Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mavi gözlü, güler yüzlü patronun projesi dalga dalga büyüyor

17.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Mustafa Koç, erken vefatı ile ailesini, sevenlerini ve dostlarını şaşkına çevirmiş, üzüntüye boğmuştu. Cenaze törenine katılım nedeniyle de tüm Türkiye’yi şaşırtmıştı. Çünkü ünlü bir patronun cenazesine zenginler değil, daha çok halk katılmıştı.

İşçiler oradaydı. Kadınlar, gençler herkes oradaydı. Çünkü Mustafa Koç yaşamı boyunca çok önemli sosyal sorumluluk projelerini üstlendi, destekledi. Türkiye’nin en önemli sorunlarının çözümü için elini taşın altına koydu. Bu tür sorunlar için “memleket meselesi” dedi ve çözüm adımları attı.

Vefatından bir gün sonra Dünya Ekonomik Forumu’nda cinsiyet eşitliği kampanyasına yönelik çok önemli bir konuşma yapacaktı.

O bu projede yer alan tek gelişmekte ülke lideriydi ve bu konuda şu görüşleri dile getiriyordu:

“Untmayalım ki, kadınların yeterince özgürleşmediği, güçlenmediği, eğitim ve istihdam olanaklarına erişemediği bir dünyada kalkınma da mümkün olmayacaktır.”

Mustafa Koç Davos’ta cinsiyet eşitliğinin önemini anlatamadı ama Koç Topluluğu onun başlattığı bu projeye sahip çıktı.

“Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum” projesini Türkiye’nin dört bir yanına taşıyacak farkındalık seminerlerine devam ediyor.

Son olarak Eskişehir organizasyonu muhteşemdi. Tam Mustafa Koç’un istediği şekilde herkes oradaydı. Koç Topluluğu bayileri ve bölge müdürleri, öğrenciler, öğretmenler, iş dünyası ve siyasetçiler oradaydı.

Açılışı Türkiye’nin son dönemdeki en başarılı kadınlarından Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl yaptı. Ünlü bir siyasetçinin çok iyi yetişmiş kızı Oya Ünlü Kızıl gelinen noktayı şu cümlelerle anlattı:

 • 2015 yılından bu yana AÇEV ve TAP Vakfı işbirliğinde sürdürdüğümüz farkındalık seminerleri ile 65 bine yakın kişiye ulaştık.
 • Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ısrar etmeyi ve zihinlerdeki değişimi sağlayacak farkındalık çalışmaları için sorumlulukla çalışmayı sürdüreceğiz.
 • ‘Ülkem İçin’ projesinin 2015 - 2017 yılı temasını ‘Ülkem İçin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekliyorum’ olarak açıkladık.

İyi ki de açıklandı ve böyle hedef konuldu. Koç Topluluğu bu hedefle kadın çalışanların yükselişine daha duyarlı olmaya başladı. Bayiler de bu farkındalıktan etkilenmeye başladı.

Koç Topluluğu’nun bayilerinin Anadolu’daki vergi şampiyonları ve toplumsal önderler olduğu düşünürseniz bu farkındalık daha anlamlı bir noktaya ulaşır.

Evet iş dünyasının mavi gözlü güler yüzlü patronu Mustafa Koç’un temelini attığı ve başlatırken “Kadın erkek eşitsizliği sadece kadınları değil; her yaştan kadını ve erkeği, kısacası hepimizi etkileyen bir insan hakları meselesidir” dediği proje dalga dalga yayılıyor. Bu proje ile önü açılan kadınlar ve onların eşleri, çocukları onu asla unutmayacak.

 


Foreks’te fatura 6500 çalışana çıkmamalı

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, yazılı açıklaması ile Foreks piyasasında kısa süreli bir panik yaşandı.

Açıklamada iki önemli noktaya dikkat çekilmişti. Piyasalardaki dalgalanmalardan dolayı 1/100'e kadar varan kaldıraç uygulaması 1/10'a çekilmişti.

