Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Alo Esnaf

13.5.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İçinde bulunduğumuz şu günlerde ülkemiz ciddi bir süreçten geçiyor. Terör, siyasi gerginlik, dış politik sorunlar, kutuplaşan toplum, kadın cinayetleri, çocuk istismarları ve ekonomi. Üstelik, bu konuda sorumluluk sahibi olanlar süreci olumsuz yönde tırmandırmaya devam ediyorlar. Ne için? Koltuk ve iktidar sevdası.

Terörün, canlı bombaların ve şehitlerin olduğu yerde her ne kadar “gerisi teferruat” olsa da şu günlerde ekonomik kriz ile boğuşan şirketleri daha da zor duruma düşüren bir konu var, “iflas ertelemeleri.”

İflas ertelemenin temel amacı, mali sıkıntıya düşen şirketin iflas etmesini engelleyebilmek için borçlarını ötelemek. Böylece zor durumdaki şirkete nefes aldırarak, işlerini düzeltme ve borçlarını ödeyebilme fırsatı tanımak.

İflas erteleme alan şirket, arkasına yaslanıp ticaretine devam ederken, şirket patronları da özel yaşantılarından, lüks araçlarından taviz vermeden hayatlarına devam ediyorlar. Olan iflas erteleme alan şirkete mal ve hizmet satmış tedarikçilere oluyor. Cari hesap ödemeleri duruyor, çekler ödenmiyor. Zor rekabet şartlarında, ticaret yapmaya çalışan bırakın para kazanmayı –çaresizlikten- zararına mal satan KOBİ’ler ve küçük esnaf  bir darbeyi de iflas ertelemeden alıyorlar.

Temel amacı, şirketlerin iflas etmesini önleme olan iflas erteleme müessesesi, uygulamadaki yanlışlıklar ve kötü niyetli yaklaşımlar nedeni ile özellikle küçük esnafa daha çok zarar vermektedir. Bir şirket kurtarmak için onlarca, yüzlerce şirket feda edilmektedir.

Alo Esnaf

Bu hafta İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Sayın Zekeriya Mutlu’nun misafiri olduk. Gözlem Yayın Kurulunun değerli üyeleri ve sayın Mutlu ile genel ekonomik durgunluktan, esnafın kredi borçlarına; AVM çılgınlığından iflas ertelemelerine kadar bir çok konuyu masaya yatırdık.

Mutlu’nun çabaları takdire şayan. Esnafın ayakta kalması, başarılı olması ve para kazanması için yoğun ve samimi çaba sarf ediyor. Bu konuda birçok çalışma ve girişimi var.

Özellikle “Alo Esnaf” projesi çok başarılı. En çok şikayet edilen konu, plansız ve programsız işyeri açılışları. Bizdeki mantık, birisi bir iş yapıp para kazandı mı herkes aynı işe yönelir, “emmi oğlu yaptıysa ben de yaparım”. Bakmışsınız, aynı sokakta ardı ardına sıralanan, bakkallar, manavlar, kasaplar. Sonuç belli, ardı ardına kapanan kepenkler.

İşyeri açmaya karar vermeden önce; mutlaka İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret edin. Hangi sokakta kaç işletme var, o sokağın potansiyeli nedir. Yapmayı planladığınız iş için o sokakta yeterli potansiyel var mı? Ya da en uygun bölge neresi? Bir çok bilgiyi temin edebilirsiniz.

Sonradan üzülüp sıkılacağınıza, baştan tedbirinizi alın.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test