Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Engelliler…

2.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Birleşmiş Milletlertarafından kabul edilen ve bu konuda farkındalığın arttırılması amacına yönelik özel günlerden biri de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Birleşmiş Milletler, 1992 yılında bu kararı almış ,ayrıca 1993 yılında da özürlülerin sorunlarını yeni tanımlama ve başlıklar halinde insan hakları meselesi kapsamında yorumlamıştır. Engelli görme, işitme, duyma, ortopedik, spastik veya zihinsel olarak değerlendirilebilse bile genel tanımlama olarak ‘normal bir kişinin kişisel yada sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel ve ruhsal yeteneklerindeki  kalıtımsal ya da sonradan olma herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar’ şeklinde açıklanabilmektedir. Değişik tanımlamalar WHO (Dünya Sağlık Örgütünce)  ve bizde de 5378 Sayılı Yasa kapsamında mevcuttur. Demografik çalışmalarda toplumların ortalama % 8’i engelli olarak görülmekle birlikte ülkemizde bu oran yüzde 12.3, Finlandiya’da yüzde 32,İngiltere ve Hollanda’da yüzde 26’lar seviyesindedir. Bu oranlara, toplumun ortalama yüzde 20’lik yaşlı nüfus ve kronik hastalığı olan insanlarımızı da eklediğimizde, kabaca, her üç kişiden birisi için aşırı özen gösterilmesi gereken hedef nüfus ortaya çıkmaktadır ki bu rakam ülkemiz için 10 milyon sınırındadır.

Ülkemizde, engel gruplarına göre alt başlıklara baktığımızda, kronik hastalıklar nedeni ile808.335, zihinsel 482.361, ortopedik 321.895, görme 216.077, ruhsal ve duygusal 176.475 ve dil ve konuşma olarak da 37.494 vatandaşımız tanımlanmıştır. Bu sayılar her yıl için yüzde 4-9 oranında artmaktadır.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ulusal Engelliler Veri Tabanına göre, kamu kuruluşlarına herhangi bir nedenle başvurmuş bireylerin beyanları esas alındığında toplam 1.559.222 kişi engelli kapsamındadır. Bu rakamın 98.564’ü İzmir’dedir. Bir başka çalışmada bu rakam 1.800.000 civarındadır ve yüzde 15’e yakını Ege Bölgesi'ndedir.

Birleşmiş Milletler verilerine göre Dünya’da 500.000.000’un üzerinde engelli mevcuttur. Önemli ayrıntı bu sayının çok önemli bir kısmının düşük gelirli toplum kesimine ait olmasıdır. Dolayısı ile engellilik nedenleri ve türleri ne olursa olsun karşılaşılan güçlükler değişmemekte, eğitim noksanlıkları, ev, ulaşım ve kentsel doku içinde fizik altyapı eksiklikleri ya da uygunsuzlukları üzerine binen yoksulluk durumun vahametini arttırmaktadır. Engellilerin özel yaşamından devletin istihdam politikalarına kadar uzanan spektrumda maalesef tatmin edici bir durumda olduğumuz söylenemez. Son yıllarda yasal anlamda yapılan değişikliklerin topluma yansıması olumlu olmuş, ancak zorunlu istihdam oranlarının uygulama pratiği arzu edilen seviyelere ulaşamamıştır. Uygar toplumların bir özelliği de engelli vatandaşlarına fırsat eşitliği kapsamında sağladığı pozitif ayrımcılıktır.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün, toplumsal algıyı ve farkındalığı arttırarak, engellilere yönelik özel konut konfigürasyonundan kentsel planlama ve tasarıma, eğitim ve sosyal yaşama katılımlarından işe yerleştirilmelerine kadar birçok sorunlarının çözüme kavuşabilmelerine yönelik strateji ve politikaların oluşumuna vesilesi olmasını umut ediyorum. Böylelikle, toplumumuzun önemli bir kesimine el uzatmamızı önleyen bir engellilikten de kurtulmuş olacağız.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test