Yani piyasadaki dalgalanmadan dolayı yatırımcının büyük kayıpları önlenmişti. Yani risk en aza indirilmişti.

Yeni düzenleme ile aynı zamanda Foreks işlemi yapabilmek için asgari 50 bin lira başlangıç teminatı bulundurma yükümlülüğü de getirilmişti. Bu karar da yatırımcıyı korumaya yönelikti.

Önce kısa bir panik oldu. 40’tan fazla şirketin, 6500 çalışanın bulunduğu sektör bu kararları beklemiyordu.

O sırada bu alanda çalışan Enver Erkan (Kapital) ve Vahap Taştan (Almus) görüşme şansımız oldu. Bazı şirketlerin hemen ilk iş olarak işten çıkarma yoluna gittiğini öğrendik.

Dakika bir, çalışanlar gol yemişti. Oysa bu kararların piyasaya nasıl etki yapacağı henüz tam belli olmamıştı.

Sonra zaman geçti ve aracı kurum temsilcileri ile Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı İlhami Koç bir toplantı yaptı.

Bu toplantının ayrıntıları Destek Yatırım Genel Müdürü Tuna Yılmaz aktardı. Bu aktarımda şu noktaya dikkat çekildi:

 • Aracı kurum temsilcileri olarak son tebliğin özellikle bireysel yatırımcıların Foreks piyasalarına yatırımlarını engelleyeceğini ve küçük yatırımcıların yurt dışına kaçmasına neden olabileceğine yönelik endişelerimizi dile getirdik.

Endişede haklılık payı olabilir. Foreks bir küresel finans piyasası... Foreks piyasasında işlemler yasal olarak 2011 yılının Ağustos ayında başladı. Bu tarihten öncede yatırımcı yurtdışında bu yatırımı yapıyordu. Başına da zaman zaman çok büyük olumsuzluklar geliyordu.

2011’de bu Foreks Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) mevzuatı kapsamına alındı. İyi de oldu. 40’ı aşkın şirket 6500 çalışan kazandı. Ayrıca devlet bu işten vergi geliri elde etti. Daha da önemlisi her türlü işlem denetim altına alındı. Yatırımcı korunmuş oldu.

Piyasada aksaklıklar yok mu? Elbette var. Yatırımcının korunması gerekiyor mu? Elbette gerekiyor. Banka kredisi ile Foreks yatırımı yapan olduğunu duyuyoruz. 300 500 dolarla bu işlem yapmaya çalışanlar olduğunu öğreniyoruz.

Aksaklıkları giderip, yatırımcıyı üzmeden bu işi yapmak için sektörün görüşlerinin de alındığı bir ortam oluşmalı. Bu alandaki aksaklıkların faturasının 6500 çalışana çıkarılmadığı bir yeni dönemin başlaması için çaba içinde olunmalı.

 


Doğal ürüne ABD’den bile talep var

Masa, sandalye, koltuk demeyin. Türkiye bu işlerde çok iyi gidiyor. Şimdiki arayış bu ürünleri daha fazla katma değerli hale getirmek.

Bu arayış içinde olan kuruluşlardan biri BSM Sandalye. 1986 yılından kurulan ve kurulduğu günden bu yana hep daha fazla katma değer arayışı içinde olan şirket İstanbul Hadımköy’den dünyaya açılmaya çalışıyor.

Şirketin Genele Müdürü Yılmaz Kırcaoğlu süreci şöyle anlatıyor:

