Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir’deki son araştırma...

27.5.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Binali Yıldırım Hükümeti’nin kuruluşundan sonra İntegral Araştırma Şirketi’nin İzmir’in siyasal gündeme bakış açısını ölçmek amacıyla yaptığı araştırma, siyaset ve iş alemi çevrelerinde ilgiyle karşılandı. Aziz Kocaoğlu ile Binali Yıldırım kafa kafaya. İzmir Yıldırım’a mesafeli ama uzak değil. Başbakan Yıldırım kente katkı koyar: yüzde 53.2 (katkısı olur yüzde 46.9, kısmen olur yüzde 6.3)

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başarılılık oranı ise yüzde 54.8. (Başarılı yüzde 35, kısmen başarılı yüzde 19.8) Kocaoğlu’nu başarısız bulanların ağırlık merkezi de CHP. İki İzmirli’den 1’i yeni parti istiyor.  

İzmir Erdoğan’a da, başkanlık sistemine de karşı. AK Parti İzmir tabanı, Erdoğan ve Başkanlık sistemine mesafeli, İzmir HDP’yi onaylamıyor yüzde 88.6.

Öncelikli sorunlar terör ve işsizlik.

İzmir farkı ortada

‘İzmirli!’ olarak tanıtılan ve özellikle AKP’li kadınlar tarafından dakikalarca süren tezahüratla Başbakan olan Binali Yıldırım hafta başında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte İzmir’de olacak.

Bir gün önce ise İstanbul’un Fethi törenlerine katılacak.

İstanbul’da birkaç gündür ‘Başbakan İstanbul’da!’ diye gezici araçlarla davet yapılıyor.

Burada şunu söylemek istiyorum, ‘İstanbul ile övünen ve devletin büyük yatırımlarının öncelikli kentinde nedense İzmir’deki heyecanın onda biri bile yok.’

Gezici araçlarla sadece, ‘Başbakan İstanbul’da!’ diyorlar o kadar.

Reklama ve propagandaya bu kadar önem veren AKP’nin, büyük umutlarla yönetim değişikliği yapıp İstanbul’da İzmir’in onda biri bile olmayan bir davranışta bulunması sanıyorum benim gibi birçok kişinin şaşkınlığına neden olmuştur.

 *- İlk iftar İzmir’de...

 AKP’de kadın ve gençlerin İzmir’deki çalışmasını ve başarısını herhalde bilmeyen yok...

Bu son olağanüstü genel kurulda ve grup toplantısında açık seçik ortaya çıktı.

Bu yüzden İzmir Milletvekili Başbakan Binali Yıldırım Haziran ayının ilk hafta sonra ‘teşekkür’ için İzmir’e gelip kahvaltı ve akşam yemeğinde odalar ve sivil topluk kuruluşları ile bir araya gelerek, kendi ifadesiyle ‘meramını’ yani isteklerini anlatacak.

Program aksarsa Ramazan’ın ilk iftarını da İzmir’de yapmayı da ‘B’ planı olarak işleme koymayı kurmaylarına bildirdi.

 *- Karşılıklı atışmalar

 Bu arada CHP’li milletvekilleri ile AKP’liler arasında çatışma sürüyor.

CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Başbakan Binali Yıldırım’ın İzmir’e verdiği sözleri tutmadığını belirterek, ‘Önce sözünü tutsun’ diyerek, seçim öncesindeki sıralamayı tekrarladı.

AKP İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ise, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın AKP’nin İzmir ile ilgili en önemli taahhütleri arasında yer alan 35 Proje ile ilgili basına yansıyan açıklamalarını değerlendirirken,  ‘Laf üstüne laf koyanlar, taş üstüne taş koymayı bilmez Balbay baltayı taşa vurdu.’ dedi.

Balbay'ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, ‘35 Proje ile ilgili değerlendirmeleri oldukça hatalıdır, tutarsızdır. Gerçi kendisinin bu konuyla ilgili yaptığı gerçek dışı değerlendirmeleri pek garipsemiyorum. Çünkü, kendisinin ilgi alanı toplum mühendisliğidir, içi boş hamasi söylemlerde bulunmayı marifet zanneder. Kendisi laf üstüne laf koymayı iyi bilir, ancak bu ülke için taş üstüne taş koymayı hiç bilmez’ diye konuştu.

*-  İzmir hep üvey evlat

 CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay 30 Mart 2014’te İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Başbakan Binali Yıldırım’a İzmir için vaat ettiği  ‘35 İzmir 35 Proje’yi hatırlatarak verdiği sözleri tutmadığını söyledi. Balbay 35 projeden sadece ikisinin hayata geçtiğini söyleyerek Yıldırım’ın sözlerini tutmasını istedi.

Balbay İzmir’in sadece 2015 döneminde 48.3 Milyar TL vergi ödediğini buna karşılık İzmir’in sadece 1.6 Milyar TL kamu yatırımı aldığını söyledi. Balbay Ankara ve İzmir arasındaki kamu yatırımı uçurumuna dikkati çekti.

*- Çoğunu unutmuştuk

 ‘İzmir ödediği vergi bakımından şu anda İstanbul ve Ankara’dan sonra 3’ncü sırada.

Buna rağmen aldığı kamu yatırımı açısından İstanbul ve Ankara’nın çok daha gerisinde yer alıyor.

AKP iktidarları döneminde İzmir hak ettiği payı alamadı. Binali Yıldırım'ın 35 İzmir projesi 2011 seçim vaadinde yer aldı.

Ancak “35 İzmir 35 proje” kapsamında şuana kadar tamamlanan projelere baktığımızda bunlardan sadece iki projenin 5 yıl sonra hayata geçtiğini görüyoruz. Geriye kalan 33 projeden eser yok’ diye konuştu.

Balbay, 2011 yılından bu güne kadar geçen sürede tamamlanmayan projeleri şöyle sıraladı: 

 *- Siz de hatırlayın

1. İzmir Karayolu Ve Raylı Geçiş (İzkaray), 2. İzmir İstanbul Otoyolu, 3. İzmir Ankara Otoyolu, 4. İzmir- Antalya Otoyolu, 5. Kuzey Otoyolu, 6. Sabuncubeli Tüneli, 7. İzmir – Ankara Yüksek Hızlı Tren, 8. İzmir – İstanbul Yht, 9. İzmir Metroları, 10. Egeray, 11. Körfez Dönüşüm Projesi, 12. Kuzey Ege Çandarlı Limanı, 13. Kruvaziyer Liman, 14. Yat Limanları

15. Efes Antik Limanı, 16. İzmir-Çeşme Deniz Otoyolu,17. Balıkçı Barınakları, 18- Agora Ve Kent Merkezi Yenileme, 19- Tarım Ve Hayvancılık İşletmeleri20- Kemalpaşa Lojistik Merkezi, 21-Şehir Yenileme Projesi, 22. Tıpkent, 23. Adnan Menderes Yeni İç Hatlar Terminali, 24. Vecihi Hürkuş Havalimanı, 25. Dijital Tarih Kütüphanesi

26. Dijital Arşiv Kent, 27. E-Ticaret Üssü İzmir, 28. Bilişim Ve Arge Şehri, 29. Bilişim Destekli Yaşam, 30. Öğrenci Yaşam Merkezi, 31. Engelsiz Yaşam, 32. Deniz Ürünleri Borsası, 33. Olimpik Stadyumlar

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test