Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ders: Turizm, Konu: İngiltere

11.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Başlığı yazım tarzı, zannedersem kara tahta ve tebeşirle eğitim gören birçok okurumuz için aşina. Sınıf başkanı, teneffüs sonrası sınıfa girer girmez hangi ders ve hangi konu işlenecekse, kara tahtanın sol üst köşesine yazar, ortasına da öğretmen gelene kadar yaramazlık yapan, gürültü çıkaran ve konuşan tüm öğrencileri bir güzel, gururla listelerdi.

Benim de bu haftaki dersim Turizm, konum ise İngiltere pazarı. Zira, dünyanın en büyük turizm fuarlarından birisi olan World Travel Market için Londra’daydım. Yılın son fuarı olmasına rağmen fuar süresince sadece Türk turizmi değil dünyadaki tüm turizm hareketlerine yönelik 2017 yılının nasıl geçeceğine dair ipuçlarını alma fırsatım oldu.

İlk tespitim turizmde kriz yaşayan tek ülke biz değiliz. Bizim krizi bu kadar ağır hissetmemizin öncelikli nedeni rehavet diğeri ise beklentilerin her yıl katlanarak artması. Ancak seçimler, terör, uçak krizi gibi birçok olay üst üste gelince, katlamak bir yana Türk turizmi belini bile doğrultamadı.

Bir diğer tespitim ise 4 gün olan fuar süresi, bu yıl 3 güne indirilmiş. Diyeceksiniz ki “Ha bir gün fazla ha bir gün eksik, ne fark eder.” O kadar çok şey ifade eder ki. Basit bakkal hesabıyla; fuardan bir gün önce gideceksin, hazırlıklar var, dönüş bir gün sonrası stantları vs.’leri toparlama ve bir günde fuara ilave. Bu da fuar maliyetinize ilave 3 gün demek. Üç günün seyahat giderlerine yansıması en az 600 pound. Stant açan firmalar en az iki kişi gelirler, toplam maliyete etkisi 1200 pound, yaklaşık 5 Bin TL. Aslında bu karar global endüstride yaşanan kriz sonrası, katılımcılardan gelen talepler üzerine alınmış.

Gelelim bizim durumumuza, Türkiye standı bu yıl 783 metrekare. Daha önceki yıllarda neredeyse bir dönümü, hatta neredeyse fuarın tüm hollerini kapatacak kadar büyük olan standımız, Londra’daki fuarda gözüme hayli küçük göründü.

Bazı tanıdık yüzlerin geleneksel katılımlarının yanı sıra gerçekten renksiz, tatsız tuzsuz motivasyonu son derece düşük fuar. Londra Kültür ve Turizm Müşavirliği’nin verdiği bilgiye göre genel stant da yer alan 55 firmanın 25'i devlet kurumu ve derneklerden oluşuyor. Bu da katılımcı oranları bile durumun vahametini ortaya koymaya yetiyor.

Bizler ne kadar umutsuz olsak da, İngilizler 2017 için oldukça iyimser. Son iki senedir İngilizler seyahat etmiyor. Tatillerini kendi ülkelerinde değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle de ekonomik anlamda hatırı sayılır kazançları yok değil. Ayrıca, İngiliz turistlerin yüzde 65'i Bretix (AB oylaması) sonrası oluşan olumsuz ortamda sadece bekleme pozisyonu aldılar. Belirsizliğin ortada kalmasıyla beraber. İngiltere turizm pazarı yılın ortası itibariyle çıkışa geçti.

Önümüzdeki yılın başı itibariyle, turistik çıkışların yeniden yoğunlaşacağı Ada’da özellikle İspanya, Mısır ve kısmen Türkiye İngilizlerin gözde tatil yerleri olacak gibi.

Gelelim, Turizm dersimizdeki, İngiltere konumuza. Türkiye’nin notu maalesef çok düşük. İngiltere, Rusya ve Almanya’dan sonra  Türkiye'nin en önemli turizm pazarlarından birisi. 2015 yılında 2,5 milyonun üzerinde İngiliz turist tatil için ülkemizi ziyaret etti. 2016 yılının, 9 aylık performansına baktığımıza, geçen yıla göre yüzde 31 kayıp var. Bunun turist sayısı olarak karşılığı yaklaşık 1,5 milyon.

Bu rakamlara göre, Turizm dersine giren tüm öğrenciler (turizmcilerimiz), başta sınıf başkanı (bakanlık), tahtaya yazılan öğrenciler misali ancak ve ancak çene çaldılar. Sonuç mu ne oldu? Topluca ikmale kaldılar. Umarım 2017 için çene çalmak yerine biraz icraat yaparak, krizden çıkacak tedbirleri alırlar da, ülkemizin vitrini ve en güzel sermayesi olan turizm vesilesiyle dünya ile tekrar barışmamıza, kucaklaşmamıza az da olsa faydaları olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test