Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

‘Proje bazlı yatırımlara’ süper devlet yardımı

2.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dursun Temel'e sorar:

- On evin olsa birini bana verir miydin?

- Elbette, hiç düşünmeden.

- On otomobilin olsa birini verir miydin bana?

- Bu da sorulur mu, elbette verirdim.

- Ya on hamsin olsa birini verir miydin?

- Hayır.

- Ama niçin?

- Çünkü on hamsim var!

Bol keseden dağıtmak kolay! Ama iş, gerçeklere gelince, durum farklı!

Ekonominin içinde bulunduğu “kriz arifesini” atlatmak için son birkaç aydır, destekler, teşvikler, hibeler, torba kanunlar, bakanlar kurulu kararları vs. vs. ardı ardına açıklanıyor.  Son olarak da 2016/9495 sayılı "Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar (BKK) ile “süper devlet yardımı” devreye girdi.

Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi veya istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, nitelikli personel desteği, faiz desteği veya hibe desteği, sermaye katkısı, enerji desteği, kamu alım garantisi, yatırım yeri tahsisi, altyapı desteği, kanunla getirilen izin, ruhsat, lisans ve tesciller için istisna getirilmesi veya kolaylaştırılması.

Yok yok! İnsanın yatırım yapası geliyor! Tabii istemekle olmuyor!

Düzenlemeye göre Ekonomi Bakanlığı, belirlediği amaçlar doğrultusunda bir veya birden fazla firmayı yatırıma davet edebilir veya duyuru yapmak sureti ile çağrıda bulunabilir.

Amaçlar: Ülkemizin mevcut durumda veya gelecekte ortaya çıkabilecek kritik ihtiyaçlarını karşılayacak, arz güvenliğini sağlayacak, dışa bağımlılığını azaltacak, teknolojik dönüşümünü gerçekleştirecek, yenilikçi, Ar-Ge yoğun ve yüksek katma değerli yatırımların proje bazlı olarak desteklenmesi.

Desteklerden faydalanmak isteyen firmanın EK-1 “proje başvuru formu”, yatırımın fizibilitesi ve firma yetkililerince imza edilmiş müracaat dilekçesi ile Ekonomi Bakanlığı’na başvuruda bulunması gerekmektedir.

Başvurular Bakanlık tarafından; ülke rekabet gücüne yapacağı katkı ve genel itibarıyla yenilikçi bir yapıya sahip olmasına göre değerlendirerek kabul / ret edilir.

Buraya kadar her şey normal gözüküyor, proje hazırlıklarına başlamayı düşünüyorsanız acele etmeyin “ufak bir ayrıntı” daha var. Projelerin bu karar kapsamında değerlendirmeye tabi tutulması için asgari sabit yatırım tutarının 100 milyon ABD Doları olması gerekir.

Rakamı okuyunca eminim ki yatırım iştahınız bir anda söndü ve hayal kırıklığına uğradınız.

Gelecek öngörüsü olmadan, belirsizlikler sarmalında bir o tarafa bir bu tarafa savrulan Ülkemize bir baba yiğit arıyoruz milyon dolarlarca yatırım yapacak.

Bu arada “TL seferberliği” başlatıldı. Devletin zirvesi, vatandaşları “Dolardan vazgeçip TL kullanmaya” çağırılıyor. Her ne kadar devletin bütün Bakanları DOLAR üzerinden kanunlar çıkarmaya devam etseler de…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test