Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

-mış -mışla, -muş muşla yönetilen turizm

18.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, WTM Londra Fuarı’nda gazetecilere açıklamalarda bulunmuş. Sayın Önal açıklamalarında sektörün durumunu değerlendirirken, krizden çıkış için yapılacak çalışmaları anlatmış. Bana göre, içerisinde bir sürü -mışı ve -muşu olan boş söylemler. Sadece kendisi mi, hayır, koca bir sektör koro halinde aynı şarkıyı mırıldanıyor.

Sonuçta icraata bakıyorum. Gerisi hikaye... Türk turizmi son beş yıldır kötü yönetiliyor. Sürekli bakan ve kadro değişikliği, vizyon eksikliği, turizmi krize değil, yerin dibine soktu. Bunu ben değil rakamlar sektörün yansımasını ortaya koyuyor.

Sayın Genel Müdür, turizmde seferberlik ilan edildiğini, Vietnam, Şili, Kanada, Güney Afrika’da tanıtımlar yapıldığını ifade ediyor. Bu pazarlara giderken pazar analizleri yapıldı mı acaba? Turizmcilerin öncelikle pazarları bunları mı?

Artık ülkenin ve yatırımcıların sokağa atacak tanıtım, pazarlama ve iletişim gideri kalmadı. THY aslında turizmin aynası, birçok ülkeye neden konulduğunu o dönem anlayamadığımız seferlerini iptal etti.

Sizler de kendi içinize dönün ve pazarlamanın en önemli ilham kaynağı varsa araştırmalara bir göz atın. Planlamalarınızı ve hedeflerinizi sektörle bir araya gelip beraberce yapın. Eğer bu koordinasyonu yapacak vizyon ve misyona sahip değilseniz, ülke ve turizmin geleceği için en azından bu işi becerebilecek insanların önlerini açın.

İrfan Önal, krizin turizmi çok sert vurduğunu, ama bardağın dolu tarafından bakılması gerektiğini söylüyor. Sonra Sayın Genel Müdürümüz krizin, Türk turizmini bir su daha yıkadığını söylüyor. Ben de kendisine şunu söylüyorum, Sayın Önal bardak çatladı. İçerisinde su falan kalmadı, biraz daha dikkat etmezseniz kırık camlar vücudunuza batacak.

Her sektörde olduğu gibi Turizm Bakanlığı da kendisine 2023 hedefi koyup buna göre strateji oluşturdu. Ancak terör olayları ve ülkenin malum durumu ne yazık ki özellikle bu yıl, tüm sektörlerin gerisinde bıraktı. Bu durumun toparlanması çok zor.

Türk turizm tarihinin en kötü yılında, cenazeyi kaldıracak ne bir devlet ne bir turizm yatırımcısı ne de bir meslek örgütü ortada yok. İşler iyiyken fuarlarda kebaplar, tatlılar ziyafetler, gece kulüplerinde yabancı acentelere davetler...

Ama rüzgar son yıllarda ters esince ara ki birilerini bulasın. Beğenin beğenmeyin eski bakanların hemen hepsi yüz görümlüğü de olsa fuarlara gelip bir yüzlerini gösterirdi, basın toplantılarına katılıp en azından devletin varlığını hatırlatırlardı. Şimdi Turizm Bakanı var, yetmiyor bir de hepsinin dublörü yedek bakanları var. Geldiğimiz noktada sektör krizde, ne suret ne de aslı turizme BAKAN yok.

Son yılların en kötü ziyaretçi sayısıyla tarihe geçen AKP yönetimindeki turizmin, 2016 yılının ilk 9 ayındaki kaybı çok büyük. Ve yılsonuna doğruda kayıpların yüzde 60’lara kadar gideceği biliniyor.

Turizmcilerin, 2017 yılına dair beklentileri ise İstanbul havası gibi değişken. Bir grup Rusya ile ilişkilerin düzelmeye başlamasıyla hareketlenmenin başlayacağı beklentisinde. Bir grup turizmci ise, 2017 yılının da en az 2016 yılı kadar kötü geçeceğini öngörüyor.

Ben her iki söylemin de birer parça doğru olduğu düşüncesindeyim. Sonuç olarak, ayakları yere basan yeni bir turizm politikası ile sektörün ve meslek örgütlerinin bir araya gelip, hep beraber el ele, gönül gönüle çalışmaları durumunda krizin üstesinden gelinebileceğine inananlardanım.

Turizmi yerin dibine sokan da, çıkaranda ortalama olarak bakıldığında aynı kadro. Bu nedenle herkes aklını başına alacak, bakanlık vizyon sahibi kadrolarıyla turizme sahip çıkacak. Zira -mışla -mışla, -muşla -muşla yönetilmeye devam edilen turizmin yerin dibinden öteye gidebileceği yer yok.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test