Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni yılda yeni umutlar

30.12.2016
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yazıyı okuduğunuz anlarda muhtemelen yeni yılın ilk günlerini yaşıyor olacağız. Hep birlikte “Hoş Geldin 2017” diyelim. Çoğumuz için 2016 yılı tatsız geçti. Bu nedenle tüm olumsuzluklara karşın yeni yıla umutla girmek istiyoruz. Neler umuyoruz yeni yılda dersek...

PKK-FETÖ-IŞİD kumpası

Yeni yılda öncelikli dileğimiz, ABD ve AB desteği artık iyice açığa çıkan PKK/PYD, IŞİD, FETÖ gibi terör örgütlerinin yenilgiye uğratılmasıdır. Bunun yolu Orta Doğu’daki kargaşanın sona erdirilmesinden geçiyor. Rusya, İran ve Türkiye’nin taraf olduğu Moskova mutabakatında ifade edildiği gibi, başta Suriye olmak üzere bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü ve bağımsızlığının korunması esas. Bunun için Türkiye ile Suriye yönetimlerinin ortak düşmana karşı birlikte hareket etmeleri yeni yılın en umut verici gelişmesi olacaktır.

Başkanlığa Hayır!

2017 yılında bir beklentimiz de, “cumhurbaşkanlığı düzeni” diye getirilen Anayasa değişikliğinin TBMM bünyesinde, olmazsa gidilecek bir referandumda reddedilmesidir. 21 madde olarak hazırlanan değişiklik tasarısı daha komisyonlarda tartışılırken sapır sapır dökülüyor. Acele ile hazırlanan maddeler ya kaldırılıyor ya da değiştiriliyor. Umudumuz AKP ve MHP yönetimlerinin ülkeyi büyük bir bölünmeye götürecek Anayasa değişikliği girişiminden vazgeçmesidir.

Ülkemiz Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkililerinin de sıkça dile getirdiği gibi emperyalist dış mihrakların saldırısı altındadır. Gizli servisler ve onların yerli maşaları kullanılarak Irak ve Suriye’de olduğu gibi ülkemizde de büyük bir kargaşa çıkarılmak isteniyor. FETÖ’nün 15 Temmuz kalkışmasının böyle bir amacı vardı. PKK ve IŞİD’in patlattıkları bombaların da ortak amacı ülkemizde bir iç savaş kışkırtıcılığıdır.

Türk Silahlı Kuvvetleri, El Bab ve giderek Menbiç’te IŞİD ve PKK’ya karşı şehitler vererek savaşmaktadır. Bu nedenle iç cephemizi bölecek her girişim, şehitlerimizin ruhlarını sızlatacaktır. Anayasa değişikliğinden vazgeçilmesi Türkiye’nin önünü açacak, dış ve iç düşmana karşı birliğimizi güçlendirecektir. Yeni yılda böyle bir gelişmenin umudu içindeyiz.

Kıbrıs’a dikkat

Kıbrıs meselesinin 2017 yılında sıkça gündeme geleceği anlaşılıyor. Kıbrıs Rum kesimi, İsrail ortaklığı ile Ada’nın çevresindeki doğal gaz kaynaklarının Avrupa’ya pazarlanmasını yem olarak kullanıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de bu yemi yutan kişiler ne yazık ki var. Bu nedenle yeni yılda Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinden ülkemizin jeopolitik avantajlarını sıkıntıya sokacak girişimlerden kaçınmalarını bekliyoruz. Yoksa Akdeniz’e çıkamaz duruma geliriz. Sıkı duralım!

Yeni yılda önemli gelişmelerin yaşanacağı diğer bir alan da FETÖ’ye bağlı hainlerin hesap verme sürecidir. CIA’nın yönlendirdiği Fetullahcı Gladyo’nun siyasi kanadının, AKP adına küçük hesaplara girmeden açığa çıkarılması zorunludur. Bu konuda da 2017 yılı yeni gelişmelere gebe olacak.

Üretim için ileri

Ekonominin durumu göz önüne alındığında, yeni yılda Türk halkını  zor günlerin beklediği görülüyor. Üretime dayalı ekonomik atılımların, hükümetin baş gündem maddesi olması kaçınılmaz. Hükümet, Anayasa değişikliği ile zaman ve güç yitireceğine, ekonominin toparlanması için planlar yapmalıdır. Toplumun beklentisi bu yöndedir.

Görüldüğü gibi dopdolu ve yoğun bir gündem ile Yeni Yıla giriyoruz. Yukarıda saydığımız olaylarda olumlu gelişmeler olursa, kötümser olmanın yolunu tıkarız. (İzmir için beklentilerimizi ayrı bir yazıda ele alacağız.)

Yeni yıl vesilesiyle, tüm okurlarımıza sağlık ve afiyetle geçecek günler diliyoruz. Günlerimizi ve yaşadığımız anları, sevgi, dostluk ve dayanışma isteği yönlendirsin.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test