Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni dünya...

11.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Yeni dünyada” umulmadık değişimler oluyor. ABD’den söz ediyoruz. Dünyamıza hükmeden ABD’de başkanlık seçiminde tahminler altüst oldu. ABD’de uygulanan seçim sistemine göre seçime iki parti katılıyor. Bu partiler adaylarını belirliyorlar. Bu adaylar genellikle üç ay önce meydanlara çıkıyorlar.

Oylamayı eyaletlerin nüfusuna göre seçilen ikinci seçmenler belirliyorlar.

Yapılan bu seçimde Demokrat Parti’nin adayı, eski başkanlardan Clinton’ın eşi Hillary, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı ise emlakçı Donald Trump idi.

Daha aylardan önce Hillary Clinton'un bu seçimi kazanacağı ilan edildi. Çünkü kamu oyu yoklamalarında siyasetçi olmayan Trump’a şans verilmiyordu. Oylar sayıldı, emlakcı Trump büyük farkla galip geldi. Bu sonuç tüm dünyada endişe ile karşılandı. Ekonomik göstergeler indi, çıktı. Gerçi yeni Başkan Trump göreve Ocak 2017’de başlayacak. Tahminen iki ay sonrasını düşünenler yakın ilişki için sıraya girmiş bulunuyorlar.

Yeni başkan Trump'un yönetimi nasıl olacak? Onu yakından tanıyanların yorumlarına göre yönetimde etkili kişiler danışmanlar olacaktır.

Neyse, bizler kendi işimize bakalım. Açıkça Türkiye güç günler yaşıyor. Trump fırtınasında dolar ve euro  rekora  koştular. Şirketler kapanma yarışında, cari açık konusunda ilk defa Cumhurbaşkanı Erdoğan “Böyle giderse duman oluruz” demek zorunda kaldı. 15 Temmuz’da ortaya çıkan darbe girişiminin olayı hala tam anlamıyla ortaya çıkmış değil, bir süre önce kol kola yürünen Feto’ya suç yükleme söylemler devam ediyor. Darbe iktidarın sanki imdadına yetişti. Hala binlerce kişi gözaltına alınıyor veya salınıyor. Gözaltına alınanların başında PKK suçlamasıyla HDP’li Milletvekilleri yer aldı. Kulislerdeki söylentilere göre başlarında Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere sıra CHP’li milletvekillerinde.

AKP’nin başkanlık sevdasında Devlet Bahçeli ile anlaşması belli değil, ancak Başbakan Yıldırım tekliflerini önümüzdeki günlerde TBMM ye vereceklerini açıkladı.

Ne olacak, bekleyip göreceğiz.

Irak ve Suriye sınırlarında tam bir bataklık var, fokurduyor. Bizim silahlı kuvvetlerimiz ise hayrettir, harp etmek için bekletiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test