Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

VUCA Değişim Dünyası

3.6.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) İzmir Şubesi’nin bu yıl 17'ncisini düzenlediği Mükemmelliği Arayış Sempozyumu (MAS)'nun teması “VUCA Değişim Dünyası”.

VUCA, İngilizce V – volatility; U – uncertainty; C – complexity; A – Ambiguity kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kelime. Türkçe karşılıkları sırasıyla oynaklık, değişkenlik, karışıklık ve  belirsizlik diyebiliriz. Aslında Amerikan ordusunun icadı olan VUCA terimi, dünyanın hızla küreselleşmesi ile birlikte ekonominin içinde bulunduğu durumu en iyi anlatan kavram haline gelmiş. Dünya eski dünya değil, ekonominin, ticaretin geleneksel kuralları işlemiyor. Ticari faaliyetinizi sürdürmek ve ömrünüzü harcayıp yarattığınız şirketinizin yok olup gitmesini istemiyorsanız değişime ayak uydurmak zorundasınız. Yönetici veya patron olarak sizin bu değişime ayak uydurmanız tek başınıza yeterli değil. Çalışanlarınızın da sizinle birlikte olması ve şirketinizin de –kurumsallaşma ile birlikte- değişen dünyaya ayak uydurması gerekiyor.

Küresel riskler, politik gelişmeler, finansal belirsizlikler hisse senedi, altın ve para piyasalarındaki dalgalanmalar domino etkisi ile bütün piyasaları ve ekonomiyi etkiliyor. Yaşadığınız ülkedeki ekonomik ve siyasi gelişmeler, yatırım yaptığınız piyasalar ve çalıştığınız şirketler de ticaretinizi doğrudan etkiliyor. Adeta paten pistine dönmüş bu kaygan zeminde şirketinizi yönetmek ve iş yapmak istiyorsanız, iç ve dış gelişmeleri yakından takip etmeniz gerekiyor. Elbette öngörülerde bulunup olaylar gerçekleşmeden tedbirler almak en doğrusu.

İşte VUCA, tam da yöneticilerin ve şirketlerin içinde bulunduğu bu durumu anlatıyor. Zemin oynak, her an her şey olabilir. Amerikan Merkez Bankası (FED) başkanı öksürür, faiz artar. İngiltere, Avro bölgesinden çıkmak ister; onlarda bir şey olmaz bizde döviz dalgalanır. Dünyanın öbür ucunda bir bomba patlar, borsa hop oturur hop kalkar. İçeride hükümet değişir; bütün yatırımlarınızı beklemeye alırsınız. Yargı, bir siyasi partinin kongre kararını verir sizin siparişleriniz durur. Alacağınız kararları ve atacağınız adımları etkileyen o kadar çok etken var ki, birçoğu da sizin dışınızda ve öngörülemeyen. Bu ortamda gelinde iş yapın.

“VUCA Değişim Dünyası”, yöneticiler ve şirketleri için ufuk açıyor. Tam de içinde bulunduğumuz zorlu ekonomik şartlar da çok doğru bir “tema” cuk diye oturmuş. Bir sivil toplum kuruluşu olarak 17 yıldır düzenli olarak bir sempozyumu yapabilmek büyük başarıdır. Bu kapsamda 3 gün boyunca, çalıştaylar, paneller ve kalite ödülleri ile dopdolu bir sempozyumu başarı ile gerçekleştiren KalDer İzmir Şube Yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum. Dinamik ve güler yüzleri ile her yerde farkını hissettiren Genç Kalderli (GençKal) gençleri de kutluyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test