Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnsanlar ve milletler ne çekerse dilinden çeker...

27.1.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünyada devamlı yaşam çarkının içinde dolaşıp durmaktayız. İnsan olarak uğraşılarımız var. Ekonomide, siyasette, ailede, sosyal ortamlarda ve tabi uluslararası ilişkilerde hep beynimiz, eğitimimiz, ihtisaslarımız nedeni ile dilimizi ve cümlelerimizi kullanarak yaşarız.

Demek oluyor ki konuşma ve davranışlarımızda belli bir disiplin içinde olmamız kaçınılmaz. Ancak meşhur kelamdır: Dil yarasının yaptığı tahribatı, hiç bir yara yapamaz...

Peki, öyleyse işin ciddiyeti ortada.

Ekonomiyi ele alalım; çünkü iş paraya, servete ve ilişkilerdeki kar ve zararlara sebep olur. Burada menfaat endişesi var, kararlarda kullanacağımız cümleler bunları artıracak veya azaltacaktır.

Gelelim sosyal hayata; burada da konuşmalarımızdaki ölçü, büyük oranda saygınlığımızı, sevilmemizin dozunu, bir ölçüde de menfaatlerimizi koruyacak veya bunları azaltacaktır.

Verilen sözler, bilgiler, iletişimdeki takipler ve sonuçları ise toplum hayatındaki değerlerimizin takdirinde ve karşımızdaki kişilerde kanaatlerin oluşumundaki seviyemizi belirleyecektir.

Gelelim siyasetçilerimize ve bu konumlarda görev yapanların durumuna; bakalım dünyaya. Öncelikle Amerika gibi bir ülkede yeni başkan seçimi oldu. Dünya lideri ülkede seçilen bir başkanın durumu ortada. Seçim bitti görevi devraldı.

Ama her yerde protestolar devam etmektedir. Hatta dozaj o kadar ileri gitmektedir ki neredeyse milyonlar, “İstemezükçü” söylemlerin kalabalıkları halinde, mitinglerde ve toplantılarda protestolarda, yani sokaktadır.

Acaba sebep nedir?

Gayet basit, liderin dilinin ve cümlelerinin toplumdaki hisleri tahrik ve yadırgamazlıktır. Herkeste her şeyin kolayca aleyhte olabilecek şartları yaratabilecek icraatların korkusu.

Davranışlarda peşin hükümler, yanında “Kokutucu” üslup...

Yani gönül yaralayıcı seslendirmeler...

Siyaset alanında tesirler yalnızca siyaset adamlarını bağlamaz. Sonuçlar kendisine gelse, kimse kılını kıpırdatmaz. Ama bu karar ve cümlelerin derecesi, tonu ve üslubu yadırganırsa toplumun bütün fertleri veya kısımları yanda veya aleyhte bölünerek, karmaşa ve kargaşaya, kaoslara sebep olur.

Amerika Başkanı Trump bunun en son ve ciddi örneğidir. Kendi toplumumuz Türkiye’yi örnek alalım. Gayet tabii muhalefet ve iktidar olarak siyasi partiler ve liderler var. Bunlar arasında farklılıklar veya yönetim tarzları ve düşüncelerinin farklı olması kadar tabii bir şey olamaz. Ancak...

Burada sorumluluğun ve ortak aklın hakimiyeti şarttır.

Toplumda siyasetçilerimizin zaman zaman tansiyonların artması, politikanın vazgeçilmezidir. Ama bunun derecesinin takdirinde de siyasetçilerin aklıseliminin galibiyet gelen tarafında olması şarttır.

Peki dil "Gönül" yarası açabilecek veya toplumda ayrışmalar yaratacak, düşmanlıkları körükleyecek hitapların ve davranışlarının sonuçlarının tahribatını nasıl önleyeceğiz?

Bunun çaresi yoktur.

Bu arada siyasetin yanında, toplum fertlerinin de, birbirlerine hitaplarında ve davranışlarındaki ölçüsüzlük de yaşam disiplininden uzaklaşmaların yaşandığı günümüzde iş nereye gitmektedir? Farkında mıyız? 

Bir arada yaşamaktayız.

Aramızdaki birlikte, yaşamının kalitesinin, ülkemizin, insanlarımızın, velhasıl her şeyimizin, dünyada uluslararası arenanın her yerinde, bizim kartvizitimizin, tanınmamızın ve saygınlığımızın tek artırıcı unsuru olduğunu aklımızdan çıkarmadan... Kullandığımız Dilimizin, üslubumuzun, hitaplarımızın ve ilişkilerimizdeki zarafet ve davranışlarımızın kalitesi ile ulusumuzun ve insanlarımızın saygınlığının medeniyet ölçüsünün ortaya çıkması sağlanmasından başka çıkar yol bulunmamaktadır.

Onun için Türk toplumunun her tür katmanında, dil ve kurulacak cümleler, tek kelime ile yaşamımızın, saygınlığımızın, yurtiçinde ve dışındaki ilişkilerimizdeki yerimizi tayin edecektir.

Ne olursak olalım, aramızda ve uluslararasındaki ilişkilerde hepimizin saygınlığımızın tayini ve yerinin tespiti bundaki dikkatimize bağlıdır.

Sorumluluk, bazı kesimlerdeki mesuliyette değil, hepimizindir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test