Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dünyanın hali...

6.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günümüzde olup bitenlere bakınca "Tanrım insanlar çıldırmış" galiba diyorum.

Doğruyu söyleyenler suçlu, yanlış söyleyenler muteber!

Yüreği kanayan, "sabır", "birlik olalım" diyen yine halk!

Şikayet etmesi gerekenler "susuyor".

Sebep olanlar meydanlarda "konuşuyor".

Kim içerde kim dışarıda. Belli değil!

Bir karmaşadır gidiyor...

Rahmetli Nenem bu günleri görseydi "ahir zaman alametleri kızım" derdi. "Nedir o alametler?" deyince uzun uzun anlatırdı… "Anarşi ve kargaşa kol gezecek, iyi ile kötü birbirine karışacak, cinayet ve katliamlar artacak, adalet kalkacak..."

Bütün bunlar Arthur Clarke'ın "Rama" adlı bilimkurgu eserinde anlattıkları gibi sanki.

"Rama", dünyada 21. yüzyılın sonundan itibaren birkaç yüz devam edecek olan ciddi bir karmaşadan söz ediyor. Din savaşları, sahte peygamberler, termonükleer savaşlar, katledilen masum insanlar...

Ülkemizin birçok yerinde patlayan canlı bombalar, yılbaşını kana bulayan, havaalanında masum insanları tarayan, Nice ve Berlin'de suçsuz insanların üzerine kamyonla dalan vahşetin tüm ileriki boyutlarını bu eserde bulmak mümkün.

Din ve kültür üzerinden uygarlığa karşı yürütülen bu savaşın, zalimliğin boyutlarının nerelere kadar varabileceğini bu kitapta görebilirsiniz. Ve hepsi bugün ne yazık ki bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Bütün bunların arkasında büyük güçlerin enerji çıkarları uğruna verdikleri büyük para ve silah destekleri olabilir. Ama gerçek şu ki, artık olaylar o boyutları çoktan aşmıştır. 170 ülkede fakir ve yoksul ailenin 6-7 yaşındaki çocukları, "çocuğunu biz okutup, onu büyük adam yapacağız" diye koparılıp alınmıştır. Bu çocukların ne ailesini, ne sayısını, ne kimliklerini biliyoruz. 15 yıl boyunca uygar dünyanın dışında ve onun karşıtı bir eğitime tabi tutulan ve öyle yaşayan, din ve etnik kimlikler kullanılarak bir diğerine "düşmanlaştırılan", ölmeye ve öldürmeye hazır ne kadar insan var bilmiyoruz.

İkinci Dünya savaşından itibaren bu güne kadar yapılan zalimlikler, haksızlıklar altında içlerinde yıllardır biriktirdikleri nefret, büyüttükleri öfkeyi, diğer öfkeli insanlarla birleştirmeye hazır kaç insan var bilmiyoruz…

Korkarım ki, bu durum uzun bir süre devam edecek. İnsanlar tanımadığı bir başkası ile yan yana gelmekten korkar hale gelecek.

Ve görünen o ki Doğu ile Batı arasındaki uçurum gittikçe derinleşecek!

Amerika merkezli özel istihbarat kuruluşu Stratfor'un yayınladığı "Decade Forecast", 2015-2025 yıllarında dünya siyasetinde yaşanabilecek bazı gelişmelere ışık tutuyor. Öngörüsüne göre; Almanya gelecek 10 yılda AB içindeki krizlerden olumsuz etkilenecek. Düşen ihracat resasyon yaratacak. Polonya Almanya'nın aksine büyüyen nüfusu, ekonomik ve siyasi gücü, ABD'nin stratejik ortaklığı ile, AB'nin lider ülkelerinden biri haline gelebilir.

Türkiye, Karadeniz Bölgesinde artacak Rus - Ermeni baskısı ve tehdidi karşısında, güney sınırındaki Suriye ve Irak krizinin çözümünde ABD ile tekrar sıkı müttefik olabilir.

Rusya Federasyonu, Batının ekonomik yaptırımları, düşen petrol fiyatları, artan askeri harcamaları, düşen ruble nedeni ile eski gücünü kaybedebilir. İçerde huzursuzluklar ve kıpırdanmalar beklenebilir.

ABD dünya sorunlarına angaje olma politikalarını değiştirip, kendisi güvenlik ve zenginlik içinde yaşamayı öncelikli politika haline getirecek...

Günümüzde dünyanın en zeki fizikçisi kabul edilen, Japon asıllı Amerikalı bilim adamı, ünlü fütürist Michio Koku'nun 300 bilim adamının da görüşlerini alarak yaptığı gelecek öngörüleri de heyecan verici. Ve bir o kadar da soru işaretleri ile dolu...

Ünlü bilim adamı gelecekte entelektüel sermayeye dayalı "mükemmel kapitalizm" kavramının dünyaya hakim olacağını söylüyor. Bilimsel ve teknolojik gelişme ticari kapitalizmin sonunu getirecek. Zenginlik bilim ve teknoloji üretimi ile mümkün olacak. Tüm endüstriler dijitalleşecek.

Rüyalarımızı kaydedip seyredebileceğiz. Gelecekte yaratıcı meslekler önemli olacak. Çünkü diğer işleri robotlar yapacak...

Sanırım şimdi dünyanın hali ve olup bitenler daha iyi anlaşılıyor!

Uygarlık karşıtları birbirini öldürmeye programlanmış.

Bilim ve teknoloji üretmeyenlere bu dünyada yer yok!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test