Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tatsız

25.8.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu hafta, ekonomi ile ilgili onlarca önemli hususa değinebiliriz. Vergi prim borçlarının yeniden yapılandırılması, varlık barışı, yatırımdaki teşvikler, merkez bankası faiz indirimi, gibi uygulamalar önümüzdeki günlerde hareketli süreçlerin içerisine gireceğimizin göstergesidir.

Beklentimiz;  alınan bu kararların uygulamada ciddi bir şekilde ekonomiye katkı sağlamasıdır. Objektif bir değerlendirme yaptığımızda gelişmelerin müspet olacağını görüyoruz.

Ancak, bütün bunların yanında devletin yeniden yapılandırılması ile ilgili yapılan çalışmaların gelecek için, ne kadar büyük önem taşıyacağı hepimizin malumudur. Bu yoğun gündem içerisinde gözden kaçırılmaması gereken husus, alınan karar ve atamaların doğruluğunu tartmamız gerekir.

Çürük bir binayı onarırken, yanlış ve eksik malzeme kullanmaktan kaçınmalıyız. Böyle bir değişim fırsatını tekrardan ancak yıllar sonra yakalayabiliriz. Hatalı atılacak adımların ileride beklenmeyen bir takım sonuçları doğuracağı kesindir. Değerlendirmeler ortak akıl, tespit, ve liyakate göre yapılmalıdır.

Hangi kuruma el atsak, bir noktasından zararlı dumanların çıktığını hep birlikte yaşıyoruz. Binanın temeli düşündüğümüzden çok daha zayıf ve problemli durumdadır. Yapılması gereken yıkmadan binayı güçlendirebilmektir.

Devletin, kurumsal yapısı, ciddiyeti, kimliği, hukuk kuralları içerisindeki güvenilirliği çok önemlidir.

Türkiye, su yüzünde görünenden çok daha zor günlerden geçmektedir. Suyu bulandırma çabasında olan dış güçlerin ortak hareketlerini hep birlikte izliyoruz. Çeşitli kanallardan yapılan eylemler, takip edilen politikalar, uluslararası arenadaki söylemler, tehlike boyutlarının büyüklüğünü ortaya koymaktadır.

Ekonomimizin güçlülüğü, devletin kurumsal yapısının sağlamlığı, halkın bilinçli bir şekilde ülkesine sahip çıkması ile bu zorlukları aşabiliriz.

Dış güçler unutmamalıdırlar ki, Türkiye ne bir Suriye, ne bir Libya, ne bir Irak’tır.

İzmir Fuarı
Fuar, bu yıl iddalı bir şekilde kapılarını açıyor. Görselden ziyade ikili iş temaslarının gündemde olacağı, uluslararası bağlantılara daha rahat, daha farklı bir zemin hazırlanacağı ve aktivitelerinin tüm topluma açık olacağı bir organizasyon yapısı ile hizmet vereceği beyan ediliyor.

Bu konuda yapılan çalışmaların verimli, tatmin edici olmasını diliyoruz.

RioOlimpiyatları
Rio olimpiyatları ile ilgili olarak spor dünyamızda ve medyada alınan madalyaların sayısı, giden görevlilerin fazlalığı, diğer ülkelerle kıyaslandığında sporcularımızın derecelerden ve başarılardan uzaklığı tartışılıyor. Başta Hükümetimiz ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın destekleri, iyi niyetli yaklaşımları ile bağdaşmayan, tüm federasyonların yukarıdan aşağıya bir değişime ihtiyaçları olduğunu sonuçlar göstermektedir.

Farklılaşan spor olgusunu benimseyebilen, sporcusuna dini ve siyasi görüşlerini öne çıkararak yaklaşmayan, dünyadaki eğitim, sağlık, araç gereç ve alt yapı çalışmalarını yakından takip edebilen, bütçedeki harcamaları seçim yatırımı için kullanmayan başkanlara ihtiyacımız olduğu kesindir.

Artık hamamda şarkı söyleyip, kendimizi bülbül sanma ve dışarıya karşı prezante etme devri kapanmıştır. Günümüz şartlarındaki bilişim teknolojileri ile sadece laf üreterek güneşi sıvama devri geride kalmıştır.

Federasyonların, özerkleşmesini yıllarca savunduk. Bu kararlar alınırken altına imzamızı attık. Ancak süreç içinde bu genel kurul yapıları ile hızla mesafe alınamayacağı gerçeğini de şu anda yaşıyoruz.

Sadece, seçimin ön planda ve popülist yaklaşımların revaçta olduğu ortamları terk etmeliyiz. Göreve talip olanlar çok ciddi bir şekilde planlarını, programlarını, çalışma esaslarını, kadrolarını, hedeflerini ortaya koymalıdırlar.

Sporla ilgili söylemler her zaman çoktur! Ama iş eyleme geldiğinde, bunların büyük bir kısmının gerçekleşmediği de ortadadır!

“Ya bu spor mantığını değiştireceğiz, ya da teselli şarkılarından bir demet programına konuk olacağız...”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test