Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Buruk kutlama!

20.5.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiyemiz inişli - çıkışlı siyasetiyle yoluna devam ediyor. Bir yandan Büyük Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetimizin ilk adımı sayabileceğimiz 19 Mayıs'ı kutlarken diğer yandan Başbakanlığı Türk usulü değiştiriyoruz, yetmiyor acılı günler devam ediyor, şehit tabutları sıralanıyor, özellikle garibanların evlerine ateşler düşüyor.  

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terör olanca gücü ile sürüyor. PKK terörü taş taş üzerinde bırakmayacak gibi görülüyor. Güzelim şehirlerimiz birer harabe yığınına dönmüş her yer sanki bombalarla dolu, teröristler son model silahlarla karşı koyuyorlar. Buna son örnek düşen bir helikopterimizin yerden atılan bir füze ile vurulmasını Genelkurmayca kabul edilmesini gösterebiliriz. Hükümet bu konuda bunları önleyici adımlar atmaya çalışırken Başbakan değişikliği gündeme geldi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine, bu gün olduğu gibi işaretle koltuğu kapmıştı. Ama daha sonra 20 ay içinde iki seçime katıldı ve son seçimde Başbakan olarak tek başına hükümeti kuracak çoğunlukta başarılı olmuştu. Yolu hemen kesildi ve bu kez işaret  AK Parti’nin kurucularından olan, herşeyi ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bağlı Binali Yıldırım'ı gösterdi. Aslında kulislere kadar yansıyan söylemlere göre Binali Yıldırım, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olarak ayrılması üzerine yapılan o zamanki temayül yoklamasında önde idi, ama nedense Davutoğlu tercih edildi.

Hatta o zaman yapılan kurultay toplantısında, Binali Yıldırım’'ın da aday olmak istediği ileri sürülmüştü. Bu hafta sonu AK Parti’nin 2’nci Olağanüstü Kurultayı toplanacak ve Binali Yıldırım'ın başkanlığı tek aday olarak kabul edilecek. Beştepe’den yapılan açıklamaya göre de Binali Yıldırım Başbakan olacak ve kuracağı yeni kabine kısa bir süre içinde açıklanıp, güvenoyu alacak ve görevine başlayacaktır.

Gerçi, Binali Yıldırım yapılacak seçimi ve atamaları beklemeden kolları sıvamış ilk resmi gezisine çıkarken Başbakanlık uçağı ile Diyarbakır'a gidip gelmiştir. Bu gezisi elbette önemli bir olay için yapılmıştır. Diyarbakır Dürümlü Köyü’nde patlayıcı yüklü bir kamyonunun önünü kesmeye çalışan 16 vatandaşımız bu teröristlerin yakalanmamak için tonlarca ifade edilen patlayıcıyı ateşlemeleri sonucu can vermeleri üzerine taziye için gitmişti. Ne olursa olsun, böylesine acele etmesi ne kadar doğrudur? Dileriz her işini dikkatli yapacaktır. Unutmayalım acele işe şeytan karışır derler.

Başbakan belli, ama yeni hükümet nasıl olacak, kimler kalacak, kimler gidecek? Genel kanı, elbette Cumurbaşkanı Erdoğan onaylayacağı hükümet kadrosunda son söz sahibidir. Yeni hükümette fazla değişiklik beklenmiyor.

Ahmet Davutoğlu hükümetinin son çalışması dokunulmazlıklar oldu. Halen TBMM’de bulunan 138 kişinin, suçlarına bakılmaksızın - içlerinde trafik suçu da var - dokunulmazlıklarının kaldırılması için yapılan ilk tur oylamasında en düşük oy 348 en çok oy işe 357 oldu. Eğer ki bu oylama 330 - 366 arasında kalırsa, Cumhurbaşkanının kabulu ile yasalaşması için halka gidecek. Yasalaşması için 367 oy gerekiyor. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını AKP- MHP istiyor, CHP destek veririz demişti, HDP tamamiyle karşı, bu nedenle AKP- MHP tam kadro ile gelseler bile yetmiyor. Haliyle oylama gizli, Yazımızı erken yazmak zorundayız. Sonucu merakla bekleniyor. Köyden gelen bir iddialı Başbakan, neler yapacak? Türkiye’yi bu ateş çemberinden  nasıl kurtaracak?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test