Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizm geçen yıldan iyi olacak, ancak...

3.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çok kötü bir 2016 yılı geri kaldı. En büyük tahribatı da turizm endüstrimiz üzerinde gösterdi. Neredeyse yüzde 40’lara dayanan eksilme ve aynı zamanda bununla orantılı döviz gelir kaybı... Zannederim turizmcilerimiz bu yılı asla unutamayacaklar, zira feryat figanlar aştı ve taştı medyanın bütün kollarında.

Tekrarı olmaz inşallah… Bu yıl nasıl bir tablo olabilir tahminlerine gelince, geçen yılın aksine bu yıl en büyük sıkıntı İstanbul’da yaşanacak gibi görünmektedir.

Hesapsız kitapsız otel yatırımları ve küçüklü büyüklü odaları ile geniş kapasiteli otellerin hali şu an perişandır.

Birçok otel neredeyse ilave yatakları ve oda+kahvaltı olarak pansiyon fiyatları ile adeta “talebe pansiyonları” gibi işletmeler haline dönüşmüş bulunmaktadır. İstanbul için özel bir tedbirler paketinde fayda bulunmaktadır. Tabii geç kalmadan...

Antalya ise...

Buna mukabil Antalya’da tahminler bir hayli iyimser. Zira geçen yıla nazaran bu yıl erken rezervasyon ortalamaları çok iyi ve geçen yılları bir ölçüde  telafi edecek gibi görünmektedir. Bunu bizzat Antalyalıların turizmcilerinden dinlerken tabii çok sevindim.

Zira Antalya’da çok büyük yatırımlar yapılmış, işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalan kitleleri bir ölçüde korumuş, dayanabilmiş. İnşallah biraz nefes alabilecek ümitleri vaat eder görünmektedir. Ülkemizdeki gidişata bakılırsa Rus turizmindeki akış ve talep, bu sahil tesislerinin dertlerine etkin bir derman olabilecektir.

Antalya’daki iyileşme Ege’ye yarar mı?

Bunun bir faydası da Ege ve Bodrum ve civarı merkezlerin  ferahlamasıdır. Zira Antalya’da talep azalırsa, burada iç turizme sıkı dönüş oluyor, fiyatlar düşüyor ve Ege sahillerindeki tesis ve merkezlere talep azalıyor. Geçen yıl bu tablolar Çeşme, Bodrum ve Fethiye gibi merkezlerde yaşanmıştır.

Neden daha iyi bir talep artışı olabilir? Gerçi AB ülkeleri turistlerinin gelişinde artma çok olamayacaktır. Zira “terörden” korkmaktadırlar. Ancak bu turistler İspanya, İtalya, Yunanistan, Tunus ve Mısır gezilerinde Euro’nun kıymetli olması ve tesislerin kalite / fiyat dengesindeki artışlar sonucu düşen kaliteleri nedeni ile memnun değillerdir. Bu gerçek ortaya çıkmıştır. Türkiye ise altın yıllarını yaşaması mümkün iken, “terör” belası ve sınırlarındaki kargaşa ve harpler nedeni ile bu fırsatı lehine çevirememektedir.

Bütün bunlara rağmen iç turizmin erken rezervasyon cazibesi de hesaba katılırsa 2017 yazının çok iyi değil ama geçen senenin bir ölçüde zararını azaltacak bir düzeyde geçmesi ümidimiz vardır.

EMITT fuarına gelince...

Fuar, geçen seneye nazaran biraz daha derli toplu... Ancak şehir tanıtımlarındaki alaturkalıklar, reklam ve ilişkilerdeki acemilikler düzelirse faydalı olabilecektir. Dünyada tanıtım, acemiliklerle olamaz. Bu arada “silah tezgahları” kurarak turizm fuarında yer almak da  affedilmesi mümkün olmayan bir olay olarak anılacaktır.

Özellikle Vali ve Belediye başkalarının işi, turizm fuarlarında turist gibi olmak yerine, profesyonel ellerin yardımları ve “marka” uzmanlarının tavsiyelerini alarak hazırlıklarını ve imkanlarını kullanırlarsa daha fazla verim alacakları şüphesizdir.

Her şeye rağmen iyi çalışmaların yapıldığı, avantajların göründüğü bir 2017 yazında, ülkedeki siyasilerimiz, üsluplarını düzeltir, ilişkileri yumuşatır ve terörü önler, bombalar patlamaz ise iyi günler yaşarız ve yaşamalıyız diyerek iyi bir sezon ümitlerimi korumak istiyorum...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test