Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Vahit Halefoğlu'nun ardından...

27.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu hafta dikkatimi bir konu çekti.

İnsanlarımızın umursamazlığı ve kıymet bilmezliği!

Bir sanatçı veya bir spor adamı veyahut da bir sinema starı ölmeye görsün, bütün sözlü ve yazılı basın vefat edenin çapını ortaya koyan yayınlar sergiliyorlar. Sergilesinler, abartılı da olsa hatırasını gündemde tutsunlar... Buna itirazı olanın çıkacağını pek sanmıyorum. 

Gel gör ki, ömrü devlet ve millet hizmetinde geçmiş, nice şahsiyetin nice devlet adamının arkasından bir kaç satır çala kalem bir haber ya çıkıyor ya da çıkmıyor.

Elbette sinema starının hayranları vardır.

Elbette bir spor adamının çevresi vardır.

Elbette bir sanatçının karizması vardır.

Ama onlar kadar bu topraklara hizmet etmiş insanların da, bizlerin üstünde hakkı vardır.

Son olarak Vahit Halefoğlu'nu kaybettik. Şerefli bir yüksek memuriyet, başarılı bir Dışişleri Bakanlığı yapan bu güzide insanın kaybından sonra, ne televizyonlar, ne de gazeteler bu değerli vatan evladına karşı son görevlerini gereği gibi ifa ettiler.

Oysa Vahit Halefoğlu, sahip bulunduğu olağanüstü birikimlerini büyük bir mütevazilikle içine sindirebilmiş seçkin bir devlet adamıydı.

Hürriyet Gazetesi'nde diplomat Volkan Vural'ın makalesini saymazsak, merhum Vahit Halefoğlu sessiz sedasız dünyasını değiştirdi, diyebiliriz.

Elbette bu sessizlik merhum Halefoğlu'nun çapına halel getirmez ama insan vefanın olmadığı bir ortamı pek içine sindiremiyor.

Bu arada hemen eklemek isterim ki, benim merhum Halefoğlu'yla ülfetim yoktu. Yakın dostluğum olmadı. Ama değer ölçülerini bildiğim için O'na ve O'nun gibilere yapılan kadir ve kıymet bilmezlik isyanıma ve bu yazıyı kaleme almama sebep oldu.

Diyeceksiniz ki, Büyük Atatürk'ü umursamamaya yeltenenlerin, İsmet Paşa'yı hafife almaya kalkışanların, cumhuriyetin faziletinden bihaber olanların yaşadığı bir coğrafyada Halefoğlu'na saygı beklemek abesle işgaldir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test