Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Son dakika

19.8.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Haftalık köşemizi son dakika gelişmeleriyle bütünleştirmek istiyorum. Yazıyı gazeteye teslimde gecikmenin sıkıntısını yaşarken, son 48 saat içerisinde sürpriz gelişmelere tanık olduk.

*Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi;  İzmirliler’i mutlu edecek bir paket ile geldi.

ESBAŞ’ın büyütülmesi, İzmir Ekonomisi’ne olumlu bir katkıdır. Yıllardan beri ESBAŞ, hizmeti, mantığı ve vizyonu ile şehrimize büyük katkılar sağlamıştır.  Bunların yanında, İzmir için beş ayrı konuda serbest bölgelerin devreye gireceğinin müjdesini vermiştir.

Enerji, turizm, marka ürünler ve  uzmanlaşmış, ihtisas serbest bölgelerinin oluşturulması heyecan verici bir gelişmedir. Ancak bu arada bütün bunların alt yapısının süreç içerisinde doğru planlanması, hedefleri, vizyonu, uzman kadrolarının oluşumu kısa sürede başarıyı yakalamada son derece etkin olacaktır.

Bu sevindirici gelişmelerle birlikte, önemli bir hususda Türkiye’de taklitle, standart dışı ürünle, marka aldatmacası ile piyasada yer alan firmalarla ciddi, müeyyideli, kalıcı önlemlerin alınması önem arz etmektedir.

Sayın Zeybekçi, bir önceki bakanlık döneminde ve şimdi ortaya koydukları ile gerçek bir Ege Bakanı olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Temeli atılan projelerin kısa sürede hayata geçirilmesini hepimiz arzu ediyoruz.

Önümüzdeki beş yılda, İzmir’in çok farklı konuma geleceğini söyleyenler, yanılmayacaktır.

*Sayın Cumhurbaşkanımızın, kısa bir süre önce bankalarla ilgili yapmış olduğu çıkış ve söylemlere katılmamak mümkün değil.

Faizlerin on puanın altına düşürülmesi, konut kredilerinde yüzde 0,70’in yakalanması, genel ekonomik tablonun değişimine önemli bir katkı sağlamıştır. Yıllardan beri sanayicinin, tüccarın, korkulu rüyası olan kredilerin erken geri çağırılması olayı ile yapmış olduğu değerlendirme yıllardan beri kanayan bir yara olan bu haksız ve dengesiz tek taraflı, nalıncı keseri gibi duran, uygulamanın askıya alınması çok yerinde bir tespittir. İleriki günlerde bunun bankalara bir zorunluluk olarak getirilmesi de şarttır.

Önemli şirketlerin gelecekleri, finans sektörünün iki dudağı arasına mahkum olmamalıdır.

*15 Temmuz’dan sonra alınan ekonomik kararların doğruluğu ve cezbediciliği, zamanlaması problemlerin tespiti ile ilgili doğru değerlendirmeler yapılarak, sağlanan imkanlar, ekonomiyle ilgili karamsarlıkları azaltmıştır.

Türkiye’nin ekonomik anlamda istihdam ve büyümeye yabancı ve yerli kaynakları içeriye sokmaya çok büyük ölçüde ihtiyacı vardır. Ülke, halen bir iç savaşın içindedir. Şer odaklarının ittifakı, gözler önündedir. Her gün içimizi yakan olaylarla karşılaşıyoruz. Bu vatan hainlerinin Türkiye’yi bölmek için her türlü olumsuzluğu yapacağı ve can yakacağı kesindir. Mücadele için, birlik beraberliğin yanında aynı zamanda büyük mali kaynaklara ihtiyacımız olduğu ortadadır.

*Devlet yeni bir yapılanmaya adım atarken, doğru bir düzen kurabilmek, güçlü mali kaynaklarla söz konusu olabilir. Bu yüzden SGK, maliye ve varlık ile ilgili çıkartılan kanunların kararnamelere sıcak bakmamız gerekiyor. Önümüzdeki dönem, hareketli ve zor günlerin yaşanacağı bir süreç olarak karşımızda durmaktadır.

Yeni yapılandırılmayla borçlulara verilen imkanlar, hazineye büyük katkı sağlayabilecektir. Varlıklarla ilgili çıkartılan kanun maddeleri bazı kaynakların Türkiye’ye aktarılması yönünde cazibe oluşturacaktır. Tabii ki bu arada devlete karşı sorumluluklarını zamanında yerine getiren mükellefler için de ayrı bir imkan ortaya konmalıdır.

Her konuda,  son zamanlardaki siyasetteki olumlu gelişmenin toplumun tüm katmanlarında ve eylemlerinde görmek istiyoruz.

Önümüzdeki büyük tehlikeleri bertaraf etme yolu, bizlerin dik olarak ayakta kalması ile mümkündür.  

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test