Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yine başkanlık ...

4.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Siyasi gündem değişmedi, öncelik yine başkanlık sistemi, araya başka konular giremiyor. Zaman zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuştuğu yerlerde idam isteği yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan destekli idam  yeniden gelsin feryatları henüz öne çıkmış değil. Ancak idam konusunda önde görünen kişi Başkanlıkta olduğu gibi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'dir. Bahçeli bakalım girdiği bu çıkmaz sokaktan ne zaman çıkabilecek. Bahçeli, Erdoğan'la yaptığı özel görüşmede bakalım nelerde anlaştılar. Önce idam konusunu ele alalım. Abdullah Öcalan'ın paketlenip Türkiye'ye verilmesinde ön şart idamım kaldırılması idi. O gizli şart Bahçeli'nin yer aldığı hükümet tarafından kaldırıldı. Daha sonra da Avrupa Birliği'ne girişte bu konuyla ilgili protokoller üstelik AKP hükümetleri tarafından imza edildi. Ayrıca idam konusunda yasa tekrar kabul edilse bile, geriye doğru işlemeyeceğinden, özellikle ne Öcalan nede 15 Temmuz darbe kalkışanlara uygulanamayacak. Bu hususu Başbakan Binali Yıldırım da açıkladı. Böylelikle idam konusu bir süre meydanlarda kalacağa benziyor. AKP'nin başkanlık konusunda ısrarlı olduğu söyleniyor.

Öyle ki Başbakan Binali Yıldırım eğer Başkanlık sistemi olmazsa Türkiye ikiye bölünür deyiverdi. Hayli iddialı ve düşündürücü bir söz. Buna karşı muhalefet lideri Kılıçdaroğlu, başkanlık sisteminin Türkiye'yi böleceğini söyledi. Şu anda TBMM'de 2017 mali yıl bütçe görüşmeleri var. Arkasından Başkanlık sistemi geleceği söyleniyor. Bu görüşmelerde AKP'nin yasayı çıkarmasına yetmeyen 14 kişi oyu gelecek mi ? Ayrıca bu yasaya karşı AKP içinde de karşı olanların bulunduğu kulislerde söyleniyor. Nedeni de Başkanlık kabul edilirse milletvekilleri için bir erken seçim geliyor. Bir erken seçimde mevcut milletvekillerinin yarısının aday bile olamayacakları var sayılıyor. Bu nedenle gizli oylamada AKP içinden de fire verilmesi bekleniyor. Öte yandan erken seçim AKP'nin gündeminden düşmüyor. Kulislerdeki söylentiye göre, eğer Başkanlık sistemi kabul edilmez ise  AKP çoğunluğu en azından 400 milletvekili kazanacağına inandığı için yine bir erken seçime gidebilecektir. 

Bu arada Suriye ve Irak sınırında askeri harekat arttı Güneydoğu PKK ile çatışma ile şehit tabutlarının gelmesi herkesi elbette üzüyor. Ancak şehitlerimiz ile ilgili haberler medyada en sonlarda yer allıyor. Elbette üzücü ve düşündürücü bir durum bu.

        
Ekonomi konusunda da hükümet diken üzerinde gibi. Özellikle ABD  de önümüzdeki günlerde yapılacak Başkanlık seçimi de dikkatle izleniyor.

Son sözüm, Cumhuriyet Gazetesi'nde çıkarılan olay büyük ve derin bir  üzüntüyle izliyorum. Büyük Atatürk'ün ismini verdiği 92 yıllık ulu çınar Cumhuriyet sayesinde dimdik duracak yaşayacaktır.

Son dakika, beklenen olay HDP'li milletvekilleri başta eş genel başkanları olmak üzere göz altına alındılar. Siyasi gündem böylelikle değişti. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test