Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bütçe ile!

9.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Büyük Millet Meclisinde geceli gündüzlü yoğun bir çalışma var. Program gereği 2017 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu görüşülüyor daha açık deyimle ülkemizin gelecek yılı belirleniyor. Bu nedenle bütçe, kişinin, kurumların ve de ülkenin aynası olarak tanımlanır. Saçımız ak mı kara mı? İşte burada belli olacak!

Hükümet tarafından hazırlanan 2017 yılının bütçesi kurumlar ve Bakanlıklar sırasıyla ele alınarak belirlendi. Bu görüşmelerde özellikle muhalefet, enine boyuna eleştirme fırsatı buldu. Öyle ki bazı bakanlıklar konusunda görüş bildirmek isteyen milletvekilleri konuştular, içlerini döktüler. Dolaysıyla tartışmalar oldu. Neyse çok şükür yumruklaşmalar olmadı.

Bir gerçek, TBMM’de bütçe görüşmeleri sönük geçiyor. Başta gelen nedeni, bazı bakanlarımızın kendi bütçe görüşmelerini sanki yasak savar gibi izlemesidir. Görüşmelerin tümü üzerinde liderler konuşur ve tüm ülkenin sorunlarını dile getirirlerdi. Başbakan Binali Yıldırım yurt dışına, Rusya'ya gitmişti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmeleri yakından izledi, konuşmadı. HDP Genel Başkanı Demirtaş tutuklu idi.

2017 bütçesinin görüşülmesinde en dikkat çeken taraf, Sayıştay raporları oldu. Sayıştay denetçilerinin eleştirileri ve belge verilmediği için inceleme yapamadıkları, verilen belgelerin de yasalara uymadığı yolundaki raporlar sadece okundu, işlem görmedi, geçildi.

TBMM’de önümüzdeki günlerde gündeme gelecek önemi konu, AKP ve MHP tarafından hazırlanan Anayasa değişikliği olacaktır. Kulislere sızan haberlere göre bu değişiklik 10 ila 15 maddeden oluşacak ve Başkanlık sistemini getirecektir. Bu konuda çeşitli yorumlar yapılmaktadır. Ne olacak, parlamenter sistem kaldırılıyor mu? Bekleyip göreceğiz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test