Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

9 Mayıs Avrupa Günü

16.5.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa kıtasında tarih boyunca uzun süreli kanlı savaşlar hiç eksik olmamıştır. Özellikle İngilizler, Almanlar ve Fransızlar yüzyıl ve yüz elli yıl savaşları denilen savaşlarla birbirleri ile savaşmışlardır. Yirminci Yüzyılda bütün Avrupa’yı ve sonrasında ise bütün Dünyayı içine çeken savaşları yaşanmıştır. 1900’lü yılların ilk yarısında, sadece Avrupa’da Birinci Dünya Savaşında ölenlerin sayısı siviller ile birlikte 20 milyona yaklaşmış, bu sayı İkinci Dünya Savaşında 40 milyonu geçmiştir. Bu savaşlarda öncelikle kalifiye insan gücü yok olmuş, altyapı harap olmuş ve bunu düzeltecek ekonomi ise dibe vurmuştur. Öyle ki; Avrupa’da Afrika’da görmeye alışık olduğumuz açlıktan ölümler görülmeye başlamıştır.

Bu nedenle; o dönemde, belki de yeryüzünde barışa en ihtiyaç duyulan yer Avrupa olmuştur.

Avrupa Konseyi’nin kuruluş tarihi olan 5 Mayıs 1949 tarihi, II. Dünya Savaşı sonrasında en önemli ümitlerden biri sayılmış ve 1964 yılından sonra Avrupa Günü olarak kutlanmaya başlamıştır. Daha sonra 1985 yılında Milan'da yapılan Avrupa Ekonomik Topluluğu Zirvesinde Avrupa Birliği’nin yapı taşı olarak kabul edilen "Schuman Bildirisi”nin ilan edildiği 9 Mayıs 1950 tarihinin "Avrupa Günü" olarak kutlanılması kararı alınmıştır.

Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schuman, Avrupa'da barışçıl ilişkilerin kalıcı şekilde kurulması için sistematik şekilde kendine has organizasyonel yapıya sahip bir Avrupa kurulabilmesini amaçlamıştır. Başlangıçta gümrük birliği ve ekonomik amaçlı olan bu girişim, daha sonraki tarihlerde özellikle insan hakları, hukukun üstünlüğü ve parlamenter demokrasi gibi ilkeleri de kapsayacak şekilde genişlemiştir.

Tarihte birçok düşünür tarafından Avrupa’nın birliği ile ilgili çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan biri de, Büyük Önder Atatürk olmuştur. Daha 1930’lu yıllarda Avrupa’nın hızla kabusa sürüklendiğini tespit ederek bir çözüm yolu olarak Avrupa Birliği kavramını telaffuz etmiş ve ülkemiz için hedef göstermiştir.

Ülkemizin AB’ye üyelik süreci, AB’nin kuruluşu kadar eskidir ve elli yılı aşkın bir süredir devam etmektedir. Bu süreç, siyasi ve ekonomik nedenlerle sürekli ertelenen bir tutum içinde sürmüştür. Türkiye gibi nüfusu, ekonomisi, tarımı, askeri gücü ile her açıdan dev bir ülkenin Avrupa’da farklı siyasi amaçlarla oluşturulmaya çalışılan bir yapıya dahil edilmesi öncelikle Avrupa açısından mümkünü imkansız bir durum olmuştur. Tamamen menfaat ilişkileri üzerine kurulu olan AB’de, Türkiye’nin üyeliğinin maliyeti her zaman çok pahalı olmuştur. Önceleri kuruluş aşamasındaki dengelerin bozulmaması, daha sonrasında ise AB’de yeterli ekonomik ve siyasi gücün olmaması nedeniyle AB tarafından üyelik başvurularımız hep ötelenmek zorunda kalınmıştır. AB belli bir aşamaya geldikten sonra sadece tam üyeliğin yaratacağı yükü kaldırabilecek küçük ülkeleri aralıklar ile Birliğe ağır şartlarla kabul etmiştir. Son 30 yılda AB’ye üye olan 16 ülkenin yukarıda belirtilen kriterler açısından büyüklüklerinin toplamı, Türkiye’nin 1,5 katı kadar bile değildir. Bu AB’nin hazım kapasitesini göstermektedir.

Ülkemizin Avrupa Birliği Projesi, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün bizlere hedef gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda en önemli adımlardandır. Üyelik müzakerelerinin açılmasından, temel reformların yerine getirilmesi, ülkemizin daha demokratik, daha müreffeh ve daha güçlü bir geleceğe ulaşması için bir kazanım olarak görülmelidir. Kazan kazan prensibi çerçevesinde Türkiye’nin üyeliği, AB açısından da çok daha önemli kazançlar sağlayacaktır. Özellikle son dönemlerdeki ekonomik buhran ve terör sorununa karşı Türkiye’nin AB’ye sağlayacağı katkılar, AB içinde bazı üye ülkelerin tamamen iç siyasi mülahazalarla önümüze çıkardığı engelleri ortadan kaldıracak bir seviyeye ulaşmıştır. Türkiye ile ilgili bu farkındalık her geçen gün artmaktadır.

Yurtta ve cihanda huzurun ve barışın hakim olduğu bir Dünya’da Avrupa Gününün bütün insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test