Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizmde katma değer yaratan projeler

2.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Büyüklerimiz ve işlerinin ehli insanlar hep şunu söyler, benzer veya kopya değil fark yaratan projeler geliştirin. Türkiye bugün krizde de olsa, batsa da, çıksa da dünyanın önemli turizm ülkelerinin başında geliyor. Şu an içerisinde bulunduğumuz yönetim şeklinden kaynaklandığına inandığım bir süreç yaşıyoruz. Bunların hepsi bir şekilde bitecek ve gidecek. Babam hep söyler, bu dünya kimseye kalmıyor, yanında götüremiyor.

Babam kadar görmedim ama, benim 50 yıllık hayatımda, Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Kenan Evren gibi liderler geldi geçti. Kimini rahmetle, kimini sevgiyle, kimine de önce allah razı olsun dedik sonra da öfkeyle, lanetle gönderdik. İyisiyle kötüsüyle her biri ülke için iyi şeyler yaptıklarına inandılar ve yaptılar da.

Turizm konusuna tekrar dönecek olursam. Türkiye içeriği itibariyle diğer ülkelerden büyük farkla önde bir ülke. Kültür, yeme-içme, sanat, deniz, kum, güneş yüce yaratan her şeyi vermiş bu ülkeye.  Ancak biz bu içeriği iyi yönetebilmiş miyiz ? Sorunun cevabı yarı yarıya . Bazen iyi yapmışız bazen de kötü yapıp, zarar vermişiz.

Turizm yatırımları konusunda gerçekten Türkiye’de önemli yatırımlar yapıldı. Otel kalitemiz son derece iyi. İçerisindeki hizmet, kullanılan malzemeler son derece iyi. Havuzlar, sahiller, ikram yaratıcılığı muhteşem. Bir gelen bir daha gelmek istiyor ( son dönem hariç, nedenleri malum ). Ancak burada fark yaratanlar daima ön plana çıkıyor. Fark nereden yaratırsınız ? İçerik aynı ancak sunumlarınızla farkı yaratacaksınız. Bunu yapabilenler aradan sıyrılarak cirolarını katlayarak büyümeyi başarıyorlar.

Turizmde konaklamanın yanı sıra katma değer yaratacak iki alana dikkat çekmek istiyorum. Bunlardan birisi spor, diğeri sağlık turizmi. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgeleri bu iş için biçilmiş kaftan. İzmir, Antalya spor turizmi için önemli yatırım yerleri. Belek bugün Avrupa’nın önemli golf merkezlerinden birisi. Golf sporuyla uğraşanlar genelde gelir seviyesi yüksek olan turist profilidir. Genelde business class uçarlar, deluxe konaklamayı tercih ederler. Ortalama bir turist geceliği 70-100 Euro aralığında harcama yaptığını varsayın, golf oynayan misafirinizin ortalaması bunun en az 5 katıdır. Dolayısıyla Türkiye’nin selective gidip bu kitleyi yakalayacak pazarlama taktiklerini kullanma zamanı gelmiş, hatta geçiyor. Aynı şekilde futbol kulüpleri bugün devre arası ve sezon başı kamplarını yapmak için yer arayışındalar. Avusturya, Almanya, hatta bu sınırlar dar geliyor Çin’e, ABD’ye gidenler var. Bu 2 haftalık kampların bedelleri milyon dolarları buluyor. Bu bedeller sponsorlar tarafından ödeniyor, ama otellere, uçaklara, tesislere kimden olduğu önemli değil bedeller ödeniyor. Futbol endüstrisi dünyanın en büyük endüstrisi, Türkiye’nin bundaki turizm payı ne bilmiyorum, zira elimde datası yok. Birisi de el atıp araştırsa. Ticaret günümüzde böyle başlamıyor mu ?. Pazar analizi, müşteri talepleri, rakipler, rakip analizleri vs.

Bir diğeri de Sağlık Turizmi. Otel zinciri gibi muhteşem hastane zincirlerimiz var. Bilinen markaların pek çoğu son derece iyi işler yapıyorlar. Hatta bazıları 5 yıldızlı otelden daha kaliteli. “ Bedeli ? ” derseniz o kısmı zaten benim ilgi alanım değil. Ancak tedavi için gittiğimde bazen karşılaştığım hastalar, VIP araçlarla gelip, VIP odalarda tedavi olduğuna göre son derece iyi bedeller ödüyorlar belli. Sağlık turizminin içerisinde bir de SPA ve termal işletmeler var. Bunlarda önemli gelir kaynakları.


Burada devletin iyi denetçi olması lazım. Zira kaş yaparken göz çıkartmayalım. Tedavi veya koruma amaçlı gelenleri hasta göndermemek adına devletin denetleme mekanizmasının iyi çalışması şart. Termal tesislerin mutlaka bilimsel alt yapılarının kuvvetli olması, bu işletmelerin bir hamam mantığıyla değil, hastane mantığıyla yönetilmeleri şarttır.


Almanya, Ukrayna, Finlandiya, İsveç Sağlık Turizmi ve Termal tesislerin işletmesinde iz bırakan ülkelerin  başında geliyorlar. Yüce yaratanın bahşettiği doğal suyu, çamuru, kumu, otu her ne varsa bunları iyi ambalajlayıp doğandan bedelsiz aldıklarını, aralarında ülkemizin önemli işadamlarının da olduğu kitleye geceliği 500 Euro’ya satabiliyorlar.

Bizler ise, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla işletmeye açılan, padişahlarımızın şifa bulduğu, Evliya Çelebi’nin seyahatnamelerinde adı geçen tesisleri fark yaratarak uluslararası pazara sunduğumuz anda gerçek katma değeri yaratacağız. İnancım, o günlerin çokta uzakta olmadığı !..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test