Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hayat devam ediyor

15.7.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İyisi, kötüsü, doğrusu, eğrisiyle hayat akıp gidiyor. Bazen güneşin sıcaklığını, bazen ayın parıltısını arıyoruz.

Kısa zamanda hızlı değişimler yaşadık. En önemlisi dış politikadaki ani yaklaşımlar oldu. Rusya ile yaşadığımız krizin ne kadar gereksiz olduğunu kısa sürede gördük. Tarafların sağduyulu davranması, Türkiye’nin doğru bir adımla  eski günlere dönme yolunda ki girişiminin, az bir zaman geçmiş olsa da gerekli ve doğru olduğu ortaya çıktı.

Aynı şekilde, İsrail ile uzun süren alt yapı görüşmeleri sonucunda, oluşturulan mutabakatlarla uzlaşı hedeflerini yakalamak, ekonomik, siyasi ve terörle mücadele açısından gerçek ve önemli hedeflerin elde edilmesinde büyük katkı sağlayacaktır.

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın hafta içerisinde yapmış olduğu toplantıda dile getirdiği, başta komşularımız olmak üzere, dostluk ve barış mesajları söylemleri doğru bir yaklaşımın ifadesidir.

Terörün gelmiş olduğu nokta, düşündürücü boyuttadır. Uluslararası tedbirler, ortak müdahale grupları, siyasi kararlar bir arada olmadığı müddetçe sorunu çözebilmenin çok kolay olmayacağı kesindir.

Son zamanlardaki, kararlı mücadeleler teröristleri farklı hedeflere yönelme noktasına getirmiştir. Toplumu devamlı olarak baskı ve korku içinde bırakmaya yönelik yaptıkları eylemlerin netice vermeyeceğini süreç içerisinde mutlaka göreceklerdir. Ancak bu arada onlarca insanı yok yere kaybetmenin üzüntüsü ve yükü hep üzerimizde olacaktır.

Suriyeliler’e vatandaşlık

Gündemin en fazla tartışılan konusu haline geldi. Değişik görüşlerin her birinin birer parça haklı tarafı olduğu düşünülebilinir!.. Bu işi bir süreç içerisinde çözmek, daha akıllı ve mantıklı olacaktır. Vatandaşlığa alınacak kişilerin Amerika’da green kart uygulamasında olduğu gibi bir sistemin içerisine sokulması, çözüm yollarından bir tanesi olabilir.

Mülteciler konusunun Türkiye’de daha ciddi bir şekilde değerlendirilmeye ihtiyacı vardır. Hatta, bir bakanlık bünyesi içerisinde tüm sorunların ele alınıp, alt yapıları oluşturularak, sonuç alınması, çok doğru bir yol olacaktır.

Yatırım ve teşvikler

*Osmangazi Köprüsü’nün faaliyete geçmesi ülkemiz için önemli bir olaydır. Bilhassa İzmirli’ler için otoyol bağlantısı tamamlandığında, bir çok açıdan şehri üst ekonomik düzeye taşıyacaktır.

*Hükümetin açıklamış olduğu Güneydoğu Anadolu Projesi, bunun yanında mecliste görüşülen ekonomi paketindeki hususlar, ticari hayata, ekonomiye tekrardan bir ivme kazandıracaktır. Müteşebbisin, yabancıların yatırım şevki gündem konuları olacaktır. Devlet ile vatandaş arasındaki iletişimin, yaklaşımın yeniden kurulmasını sağlayacaktır.

Zihinlerinde çeşitli problem ve endişe taşıyan yatırımcıları tekrar harekete geçirebilecektir.

*Dokuz günlük bayram tatili, turizmcilerin beklendiği gibi yüzünü güldürdü. Dikkati çeken husus bu hareketi sağlayanların çok büyük bir bölümünün yerli turist olmasıydı.

Maalesef, her bayramda olduğu gibi trafik canavarına yüzlerce ölü ve yaralıyı teslim ettik. Burada bir öneriyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bayram tatillerinden önce halkımız ulaşım konusunda eğitilmelidir. Yollarda yalnız kendi araçları ile değil, diğer toplu taşıt araçları ile seyahat edenleri ve sürücülerini de bilinçlendirmek şarttır. Denetimlerin boyutu da arttırılmalıdır.

Şehiriçi araç kullanmak ile uzun yol trafiğinde şoförlük çok başkadır.

*Bazı tatil yörelerindeki fiyat dengesizlikleri de ayrı bir sorun olarak karşımızdadır. Maalesef, eski alışkanlık ve mantık devam etmektedir. Bunu yapanlar sonrada işlerinin kötülüğünden yakınmaktadırlar.

İyi hizmet veren, kalite standardını belli düzeyde tutan, fiyat politikası ciddi olan iş yerleri sıkıntılı dönemi daha rahat geçirebilmektedir.

İşin bir de eksejerasyonlu fiyat tarifeleri olan, sözde sosyetik mekanlardaki uygulamalar dikkat çekmekte. Maalesef toplum içerisinde antipati uyandırmaktadır. Geçmişten biraz ders almak gerekiyor. Televole programlarındaki abartıların toplumu nereye getirdiğini hep birlikte yaşıyoruz. Bu muhteremlerin sayılarının toplamda ne kadar yüzdeye geldiği biliniyor! Ama ortaya sunulan tabloda, sanki bu insanların sayısının yüksek sayıda olduğudur. Bu ne kadar gerçektir. Bir kaç bin kişinin yaşam şeklini büyük bir kitleye aitmiş gibi görmemek lazım.

Magazin basınının, ciddi dolduruşu açıkça ortadadır.

Bizler toplum olarak, doğru örnekler üzerinde durmalı, ayrımcılığa, deformasyona yol açacak davranışlara alet olmamalıyız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test