Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Foreign EXchange…

17.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Adam Smith İskoçyalı felsefeci. Özgürlük, hukuk ve düşünce özgürlüğü konusunda çığır açmış liberal ekonominin düşünce büyüklerinden önemli bir isim.

Onun düşüncesine göre ‘’bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler’’ görünmez el tüm dengeleri kuracaktır.

Siz müdahaleci olduğunuz sürece sizin müdahaleden muradınız olan gelişmelerin tam tersinin oluşması mümkündür veya büyük olasılıktır.

 Düzenleyici kurulların toplum dinamiklerinden kaynaklanan ekonomik faaliyetleri belli düzen ve kurallar çerçevesinde suiistimale yer bırakmayacak şekilde devam etmesini sağlamak, bu kurallar içerisinde gelişmesine katkı vermek olmalıdır.

Aksi takdirde alınan kararlar faaliyet konusunu ortadan kaldıracak niteliğe dönüşür ya da piyasa oyuncuları tarafından bu şekilde algılanırsa düzenleyici kurulun etkinliği dışına çıkması kaçınılmaz olur.

Düzenleyici kurumların etki alanı dışına çıkan faaliyetler kontrol edilemeyeceği, denetlenemeyeceği için Ülke ekonomisine vergi, istihdam ve ekonomik faaliyet kayıpları olarak yansıması kaçınılmazdır.

Aykırı seslere mesafeli durmak, bilmediğimizden korkmak ve baş edemeyeceğimizi düşündüğümüz şeyleri yasaklamak bizim kültürümüzün bir parçası olarak üzerimize yapışmış gibidir.

Gelişime açık olmanın temel düsturu Tahammüllü olmaktır, Zaman içerisinde yanlışlar giderilir sivrilikler törpülenir doğru ve makul yollar bulunur.

Onca emekle imal edilen devrim otomobili yakıt konulması unutuldu gerekçesiyle ortadan kaldırılmasıyla; 50 yıl sonra bile kendi marka otomobilimizin olmadığı hayıflanmasını yaşatmaktadır bizlere.

Artık  dünyadaki Büyük fonların adları sadece MilleniumPartners L.P.,  Citadel Global FixedIncome Master Fund Ltd. ,  Black RiverFirvOpportunity Master Fund Ltd. ve yöneticilerinin adları da George Soros, David Tapper gibi isimler olacak ve biz bunlara hep gıptayla bakacağız .

Neden mi? böyle olacak hemen söyleyeyim. Tüm dünyanın en gelişmiş ülkelerinde 70li yıllardan bu yana yapılan Forex işlemleri, Ürdün gibi ülkeleri örnek alarak öldürülmeye çalışılması, bu sonucun çıkmasına neden olacaktır.

Ne kadar büyük fonlar kurarsak kuralım parayı kullanmasını bilmeyen insanlar, şirketler ve ülkeler elindeki fonları çarçur edeceklerdir.

Evlatlarımıza dağda yüzme öğretemeyeceğimiz gibi finans piyasası gelişmemiş bir ülkede parayı kullanmasını ve yönetmesini öğretemeyiz vesselam

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

KSK

20.02.2017 - 12:11
Tam onikiden vurmuşunuz.Tebrikler👏🏻👏🏻
Yazarlar
Website Security Test