Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Motorlu Taşıtlar Vergisi hangi durumlarda gider yazılır

20.5.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ticari faaliyetler gerçekleştirilirken yapılan gider ve harcamalar vergi matrahının hesaplanmasında indirim konusu yapılır.  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu (GVK)’nun 40. Maddesinde vergi matrahın tespitinde indirilebilecek giderlersayılmış, 6. bendinde de işletme ile ilgili olmak şartıyla; bina, arazi, gider, istihlak, damga, belediye vergileri, harçlar ve kaydiyeler gibi ayni vergi, resim ve harçların da indirilebileceği tanımlanmıştır.

197 Sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu (MTVK) 1. maddesine göre  Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları ile Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)’ne tabidir. Mezkur kanunun 7. maddesine göre MTV 1-31 Ocak ve 1-31 Temmuz olmak üzere iki eşit taksitte taşıtların kayıt ve tescilinin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenmektedir.

MTVK’na göre  taşıtların vergilendirilmesi ölçütü üç ayrı listeile sınıflandırılmıştır. (I)sayılı otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler. (II)liste minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici, motorlu karavan, panelvan vb. taşıtlar  (IV)sayılı liste uçak ve helikopterlerin vergilendirme ölçütlerini tanımlamaktadır.

MTVK’nu 14. Maddede (IV) sayılı tarifelerde yer alan taşıtlardan (Ticari maksatla kullanılan uçak ve helikopterler ile taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla kiraya verdikleri taşıtlar hariç) alınan vergi ve cezalar ile gecikme zamları gelir ve kurumlar vergilerinin matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez, denilmektedir.

Buna göre (I) sayılı listede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri ile motosikletler için ödene MTV,  yalnızca taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla aldıkları taşıtlar için gider yazılabilecektir. (4) sayılı listede yer alan uçak ve helikopterlerin ticari maksatla kullanılanlarının MTV’leri gider yazılabilmekte, özel amaçlı olanların yazılmamaktadır. (II) sayılı listede yer alan ve halk arasında “ticari” olarak adlandırılan minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, çekici, motorlu karavan, panelvan vb. taşıtlar için ödenen MTV’leri gider olarak kabul edilmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test