Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnanılmaz!...

22.7.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

15 Temmuz 2016 akşamı ve 16 Temmuz’un sabah saatlerine gözlerimizin önüne getirdiğimizde yaşananları, inanılmaz olaylar zincirini, bir nevi akıl tutulması olarak hafızalarımızda yer ettiğini görüyoruz.

Hangi akıl ve mantığın, sonuçlarını hesap etmeden böyle bir girişiminde bulunulmasının açıklamasını yapmak mümkün değil...

Ülkenin içinde bulunduğu şartları göz ardı ederek , sonuçlarının derin yaralar açacağını hesap etmeden, kendi vatandaşlarını hedef alarak, meclisi bombalamaya gidecek kadar, aklın dışına çıkmış bir anlayışla planlanan bir darbe girişiminin düşünülmesi dahi, ürkütücüdür..

Darbeye karşı başta Sayın Cumhurbaşkanı, hükümet, sivil toplum kuruluşlarının dik ve tutarlı duruşu, “HALKIN DEMOKRASİYE VE MİLLİ İRADEYE SAHİP ÇIKMASI” sonucunda ülkemizi karanlıklara sokacak sonuçlardan kurtarmıştır.

Halkın iradesi karşısında hiçbir fiziki gücün karşı duramayacağı gerçeğini bir kere daha yaşadık. Görüldü ki, hukuk herkese nasıl lazımsa, demokrasi de, halka, millete, devlete her zaman lazımdır.

Yurtta Barış, birlik ve beraberlik hedefine ancak demokrasi ile varabiliriz. Burada ayrıca muhalefet partilerinin, demokratik unsurlara ve alınan tedbirlere aynı şekilde sahiplenmesini takdirle izliyoruz.

Her şerden bir hayır çıkar. Bu gelişmelerin, ileriki günlerde siyasette de, bir yumuşamanın ve uzlaşmanın başlangıcı olmasını diliyoruz. Her kim olursa olsun, ayrımcılık girişiminde bulunanlara hiç bir taviz verilmemelidir.

Dışarıdan ve içeriden ülkemizi geriye götürecek, zora sokacak, gücümüzü azaltacak, parçalayacak senaryolara ancak, birlik beraberliğimizle karşı koyabileceğimiz gerçeği ortadadır.

İlk şokların atlatılmasını müteakip, hükümetin ve Merkez Bankası’nın finansal gelişmelere karşı almış olduğu tedbirler, resmi ağızlardan çıkan söylemler,  olumlu yönde dikkat çekicidir.

Bütün bunların yanında, vergi ve ertelenen ekonomik paketle ilgili açıklanan  beyanları  doğru ve geçerli bulduğumuzu belirtelim. Türkiye’nin ciddi kaynak girişine ihtiyacı vardır.

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşlarının raporları, güçlü ülkelerin Türkiye’ye karşı siyasi değerlendirmeleri ile dış kaynak bulma seviyelerini çok aşağılara düşürmüştür. Yakın zamanda hızla elde edilebilecek kaynaklar, ancak iç dinamiklerle sağlanabilecek durumdadır. Bunun bir yolu da vergi reformu ve  yurtiçi, yurt dışı  kaynakların ekonominin içine  hızlıca  sokulmasıdır.

Hükümetin;  terör,  eğitim, sağlık kadro tasfiyeleri, yenilenmeleri ile ilgili olarak büyük paralara ihtiyacı vardır. Ülke’nin taşıdığı riskleri azaltmanın yolu, ekonominin çarklarını döndürmekten geçeceği kesindir.

Geride bıraktığımız bu acı tecrübelerin tekrarlanmaması için, bundan böyle  kadrolaşmaların çok daha dikkatlice ele alınması, yapılandırmalarda gerçek liyakata sahip kişilerin mevki, makamlara getirilmesi  çok önemlidir.

Ülkesini seven, nitelikli vizyonu olan insanların göreve getirilmesi hepimizin ortak menfaatidir. İhanet edenleri bir tarafa koyarak ayrım yapmadan insanlara sorumluluk vermek hükümetin gücünü daha da arttıracaktır.

*Yaşananlardan ders çıkartmak, ayrımcılıklara karşı durarak, tek millet, tek bayrak altında buluşmak, bizi aydınlığa götürecek tek yol alacaktır.*

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test