Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir serbest şehir mi olacak?

10.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir, Ege denizinin nazlı ve anlı şanlı bir kenti. Mazisi çok eskilerde. Arkeolojik, ekonomik, kültürel ve sosyal potansiyeli çok fazla; Avrupa’ya en yakın noktalardan bir tanesi. Deniz kıyısında mutena bir konumda.
Bu şehir olmazsa başlıktaki şehir hangi şehir olacak?  
Geçtiğimiz hafta İzmir’de bir ödül töreni izledik; Ege İhracatçı Birlikleri’nin “İhracatın Yükselen Yıldızları” ödül töreni. Yaklaşık 60’a yakın şirket hayırlı ve bereketli çalışmalarla ihraç ettikleri malların derecelendirilmelerinde birinci, ikinci ve üçüncü derecelerde ödüllerini aldılar.
Bu arada İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli Hanıma da özel ödül verildi. Hakkı mı? Hakkı…
Zira İzmir’in medarı iftiharı iş hanımlarından. Seçimlerini de üst üste sıralıyor birincilikle ve tekrar seçilerek. Kutluyoruz.
16 sektörün de birincilikleri sıralanınca hepsi ile iftihar ettik. Ancak ben ikinci ve üçüncülük plaketlerin sahiplerini de minnetle ve şükranla anıyor ve tebrik ediyorum. Önümüzdeki senelerde tekrar  kazanmaları dileklerimle.
Gelelim izlenimlere...
İlk konuşmayı Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk yaptı. Kesin ve kati duruşu, konuşmasındaki hakimiyeti, konulardaki analiz ve sonuçları anlaşılan bir dille ifade ederek; sektörleri, sıkıntıları ve gelecekteki ümitlerini öyle güzel sıraladı ki çok başarılı idi sunumunda.
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili  Mustafa Çıkrıkçıoğlu da aynı şekilde detaylı açıklamaları ile hem mesajlarında, hem de ifadelerinde toplantının bütün katmanlarını tatmin etti.
Gelelim bence törenin en önemli açıklamasına ve konusuna; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise hem siyasi ve hem de ekonomik konuşmasında geçmiş bir senenin olumsuzlukları ile kalkışma hareketinin etki ve tepkilerini anlatırken çok müspet konuları sıraladı.
İzmir’i ve ekonomideki konumunu anlatırken bence en önemli ifadesini İzmir’i değerlendirirken yaptı.
Bu da şehrin potansiyeli ve imkanları yanında, dünya ile olan ilişkisinin eskiliği ve yaşayan halkının geçmişten gelen kozmopolit ve kendi içinde uyumlu yapısının dış ticaretin gelişmesinde, şehirde yaşayan "Levanten" mensupların da  katkıları ile dünyaya çok erken entegre oluşunun Türkiye’nin de gelişmesindeki rolünü anlatarak  bunu İzmir’in gelecekte "SERBEST ŞEHİR"  olması gerçeğini  ifade etmesi, bence gecenin en önemli konuşması idi.
Evet, İzmir Serbest şehir olmaya hakkı ve hukuku, uyumu ve kültürü, ekonomiye entegrasyonu ile en uygun şehirdir.
Ayrıca pek çok olumlu düzenlemelerin ekonomiye iyileştirici tesirler yapacağı müjdesi ise iyimserliği artırıcı oldu.
Gelecek ihracatçılarımızın
Ege İhracatçı Birlikleri bu yıl da çok başarılı idi. Üstelik İzmir’de ve Ege şehirlerinde üretim yapan şirketlerin bu faaliyet sonuçlarının merkezlerinin ihracat hesaplarında görünmesi de işin  bir başka yönü unutulmasın.
Aslında Ege Bölgesi’nin ihracat döviz gelirinin, bugünkü miktarın en az yüze elli fazlası ile ifadesini bulduğu da bir vakıadır.
Ege İhracatçı Birlikleri’ni çalışmalarından ötürü tekrar kutlar, gelecek yıllarda da aynı gelişmeleri tekrarlamasını dilerim. Tebrikler... Tebrikler...
Bürokrasi ve özel sektör ilişkileri
Özel sektör genellikle siyasetçilerle birlikte “Devlet yapısındaki bürokrasi” ile cebelleşip durur ve şikayet eder. Bence her iki taraf da haklıdır. Birisi eski mevzuat ve mesuliyetten, devletin korunması açısından tedbirlidir. Diğer kesim ise, özel kesim olarak pratikliklerden yanadır.
Burada esas mesele şudur; bir kısım kanun ve nizamnameler eskidir. Günün şartlarını karşılamaktan uzaktır. Karmaşıktır. En kötüsü "Her tarafa çekilmekle" arızalıdır.
Bunlar ıslah edilip güncelleştirilir mi? Olur ancak, bu ayrı bir ehliyet ve bilgi meselesidir. Bu durumun devamı bir anlamda siyasilerinde işine gelir. Kendilerini iş bitirici gösteren durumlara bırakırlar gidişatı.
Fakat size temin ederim. Birinci güçlük nedeni, iki tarafın da aralarındaki “İLETİŞİMİN” doğru kurulamamasıdır.
İkincisi ise devlet memur kadrolarının tayinlerinde isabetsizlik ve kayırmalar. Benim tarafım adamını seçmesinin öncelik kazanmasıdır.
Bundan da siyaset  kadrolarında olup mesuliyet, mevkilerdeki o sorumlulardadır. Bakanlardır. Ortak akla olan bağlılıktaki hareket tarzıdır.
Bilmem kısa da olsa anlatabildim mi?
Şikayet önemli değildir, hal çaresi sunamaz iseniz siz de o problemin bir parçasısınız demektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test