Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Sergilerde akan zaman

20.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Daha mutlu günler dilerken 2017 yılını kanlı bir terör olayı ile karşıladık. Neyse emniyet güçlerinin başarılı operasyonu ile eli kanlı IŞİD canavarı yakalandı da bir nebze teselli bulabildik. Ama toplumsal kargaşa devam ediyor.

Parlamenter demokrasiyi özünden dinamitleyen ve ileride hazırlayanları da zora sokacak maddeler içeren Anayasa taslağı ilk turda TBMM’den geçti. Bu gelişmenin ülkemizi ciddi bir bölünmeye götüreceğini daha önceki yazılarımızda dile getirmiştik. Milliyet gazetesinde Melih Aşık’ın yazdığı gibi yeni Anayasa Tayyip Erdoğan’ın ömür boyu Cumhurbaşkanı kalacağı inancıyla hazırlanırken “2019 ve sonrasında kimin o göreve geleceği ve nasıl kadrolar kuracağı bilinmiyor.”  Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete…

Her şeye karşın karamsarlığa kapılıp, içe kapanmak hatasına düşmemek gerek. Yolumuzu aydınlatan ışık, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarından geliyor. Onlar Kurtuluş Savaşının en karanlık günlerinde bile karamsarlığa kapılmadılar. Karanlıklarla mücadeleden geri durmadılar.

Bizler de, bir yandan yanlış gördüğümüz gelişmelerin karşısına dikilirken, bir yandan da yaşamın güzelliklerden, zihnimizi açan etkinliklerden uzak durmamalıyız.

Böyle güzellikleri tadabileceğimiz 2 etkinlik başladı İzmir’de. Bir tanesi Kordon’daki Arkas Sanat Merkezinde açılan “Işığın Ustaları” sergisi, diğeri ise Bayraklı’da Folkart sergi salonundaki Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun eserlerini kapsayan “Sevmek Güzel Meslek Reis” başlıklı sergi.

72 özel seçilmiş resim

Arkas Sanat Merkezine gidenler her şeyden önce Kordon’un bugünlere miras kalmış en eski yapılarından birine hayran kalıyor. 100 yılı aşkın Fransız Konsolosluğuna hizmet etmiş olan bina, sergi mekânı olarak bir başka güzel. Tarihi mekânlarda, resim tarihinin belli bir dönemine damga vurmuş eserlerin orijinallerinin tadına varmak insanın içini açıyor.

“Işığın Ustaları” başlığı altında Belçika resim sanatının pek bilinmeyen ustaları ile tanıştırıyor izleyenleri serginin küratörü Mireille de Lassus. Belçikalı ressamlar,19. Yüzyılın sonlarında,  resim sanatının Paris’teki yeni atılımlarını, ışığın çarpıcı bir şekilde kullanılmasının öncüsü olan Flaman resminin gelenekleri ile kaynaştırmışlar; kendilerine özgü bir üslup oluşmuş.

Sergi mekanında, 72 resmin yanı sıra, bu resimlerle ilgili 3 dilde açıklamalar da aydınlatıcı. Resim sanatı meraklılarının kaçırmaması gereken bir sergi. 31 Mart’a kadar açık kalacak olan bu sunum özellikle resim okullarına duyurulmuştur umarım.

Şair ressam

“Folkart Gallery”deki “Sevmek Güzel Meslek Reis” başlıklı sergi ise  büyük usta Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun  her döneminden 200 kadar yapıtı kapsıyor. Bunlar arasında ilk kez sergilenen resimlerin yanı sıra, “sanatçının mektupları, fotoğrafları, özel eşyaları, farklı disiplinlerde yaptığı eserler” var; bir de sanatçıyı anlatan 18 dakikalık belgesel bir film.

12 Mart tarihine kadar açık kalacak olan serginin küratörlüğünü, sanatçının son asistanı İbrahim Örs ile sanatçının eski öğrencilerinden Hanefi Yeter yapmışlar.

Çok zengin bir kültürel alt yapıya sahip Bedri Rahmi’yi yakın dostu Hıfzı Topuz’un şu sözleri çok güzel betimliyor:

“Bedri resimlerinde Anadolu’nun renklerini, evlerini, giysilerini, oyunlarını çizdi, şiirlerinde de Anadolu’nun sorunlarından nice parçaları dile getirdi. Yalnız Anadolu mu? Ya İstanbul destanına ne buyurulur?  Bütün doğasıyla, folkloruyla, limanıyla, gemileriyle, takalarıyla, dalyanıyla, musikisiyle, Kız Kulesi’yle, Galata Köprüsü’yle, dar sokaklarıyla, Orhan Veli’siyle, Sait Faik’iyle, fabrikalarda çalışan al topuklu beyaz kızlarıyla İstanbul”.

Sergi gezmeye zaman ayırın. Bu güzelliklerle yüz yüze gelin. Sanatçıların heyecanları size de yansısın.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test