Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Varlık Fonu’nda başarı için üç noktaya dikkat

10.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her ay ülkelerin ekonomik durumunu gösteren pek çok veri veri açıklanır. Açıklanan bu veriler son ay içerisinde o ülke ekonomisine dair işlerin iyi yada kötü gittiğine dair pek çok ip ucunu bize verir.
Ülke içinde reel yada finansal piyasalarda faaliyet gösteren pek çok oyuncu alacakları kararları bu veriler doğrultusunda vermeye çalışırlar. Temel analiz olarak adlandırılan bu veriler üzerinden sonuç çıkarma işi çok işe yaramakla birlikte zaman zaman bazı yanılgılara da yol açabilmektedir.
Veriler ekonomik takvim adı verilen ve herkesin bildiği tablolar üzerinden takip edilir .Eski gerçekleşmeler , beklentiler ve gerçekleşmeler odaklı olarak piyasa oyuncuları tarafından takip edilir .
Kendi içerisinde, verilerin nasıl geldiğinde hangi piyasanın ne tarafa hareket edeceğine dair bir mantığı ve şartlanmış öğrenmesi vardır.
Beklentiler gerçekleştiğinde veya gerçekleşmediğinde etkileyeceği piyasanın ne tarafa hareket edeceği ,veya ilgili para biriminin değer kazanıp kaybedeceğine dair bir şablon fikir oyuncular üzerinde etkili olmaktadır.
Sorun tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır , şartlanmışlık ve bazı piyasa ve enstrümanlar arasındaki korelasyonlar zaman zaman beklenti yönünde hareket etmemektedir.
Genellikle piyasanın işleyiş şartlarını fazlaca bilmeyen ‘’küçük yatırımcı’’ tabir edilen aslında paranın büyük yada küçük olmasıyla ilgisi olmayan yatırımcılarda yanlış karar alma ve kayıplar şeklinde kendini göstermektedir.
Dolar TL karşısında değer kazanmaya başladığında korelasyon gereği beklenilen bist 100 endeksinin düşmesi bası başat hisse senetlerinin değer kaybetmesidir.
İki kredi derecelendirme kuruluşu , ülke ve banka notlarını düşürdüğünde beklenilen hisse ve endekslerin değer kaybetmesi iken sonuç yüzde 10un üzerinde değer artışı oldu.
Aylık enflasyon Tüfe 2,46 ve yıllık enflasyon 9,22 çıkmış ve yılın en yüksek seviyesini görmüşken bist 100 89,537 puanla 02,02,2015 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı .Bazı hisse senetleri tarihi zirvelerine ulaştılar, ki önceki zirve tarihi Nisan 2013ü gösteriyordu faizler yüzde 5,5 dolar 1,6 TL seviyesindeydi. Dolar bazında ucuzlukla açıklanan bu yükselişlerin; doların şirket borçları , ithal hammadde ve son ürün fiyatlarına olumsuz tesiri ve alım gücünde yarattığı dejenerasyon satışlarda gerileme olarak şirketlere geri döneceğinden açıkçası çok mantıklı bulmadığımı da söylemek isterim.
Doların değeri ile , ons Altın değeri ters korelasyona sahipken her ikisinin aynı yönde hareket etmesiyle içeride gram altın 151 tl ile rekor fiyatlara koştu.
Korelasyon bozulmaları veya verilerin ters yönüne hareketler genellikle geçici durumları ifade etmektedir .Biraz zorlama veya öncesinde piyasaların yaptığı , beklenti ve psikolojik hazırla birlikte ortaya çıkmaktadır. Hiç umulmadık zamanda kendi mecrasına doğru tekrardan yoluna devam edebilmektedir.

 

Varlık fonu hakkında
26 Agustos 2016 da çıkarılan kanunla çerçevesi düzenlenen varlık fonunun amacı ;Devletin elindeki kaynakları işletmek ,Ekonomiyi dalgalanmalardan korumak ve Türkiye’nin büyümesi kalkınması adına devletin kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak olarak açıklanabilir.
Varlık fonuna devredilen birçok kamu şirket hisseleriyle güçlü bir fon yapısı hedeflenmektedir. Ekonomi bakanı Sayın Nihat Zeybekçi’nin ifade ettiği şekilde 200 milyar dolarlık dev bir büyüklüğe ulaşması arzulanmaktadır.
Dünyada pek çok örnekleri bulunan varlık fonu ile; Yerli yabancı hisse senetleri, Halka arzlarda pay alımı & satımı yapabilecek, Özel sektör veya kamu tahvil ve bono alım satımı ve Vadeli mevduat ve katılım bankaları faaliyet konularında işlemler gibi pek çok piyasalarda yatırım ve gerektiğinde yapıcı müdahale yapma şansına kavuşacaktır.
İyi düşünülmüş ve ülkemizin gelişmesine kalkınmasına önemli katkılar yapmaya aday önemli bir adım.
Fonlarda en büyük risk denetim, şeffaflık ve yönetim yetkinliği konularında çıkmaktadır. Bu konular hayati derecede önem arz ettiği için başarı ancak bu konularda sağlanacak başarı ile mümkün olabilecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 3 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Yeryüzündeki Dünya

20.02.2017 - 11:09
Son zamanlarda gelişen olaylara çok güzel açıklık getirmişsiniz Murat Bey emeğinize sağlık.Saygılar.

KSK

20.02.2017 - 11:09
Kaleminize sağlık.Çok doğru söylemişsiniz👏🏻
Yazarlar
Website Security Test