Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kurban Bayramı

8.9.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kurban Bayramı geliyor, sevinelim mi, üzülelim mi şaşırıyoruz. Kurban Bayramının manevi büyüklüğümüze katkısını düşündüğümüzde içimizi ciddi bir huzur kaplıyor.

Ancak, bu bayram tatillerinin uzun süreye yayılması, içimize hep bir korku ve endişe düşürüyor. Her bayram maalesef, trafik kazalarında yüzlerce insanı kaybediyoruz.

İşin gerçek tarafı şu ki, uzun yolda ve şehirlerarası trafikte araba kullanmayı bilmiyoruz. Altında son model arabası olan insanlar bile, trafik kurallarında bir haberler. Geçiş üstünlüğünü hep kendilerinde zannediyorlar. Sol şeritte 130-140 km hızla giden arabalar arasındaki mesafe 2m geçmiyor. 60-70 km süratle giden vasıtalar sağ şeridi kullanmayı zul adlediyorlar. Sinyalsiz sollama yapan araç sayısı, düşünülmeyecek kadar fazla. Bir de bunlara alkollü ve uykusuz araç kullananlar da eklenince, acı tablolarla karşı karşıya kalıyoruz. Bayramın ne huzuru ne de coşkusu kalıyor.

Kurban kesimleri  ise ayrı bir facia, toplu kesim yerlerine itibar edilmeyip sokak aralarında kesilmeye çalışılan kurbanlıklar hem görüntü, hem de hijyen bakımından çirkin bir görüntüyü ortaya koyuyor. İşin sevap ile günah kısmı karışıyor.

Bu yılki kurban Bayramı, üzülerek söylememiz gerekir ki, birçok şehit ailesinin ocağına düşen acı ateşle kutlanıyor. İnsanların yürekleri yanıyor. İçleri kan ağlıyor. Yaşam sevinçleri gözyaşı pınarlarında akıp gidiyor.

Torunun, çocuğunun, kardeşinin, eşinin, akrabasının nefesini kokusunu tekrar duyabilmek için, hayatını feda edebilecek yüz binlerce insan var. Onların burukluğunu düşündükçe o acıyı paylaşmamak mümkün değil.

Şehitlerimizin huzur içerisinde yatmalarını, mekanlarının  cennet bahçeleri içinde yer almasını yaradanımızdan diliyoruz.

9 Eylül

2016 yılını idrak ettiğimiz bu yılda aradan geçen bunca zamana rağmen  9 Eylül’ün önemini, onurlu mücadelesini, kavrayamayanların, hoş olmayan söylemlerle, 9 Eylül ruhunu ömrü sonuna kadar yaşayamayacak olanlara ufak bir tavsiyemiz olacaktır.

Açın kitapları, kimler hangi şartlar altında ne mücadeleler vermiş. Canını siper etmiş, düşmanı denize atabilmek için gözünü budaktan esirgemeyip, sakat kalan insanlarımızı bir kere daha şükranla anıyoruz.

İzmir’in farklı bir şehir olmasının en büyük nedeni, 9 Eylül ruhunu özümsemiş olmasıdır. Bize güzel İzmir’imizi armağan edenleri minnet ve şükranla anıyoruz. Coşku içinde kutlanan İzmir’in kurtuluş gününden sonra, önümüzdeki hafta kutlayacağımız Kurban Bayramını, iyilikler, güzellikler,  hoşgörüler Müslüman sevgi ve saygı dayanışmasının üst düzeyde olduğu ve ülkemiz için fedakarlıklarla temelleri atılan YENİKAPI ruhunun toplumun her kesiminde kalıcı olması dileğiyle, Kurban Bayramınızı kutluyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test