Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Travel Turkey İzmir 2016 ve sağlık turizmi

9.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Malumunuz olduğu üzere, bu sene turizmde, genel güvenlik algıları ve Rusya ile geride kalan kriz sonrası ortaya çıkan konjonktürel nedenlere bağlı olarak, en iyi tahminle yüzde 40’ları bulan bir düşüş ile karşı karşıyayız. Son 20 yılda Türk Mucizesi olarak adlandırılan ve giderek artan bir eğri ile 40 milyon turist  psikolojik sınırını aşıp, Dünyadaki ilk altı destinasyon arasına girmeyi başaran ülkemiz, elde ettiği 41 Milyar Dolar ile de ekonomik  olarak turizmden en çok gelir elde eden ilk yedi ülke arasına girmeyi  başarmıştı.

Turizmde, 22 yılın en keskin düşüşünün yansımasını, Maliye Bakanı Naci Ağbağ, Türkiye’nin ekonomik büyümesini negatif bir puan etkileyecek şeklinde niteledi.

Durum tespitini bu şekilde yapınca, 8 11 Aralık 2016 tarihleri arasında Gaziemir Yeni Fuar alanında Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresinin yapılacak olmasının önemi kendiliğinden ortaya çıkıyor. TÜRSAB ve İZFAŞ ortak düzenliyor ve 10.kez gerçekleşecek. Bu fuar, başta Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB olmak üzere tüm tarafların bir araya gelmesi, yeni hikayelerin seslendirilip stratejilerin oluşturulması ve eylem planlarının ortaya konulması ile radikal tedbirlerin alınmasının sağlanacağı bir platform vazifesi görecektir. 2017 olmasa bile 2018 yılını kurtarmak mümkün gözükmekte.

Fuar’da isabetli bir karar ile Sağlık Turizmi Özel bölümü ihdas edilmiş durumda. 31 farklı ülkeden gelecek acenta ve operatörlerin İzmir’in sağlık potansiyelini görmeleri bile başlı başına bir kazanç. Oldukça dinamik bir sektör olan sağlık turizminde Türkiye, 2010 yılına kadar maalesef bir varlık gösterememişti. 2010 yılından sonra 100.000 vaka sayısı aşılmış, 2014 yılında 500.000 ve 2015’de de 750.000 sayıları geride bırakılmıştır. Kazandırılan döviz miktarı 6.5 milyar doları aşmıştır. Hizmet verdiğimiz ülkeler arasında Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Libya gibi Afrika ülkeleri başı çekmektedir. Daha çok onkoloji, göz, ortopedi, diş hastalıkları, estetik cerrahi ve organ transplantasyonları branşlarında hizmet verilmektedir.

Dünya’da 25 milyon sağlık turisti 175 Milyar dolar harcayarak önemli bir ekonomi yaratmaktadır. Ülkemizin yetişmiş insan gücü, yenilenmiş sağlık alt yapısı ve modern teknolojinin kullanıldığı akredite sağlık hizmetleri ile sağlık turizminde her sene ivmelenerek yükselen bir potansiyeli önümüze sermektedir. Kümelenme, markalaşma ve yerinde teşvikler bu süreci hızlandıracaktır.

Fuar’ı düzenleyen TÜRSAB ve İZFAŞ’a, katkılarını esirgemeyen Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Kurucu Başkanı Sn. Emin Çakmak’a teşekkürlerimi iletirim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test