Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kız çocuklarının kaderi

6.5.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sıra Dışı İnsanlar Belgeseli'nin de davet edildiği 64.Trento Film Festivali'nde DRAWING THE TIGER, isimli bir belgesel izledim ve elimde olmadan kızların ve kadınların durumunu bir kez daha düşünmek zorunda kaldım.

İki buçuk milyon kız çocuğunun okuma yazma bilmediği ve halen çocuk gelinlerin olduğu ülkemize benzeyen başka ülkeler de var. Bu ülkelerden biri de Nepal. Amy Benson ve Ramyata Limbu tarafından çekilen belgeselde fakirliğin kol gezdiği bir Nepal köyünde, ilkokulda okurken yeteneği keşfedilip, bir sponsor tarafından eğitimi devam ettirmesi için şehre gönderilen kız çocuğu ve onun başına gelen trajik son anlatılıyor. Şehre ağabeyi ile birlikte gönderilen ve ağabeyi tarafından maddi ve manevi olarak desteklenen ve gece gündüz ders çalışarak, doktor olmayı ve sabahtan akşama kadar ailenin ekmeğini temin etmek için köyde tarlada, ahırda ve mutfakta çalışan ve onlarca çocuğu olan annesini kurtarmayı hedefleyen bu cefakar ve vefakar kız çocuğunun ağabeyi evlendikten sonra ağabeyinin eşi tarafından ev işlerine zorlanması ve derslerine odaklanamaması anlatılıyor. Okuldaki eğitimi de yetersiz gören ve bilgisayar dersinde bir bilgisayar bile olmayan sınıflarda okuyan kızımız en sonunda yaşadığı çelişkilere dayanamayıp, intihar eder.

7 yılda çekilen ve Sundance tarafından desteklenen belgesel, dünya gerçeklerini yüzümüze sert şekilde çarpıyor. Kız çocuklarının okumadığı takdirde hemen evlendirildiği ve erkeklerin birden fazla eş edinebildiği Nepal'deki benzer durumların ülkemizde de olması bana acı verdi. Kadının şiddet gördüğü, çocuk yaşta evlendirildiği, ücretsiz tarlada çalıştırıldığı, kesildiği, biçildiği ve aile yakınları tarafından taciz edildiği ülkemizde otoritelere çok iş düşüyor. Ekonomik alanda bu kadar kalkınma hamlesi yapılmışken, aynı kalkınmanın eğitim ve kadın-erkek eşitliği alanında da yapılması ve Nepal gibi ülkelerle benzer utanç verici manzaraları derhal ülkemizden uzaklaştırmamız gerekmekte. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test