Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Orta Vadeli Program’ın düşündürdükleri

7.10.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2017-2019 dönemini kapsayan orta vadeli program (OVP) açıklandı.

Bir türlübüyüyemiyoruz

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların giderilmesinin tek yolu büyüme. Ancak, tüketerek değil, üreterek büyüme. 2017 yılıbüyüme hedefi yüzde 4,4 olarak aşağı çekilmiş. Oysa bir önceki 2016-2018 OVP’deki büyüme hedefimiz yüzde 5 olarak hedeflenmişti. Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar teşvik, destek ve hibeler veriliyor. Devlet, neredeyse yatırım yapmayanı dövecek. Buna rağmen bir türlü istenilen büyüme hedefleri tutturulamıyor. Aksine, aşağı yönlü revize ediliyor.

Demek ki iş teşvik ve hibelerde değil…

Vatandaşın enflasyonu tutmuyor

2017 enflasyon hedefi yüzde 6,5 olarak öngörülmüş. Bu güne kadar hedeflenen enflasyon rakamları tutturulamadığı gibi gerçekleşmeler de çok üzerinde oldu. Kaldı ki, çarşı-pazar enflasyonu devletin rakamlarının çok üzerinde.  Siyasilerin faiz üzerindeki aşağı yönlü baskısı, enflasyona yukarı yönlü baskı olarak yansıyor. Böyle giderse iki basamaklı enflasyon rakamlarını dahi görebiliriz.

Bütçe açılmaya devam ediyor.

2017 için öngörülen bütçe açığı milli gelirin yüzde 1,9’u. 2016 yılı için yüzde 1,6 düzeyinde. 2014 ise yüzde 1,2. Görünen o ki, bütçe her geçen gün açılıyor. Açığın finansmanıson derece önemli. İç kaynaklar, başta vergi ve SGK prim gelirleri olmak üzere, ödeme güçlüğünden dolayı yetersiz kalıyor. Borçların yapılandırılması ve kısmen affedilmesi için çıkarılan yasalar da yetersiz kalıyor. Tek çare açığın borçla finansmanıgözüküyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının notumuzu indirmesi, borçlanma maliyetlerimiz üzerinde olumsuz etki ediyor.

Böyle giderse gelecek kuşaklara maalesef, borçlu bir Türkiye bırakacağız.

Ya vergiler artacak ya denetimler

2017 OVP’de vergi gelirlerinde yüzde 13,6 artış öngörülmüş.  Oysa büyüme hedefi yüzde 4,4 ve enflasyon da yüzde 6,5 olmak üzere toplam yüzde 10,9. Vergi gelirlerindeki artış bu oranın üzerinde olduğuna göre aradaki fark ya vergi gelirleri ile ya da kayıtdışı ile mücadele ile kapatılacak.

OVP’de olumlu güzel hedeflerde var; işyeri açılışlarının kolaylaştırılması, bürokrasi duvarının aşılması, eximbank kredilerinin artırılması, istihdamın ve yatırımların desteklenmesi gibi.

Umalım da güzel ve olumlu olan hedefler gerçekleşsin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test