Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mustafa Akıncı KKTC'nin güvenliğine saygı istiyor

20.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geride bıraktığımız Perşembe günü arkadaşlarım Engin Köklüçınar ve Dr. Fatih Saraçoğlu ile birlikte Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeydim.

Bir günlük çalışma ziyaretimiz çerçevesinde Türkiye Büyükelçisi Derya Kanbay ve KKTC 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile de görüşme imkanı bulurken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından da kabul edildim.

Kabulde ayağının tozuyla İsviçre'den dönmüş bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya Mont Pelerin'i sorduk.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı sorumuza; Kıbrıs Türk Halkı’nın güvenlik tercihine saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı ve çözüm sürecinde gerçekçiliğin özellikle güvenlik ve garantiler açısından çok önemli olduğunu belirterek ekledi;

Eğer "sıfır asker, sıfır garanti" tutumu sürekli tekrarlanırsa, bunun artık bir yere gelip tıkanacağına işaret ederek, "Bu bir başlangıç adımı bile oluşturmaz. Kıbrıs Türk halkının da endişelerinin nasıl karşılanabileceğini onların da görmesi ve anlaması gerekiyor. Burada önemli olan konu biz güvenliğimizi nerede görüyorsak buna saygı gösterilmesidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini güvence altına alacak ve aynı zamanda Kıbrıslı Rumların kaygılarına da cevap verecek formüller üzerinde durduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakerelerine değinerek, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için tüm tarafların iyi niyet, çaba ve karşılıklı anlayış göstermeleri gerektiğine işaret etti. 

Cumhurbaşkanı Akıncı çözüm sürecinde sonuca ulaşmak için karşılıklı "gerçekçilik" ve "makuliyet"in önemine vurgu yaparak, şunları belirtti:

"Geldiğimiz noktada iki önemli sözcüğün altını çizdim ve muhataplarıma bu çerçevede davranış sergilemelerini beklediğimi sürekli tekrarladım. Bunun birincisi gerçekçiliktir. Gerçekçilik her anlamda tabii ki bize gerekli. Ama özellikle güvenlik ve garanti boyutu bakımından da çok önemli. Eğer 'sıfır asker, sıfır garanti' sözcükleri sürekli tekrarlanırsa, bu artık bir yere gelir tıkanır. Bu bir başlangıç adımı bile oluşturmaz. Kıbrıs Türk halkının da endişelerinin nasıl karşılanabileceğini onların da görmesi ve anlaması gerekiyor. Biz de, Türkiye de onların kaygılarına da cevap verecek formüller arıyoruz. Burada önemli olan konu biz güvenliğimizi nerede görüyorsak buna saygı gösterilmesidir. Karşı tarafın bunu bir tehdit unsuru olarak algılamayacağı bir formül üzerinde çalışmaya hazırız. 1960 sisteminin 2017’ye, yani günün koşullarına adaptasyonu mümkündür. Ama olduğu gibi ortadan kaldırmayı hedeflemek gerçekçilik olmaz.

İkincisi ise, taleplerde makul olmak. Bunu da muhataplarımızdan bekliyoruz. Bize sunulan harita hiçbir Kıbrıslı Türk’ün kabul edeceği bir harita değildir. Dolayısıyla ortak bir anlayış bulunabilmesi için makuliyet sınırları içerisinde kalmak lazım."

Cumhurbaşkanı Akıncı, Yunanistan’ın hazır olmadığını açıklaması üzerine Mont Pelerin'de şu anda süreç için hazırlık çalışmalarının devam ettiğini anımsatarak, konferansa liderler düzeyinde ve belki de başbakanların katılımıyla seviye yükseltilerek devam edileceğini ifade etti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test