Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye bu kaostan kurtulacak mı?

20.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye bu kaostan kurtulacaktır. Zira geçmişinde bu tip kargaşalarda bir hayli tecrübeli. Ancak bunun da şartları bulunmaktadır. Bir defa önceliklerimizin çok iyi hesap edilmesi gerekir. Alınan derslerin sonuçlarına bakılması ve bir defa daha yanılgıya düşülmemesine dikkat edilmelidir.

Türkiye ekonomik olduğu kadar bir siyasi kriz yaşamakta ve bu yolla Batıdaki güçlerin isteklerini yerine getirmesi istenmektedir. Konu bugünün değil, tarihsel düşünce ve emellerin ta kendisidir.

Peki, bu nedir? Kısa yoldan anlatmak isterim. Türkiye gittikçe güçlenmekte. Milletinin fertleri hiçbir Müslüman devlette görülmeyen bir şekilde eğitimde, sanayide, harp gücünün üretiminde ve dünya ilişkilerinde bir hayli yol almaktadır.

Bu ise yaşadığımız coğrafyadaki ülkelerin işine pek gelmemektedir. Doğal olarak büyük rekabetin sahiplerinin de.

Parçala, böl ve yönet felsefesinin mucitleri ise, şu anda bunun tatbikatının yeni bir denenmesinde isteklidirler.

Bunun da bir örneği Irak’ın ve Suriye’nin başına gelenlerdir. Ne yazık ki Türkiye’yi de bataklığın içine çekmeye Batı muvaffak olmuştur.

Şu anda Türkiye işin farkına vararak, Rusya ile yakın ilişkiler kurmuş ve sahaya da inerek bu tatbikat ve isteğe karşı tavır almıştır.

Peki iş nereye gidecektir? Burada hesap edilmesi gereken ise Rusya ve Amerika arasındaki güç savaşının da arenası olan bu denge içindeki çok hassas noktalardır.

Amerika Türkiye’den vazgeçemez, Rusya ise Türkiye’nin temkinli  olacağını bilir, ancak bu fırsattan istifade Suriye’de ve Karadeniz’deki hakimiyet alanını genişletmekteki kârına bakar.

Geçen akşam TV’de Charlie Rose programında, Amerika Savunma Bakanı ile bir mülakat vardı.

Burada, Orta doğu ve Türkiye konusu da ele alındı. Amerika’nın görüşü çok açık: Orta Doğu’da söz sahibi olmak, Amerika’nın önceliklerinden bir tanesi. Ancak buradaki hassasiyetleri çok iyi biliyorlar. Türkiye’yi ise şu ana kadar bizim gördüğümüz gibi görmeyip, uysal bir müttefik olarak, her hususta anlaştıkları bir partner olarak gördüklerini ifade ediyorlar.

Rusya ile yakınlaşmanın da sınırlı olduğundan endişeli değiller.

Ancak tek istekleri kendi ordusunun dünyanın her tarafında caydırıcılıkta lider olması. Yani en güçlü olmak.

Bu arada Rusya ile de Ortadoğu’nun dizaynında anlaşmak arzuları da var. Peki “Türkiye’nin bu durumda alacağı rol ve duruş nasıl olmalı”ya gelirse, açık ve seçik şu:

Çok hassas bir denge politikası ve bağımsız bir duruş sergilemek, bunun yanında demokratik ve laik bir Cumhuriyet yapısını göstermek.

Bu aynı zamanda komşu bağımlı devletlere de örnek olacağı gibi cesaret de verebilecektir.

KEŞKE BİRLİK OLABİLSEK...

Türkiye’nin bu dönemde tek yapması gereken şey, tam bir muhalefet ve iktidar beraberliği olması gerekirken bu fırsat  kullanılamadı. Her iki kanatta da.

Halbuki, AKP ve CHP bir defa olsun, kırmızı çizgilerimizin korunması için birlikte ortak bir hükümet kurabilse ve bu konularda halledilmesi gerekeni yapıp birliktelik yapabilse idi, sanırım Ortadoğu’nun bu kaosunda bir örnek güç birliği sergileyerek ülkenin kurtuluşunun şerefini paylaşırlardı.

Peki, vakit geçmiş midir derseniz; SİYASETTE HER YENİ GÜN AYRI BİR ÇARE ÜRETİMİNİN BAŞLANGICI OLABİLİR. Şu anda Meclis’te ne yazık ki biz başka bir konuda birbirimizle mücadeledeyiz; başkanlık sistemi konusunda. Halbuki bu husus için, böyle bir birliktelik ve sonuçları alınmış mücadeleden sonra oturulup anlaşılsa idi Türkiye’nin çok büyük bir başarısı olacaktı. Evet, ince uzun bir yoldayız.

Bu arada Amerika’da yeni bir başkan göreve geldi. Ne düşünecek ve neler yapmak isteyecek bilemiyoruz. Her kafadan bir ses çıkmaktadır.

Türkiye’de ise uzun vadeli yokluğu hissedilmektedir. Halbuki bizim de batı düşünceli bir devlet olarak, on sene, yirmi sene ve otuz senelik plan ve uluslararası stratejimizin olmasından daha güzel ne olabilirdi?

Şu an belirsizlikler içindeyiz, ancak mutlak bir kurtuluş ve çare üretilecektir. Milletimiz ne yazık ki hep son anda çare üretmek itiyadındadır.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test