Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

KDV borçları 6 taksitte ödenebilecek

1.7.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tok açın halinden anlamaz” diye boşuna dememiş atalarımız. Ekonominin büyük çoğunluğunu oluşturan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ile esnaf ve sanatkarların bir çoğu zor durumda.Borç batağı içinde ayakta kalmaya çalışıyorlar. Hemen hemen borcu olmayan yok gibi. Vergi ve SGK borçlarını ödeyemiyorlar.

Durumu iyi olanlar yok mu? Elbette var. Hem de çok iyiler. Hatta o kadar iyiler ki oluşturdukları ekonomik büyüklük makro rakamlar üzerinde olumlu etki bile yapıyor. Ancak, rakamlarda iyi olan ekonomi, esnafın ve küçük işletmelerin kasasında kendini göstermiyor.

Hep küçükler kötü diyoruz ama büyük işletmeler içinde de zor durumda olanlar olduğunu artan iflas ertelemelerden çok rahatlıkla görebiliyoruz.

Borcu olan “iyi niyetli” işletmeler ayakta kalabilmek için yapılandırma beklentisi içinde haykırıyorlar. Bu haykırışları duyulur mu bilmem. Yapılandırma ve Af hassas bir konu, yaşla kuruyu iyi ayırmak gerekiyor. Mağduriyetleri gidermek önemli ama yeni mağduriyetler yaratmamak ve ödevlerini yerine getirenleri de enayi yerine koymamak çok önemli.

Vergi borcu olanlar, vergi dairesine gittikleri takdirde teminat vb. göstermek kaydı ile borçlarını her zaman yapılandırabiliyorlar. Ancak, Katma Değer Vergisi (KDV)’nin bir özelliği var.  Mükellefler, devlet adına KDV’nin toplanmasına aracılık ediyorlar. Dolayısı ile bu kendi ödeyecekleri bir vergi değil. Aracılık ettikleri bir vergi. Ama işletmeler KDV’yi ödemeyerek finansmanlarında kullanmayı uzun yıllardır alışkanlık haline getirmiş durumdalar. Bu nedenle de KDV borcunun taksitlendirilmesi yapılmıyor. Daha doğrusu yapılmıyordu!

Durum değişti. Artık KDV borçları da 6 taksite kadar yapılandırılabilecek. Devletin paraya o kadar ihtiyacı var ki, KDV borcuna bile taksit geldi.

Gelir İdaresi başkanlığı (GİB) 20 haziran 2016 tarihinde yayınladığı İç genelge ile KDV borcunun da 6 taksit yapılmasının önünü açtı.

KDV  borcu olup da taksitle ödemek isteyenler, vergi dairelerine müracaat ederek ilgili şartları sağlamak kaydı ile taksitle ödeme imkanından yararlanabilirler.

Genelgenin orijinal metnini aşağıda okuyabilirsiniz.

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

 

Sayı   :65472180-010.06.01[6402-112]-E.66270                                                    20/06/2016

Konu :Katma Değer Vergisinin Tecili

 

TAHSİLAT İÇ GENELGESİ

SERİ NO: 2016/2

 

İlgi :10/03/2014 tarihli ve 2014/1 Seri No.lu Tahsilat İç Genelgesi.

 

Bilindiği gibi, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesinin altıncı fıkrasında "Tecil salahiyetini kullanacak ve bu salahiyeti devredecek olan makamlar; tecil edilecek amme alacaklarını tür ve tutar olarak belirlemeye, amme borçlusunun faaliyetine devam edip etmediğini esas alarak tecil edilecek alacakları tespit etmeye, tecilde taksit zamanlarını ve diğer şartları tayin etmeye … yetkilidir." hükmü yer almaktadır. 

Buna göre, ilgili mevzuat kapsamında belirlenen diğer şartların sağlanması koşuluyla katma değer vergisininmüracaat tarihinden itibaren 6 ayı geçmeyecek şekilde azami 6 taksittetecil ve taksitlendirilmesi uygun görülmüştür.

 Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim. 

Ayşe DİLBAY

Başkan a.

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test