Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şanghay Altısı, AB derken...

25.11.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa Birliği için işler iyi gitmiyor. IMF (Uluslararası Para Fonu) kaynaklı verilerde, tüm dünyanın Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GSMH) 250 trilyon dolarlık bölümünün 16 trilyon 200 milyar dolarını Avrupa Birliği oluşturuyor. Tabii ki en büyük katkı Almanya’dan: 3 trilyon dolar ile... Bunu da İngiltere izliyor: 2 trilyon 850 milyar dolar. Esasında izliyordu dememiz gerekiyor çünkü BREXİT ile AB’nin GSMH’sı bu oranda azalacak. Yani Avrupa, yaklaşık yüzde 20’lik bir küçülme ile karşı karşıya. 510 milyonluk AB nüfusundan yaklaşık 70 milyon İngiliz’in ayrılmasının siyasi ve kültürel olumsuz katkısı da buna eklenip, ortalama kişi başına düşen milli gelir rakamlarının da 2000 dolara yakın (yaklaşık 30.200 dolar) düşeceği göz önüne alınırsa, AB’nin bu sorunlara nasıl çözüm bulacağı tam bir muamma haline geliyor.

1951 yılında altı ülke tarafından imzalanan Avrupa kömür ve çelik topluluğundan 1957 yılında hayata geçirilen Roma antlaşmasına ve nihayetinde 1992’de yürürlüğü giren Maastricht Antlaşması süresince AB, kuşkusuz son derece zor badirelerden geçti ve Brexit ile gelecek sorunları da aşacaktır.

Nihayetinde dünyanın nominal GSYH’nın yüzde 30’unu oluşturan bir devden bahsediyoruz. Tabii AB denince sadece ekonomik boyut değil demokrasi dahil tüm insani değerleri ve standartları da hesaba katmalıyız.

Çin, Rusya ve Türki Cumhuriyetlerden (Kazakistan, Kırgızıstan, Tacikistan, Özbekistan) oluşan Şanghay İşbirliği Örgütü ise 1996 yılında oluştu. Özünde, soğuk savaş sonrası Çin ve Rusya’nın güvenlik ve enerji ihtiyaçları kapsamında sürdürülebilir istikrar gereksinimlerinin zorlaması ile hayata geçti. İlk kurulduğu yıllarda AB’nin değil NATO’nun alternatifi gibi görülüyordu. Günümüzde,  gözlemci üyelerden Hindistan ve Pakistan’ı da eklediğimizde dünya nüfusunun yarısının yer aldığı, yine dünya gaz rezervlerinin yüzde 41 ve petrol üretiminin yüzde 25’ine sahip bir örgüt haline geldiğine şahit oluyoruz.

Üye ülkeler geçen yıl 5 trilyon dolar ticaret hacmine ulaştılar. Çin’in tek başına GSMH’sı 10 trilyon dolar, Rusya’nın ise 1.9 trilyon dolar. Bu örgüt için, ülkeler bazındaki bir perfpektifte, demokrasi ve insan haklarına yönelik hassasiyetlerin değil ekonomik ve güvenlik öncelikli ilişkilerin ön planda olduğu tartışılmaz bir gerçeklik.

Sonuçta, güzel ülkemiz için Şanghay İşbirliği Örgütü, AB için alternatif olamayacaktır. Esasen, ülkemizin tüm potansiyelinin ortaya çıkarıldığı sosyal ve ekonomik gelişmişlik düzeyini yakalayıp, tüm dünya örgütlerinin kapımızda üye olmamız için davet ettiği bir profili yakalamak stratejik hedefimiz olmalı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test