Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni Hükümet !

27.5.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk usulü aniden ve gerekçesi kendine özgü, düşürülen Ahmet Davutoğlu' nun yerine aynı hızla oluşturulan Binali Yıldırım hükümeti işe başladı. 15 yıla varan Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının bu değişikliğin yapılması için toplanan ikinci kurultayında niyet ve yapılanlar ilgi ile izlendi. Yeni kurulan bu hükümetin bakanı olacak kişilerden biri olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, liderine bağlılığını göstermek için bundan daha iyi fırsat bulamazdı. Bu kurultayda yapılanlar demokrasi tarihimizde yerini alacak ve ibretle uzun süre anılacaktır.

Böylesine oluşumun nedenlerini dikkatle incelemek gerekiyor. Yeni seçimden çıkmış bir kişi, bir kişinin talimatı ile nasıl yerinde oluyor. Kendi iradeleri ve hür olduklarına inanan ve bir siyasi partinin kaderini ellerinde tuttuklarını zanneden delegeler, itiraz şöyle dursun konuşma olanağı bulamadan olup bittiye razı oluyorlar? Açıkça görülen bir türlü kendine gelemeyen Türk demokrasisinde eksiklik gerçek siyasi partiler yasasının olmamasıdır. Beldelerde ve şehirlerimizde seçimler yapılıyor. Bu seçimlerde adaylar nasıl belirleniyor? Mahallemizin muhtarından milletvekiline kadar uzanan bu belirlemede görevimizi yapabiliyor muyuz? Büyük şehirlerde bizleri temsil eden milletvekillerinin adlarını sayabiliyor muyuz? Seçen kişi o partinin başında olunca, elbette sonuç işte böyle onun isteği doğrultusunda oluyor. Bu hazin durum tüm siyasi partilerde aynıdır. Taze örnek, aylardır MHP. de sürdürülen benlik çatışmasıdır. Eğer doğru dürüst  siyaset yapılması isteniyorsa, çıkmasını istediğimiz öncelikli yasa siyasi partilere ait olmalıdır.

Binali Yıldırım'ın kurduğu - aslında kurduğunu zannettiği – 65. Cumhuriyet Hükümeti’nde yer alanlardan bu halk başarı bekliyor. Bu hükümette dikkati çeken konuların başında elbette ekonomi gelmektedir. Ekonomik bölümde Ali Babacan ekibi yine ağırlıklı görünmektedir. Ancak, bu konuda taviz vermeyen kişiliği ile tanınan Nurettin Canikli’nin söz sahibi yapılması düşündürücüdür. Bu konuda küçük de olsa çıkacak bir anlaşmazlığın ceremesini ne yazık ki vatandaşlar, bizler çekeceğiz. Yeni hükümet dışı konularda da dostları artıracağız, düşmanları azaltacağız demektedir. Oysa bu konuda yalnız Mevlüt Çavuşoğlu ile ne ölçüde başarılı olacaktır. Avrupa ülkeleri görüşme ve yakınlık ile eski bir diplomat olan Volkan Bozkır’ın yerini nasıl dolduracaktır. İç konularda Doğu ve Güneydoğu’da tam anlamı ile savaş vardır. Her gün şehit haberleri ile toplumda tedirginlik sürmektedir. PKK elbette yok edilecek bir örgüttür. Ancak ordumuza karşı savaşta son sistem silahlar kullanılmaktadır. Kimler dost, kimler düşman belirlenmeli ve ABD ile anlaşmaya varılmalıdır.

Bu hükümetin başını ağrıtacak diğer önemli konu Reza Zarrap olayıdır. Gelen haberlere göre "7- 25 Aralık olayı yeniden ele alınmış ve dosyaları kapatılan üç meşhur eski bakanın icraatları dava dosyasına konmuştur. Belki de bu olay büyüyecek ve gündeme yeni isimler düşecektir.

Yapım ve proje oluşturmada başarılı olduğu bilinen Binali Yıldırım hükümeti bakalım bu zor günleri nasıl aşacaktır. Yoksa onu oraya getirene Başkanlığı sağlayamazsa her siyasi gibi çare seçim diyerek sandığa mı tutunacaktır?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test