Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Evrimi Tartışmak

6.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tartışmak daha ziyade birisinin ağır basmasını çağrıştırıyor. Bu bilgi ile olabileceği gibi, belagat ile de elde edilebilir. Laf sokuşturarak veya ses yükselterek de.

Türkmenistan’da kullanılan ve orada öğrendiğim “fikirleşmek” deyimini tercih ediyorum. Çatışmadan daha ziyade beraberce gerçeği aramak gibi algılıyorum “fikirleşmeyi”.

“Evrimi tartışmak” deyince de bu kuramı kullanan, bu yaklaşımın insanoğluna getirdiği nimetleri kavrayan insanlar ile “Evrim yok” diyenlerin “tartışmasını” anlıyorum ki bu popüler bir TV programı şablonu.   Aman Allahım! Belirli ezberleri savunan insanlar ile bu kuramı uygulayanların maçı? Kim kaç puan alacak?

Anneannemin söylediği “Euzu billahi mineşşeytanirracim” yani “Şeytan benden uzakta dur, Allah’a sığınırım” deyimi aklıma geliyor.

Seyretmiyorum ve bu tür toplantılardan fayda da ummuyorum artık. Genelde muayyen bilgilere gönlü veya zihni kapalı insanlar ile tartışmakta fayda beklemeyecek bir yaşa geldim. Kendi batıl düzeylerinin ezberlerine çekip alaycı ton ile “Sen maymundan mı geldin, ben gelmedim” düzeyi.

Her kişi kendi başına okuyup sorular sorup bu konu ile şahsi uğraşını vermeli.

Evrim tartışma programları bana bir dönem popüler olan “bir Demokrat Partili ile bir 27 Mayısçının TV’de 27 Mayıs darbesini tartışmasını” anımsatıyor. Ya’hu tecavüz edilen ile tecavüzcüyü çıkar ve konuştur!

İnatçı bir tür olduğumuzdan ve eski ezberlere sadakati “dürüstlük” olarak gördüğümüzden işimiz kolay değil. Doğru bildiğini sakince anlatmaya devam edeceksin. “Evrime inanmak” kitabını o neden ile yazdım.

Bakan Kılıç “Evrimi tabii ki sansürleyeceğim. Sen evrime mi inanıyorsun? Maymundan mı geldin? Yukarıda Allah var” demişti. Kime? Bir öğrenciye. “Yukarda nerede? Sayın eski Bakan, siz yoksa yobaz mısınız? Sadece bilgisiz misiniz? Yani cahil misiniz? Siz Ortaçağ’da yaşadığınızı mı sanıyorsunuz?” diye yazmıştım; “Bedava evrim dersleri verilir, evlere gidilmez” falan.,

Numan Kurtulmuş da buyurmuş “Evrim bilimsel olarak eskimiş ve çürümüştür” diye, artık sadece “Allah!” diyorum. Ve tabii ki üzülüyorum.

Okumadan, düşünmeden, çalışmadan olmuyor. “İki hap al, yat evladım sabaha kavrayacaksın!” diye olmuyor.. Netice? Üniversite ortamında bile! Evrimi kabul edenlerin oranı % 25, hocalar arasında yarıdan fazlası.

Ümit: kadınlarımızda evrim bilinci daha fazla!

İşin güzel tarafı evrim inananı da inanmayanı da kapsıyor. “Evrime inanmak” deyip ismimi yazınca “münafıklar bile” kitabımı cep telefonuna indirip kolayca okuyabilirler. Karikatürler de var, sıkmamaya çalıştım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test