 • Biz yaptığımız için bir yanının işlevsellik, diğer yanının da görsellik olduğunu biliyoruz.
 • İşlevsellik konusunda teknolojiyi kullanıyoruz. Görsellik açısından da tasarımı…
 • Şu anda ayda 50 bin sandalye, 12 bin 500 masa üretme kapasitesine ulaştık.
 • Ürün kalitesinde malzeme kadar işçiliğin de önemli olduğunu biliyoruz.
 • Üretim sürecinin her bir aşamasında son derece titiz bir çalışma yürütüyoruz.
 • Küçük bir dokunuş, farklı bir adım yaptığınız ürünün satışını ve fiyatı etkiliyor. Son dönemde doğal ürünler yapıyoruz.
 • Bu ürünler peynir ekmek gibi satılıyor. ABD’den bile gelip bunları almak istiyor müşteri…
 • Bu nedenle ARGE’ye çok önem veriyoruz. Bunun yansımasını da elde ettik.
 • Yurt içinde önemli projelere imza attık. BSM Sandalye, faaliyetlerini yurtdışına taşıdı.
 • ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, İngiltere, Fransa, Almanya, Danimarka, Romanya, Yunanistan, Bulgaristan, Rusya, Azerbaycan, Irak, Cezayir ve İsrail’e sandalye ve masa ihracatı yapıyoruz.

 

 

Robotlar havuza da girdi

Geçtiğimiz günlerde dünya devlerinden Amazon’da robotların sayısının çalışanların sayısını geçtiğini öğrendik.

Artık robotlar insanların işini elinden almaya başladı. Peki bu sadece Amazon gibi teknoloji odaklı şirketlerde mi oluyor? Ve Türkiye bu gelişmeyi sadece seyrediyor mu?

İlk soruya yanıt sadece teknoloji şirketlerinde olmuyor. Havuz temizleme işi bile robotların eline geçmiş durumda.

İşte ikinci sorunun yanıtı da buradan verelim ve morallerinizi düzeltelim. Türkiye bu işi seyretmiyor. Havuz robotlarında dünya arenasında varız.

GÜNSU ENERJİ birçok alandaki başarısını havuz robotları alanına da taşımış durumda.

GÜNSU’nın temelleri 1980 yılında, Ünal Çotak ve Mustafa Karaman tarafından atıldı. Güneş enerjisi ve ısıtma sistemlerinden uzmanlaşmış bir kuruluş. Daha sonra bu ikiye Hüseyin Karaman da katıldı ve Ünal Çotak ayrıldı. Turizm sektörünün hızlı gelişmesi üzerine otellere, tatil köylerine dönük yüzme havuzları ve süs havuzlarının projelendirilmesi, ekipman imalatı, elektro mekanik tesisat ve montaj işlerine başlandı. Turizm sektörünün büyümesine paralel çok iyi bir büyüme elde edildi. Havuz işlerinin yoğunlaşması ile birlikte kimyasal malzeme satışı ve üretimine başlayan şirket 2004 yılında su kaydırakları sektörünün öncü firması Polin ile birlikte yeni bir adım attı. İşte bu aşamadan sonra ARGE ve teknolojiye büyük yatırımlar yapıldı.

İşte bu aşamadan sonra Robodeep ortaya çıktı. Türkiye havuz temizleme sistemlerinde yetişmiş en iyi eğitimcilerden biri olan ve GÜNSU ENERJİ’nin Teknik Koordinatörü Çevre Mühendisi Sinan İğne anlatıyor:

“Havuz en zor temizlenen işlerden biridir. Çünkü dış yollarda rüzgar, yüzücü gibi kirler havuz suyunu kirletir. Geliştirdiğimiz Robodeep ile bu alanda en son teknoloji yakaladık. Artık havuzları robotlar temizleyecek herkesin işi rahat olacak. Bu ürünü bütün dünyaya satmayı planlıyoruz.”

 

Foto: TOLKAR

Foto altı: İzmir’in gururu TOLKAR Makina dünyanın 50 ülkesine ihracat yapıyor.

 

Yeşil makinaları üreten öne geçecek

Türkiye’de makine denildiğinde akla Adnan Dalgakıran gelir. Hem Türkiye İhracatçılar Birliği’nin hem de İstanbul Sanayi Odası’nın yönetiminde sektörü temsil eder.

Hem de sıkı temsil eder. Doğru bildiğini söyler… Yıllardır dile getirdiği ama bir türlü çözüm bulmayan bir meselesi vardır ve cümlelerle anlatır:

“Biz dünyanın dört bir yanına Türk makinasını satıyoruz. En önemli kuruluşlar bizim ürünlerimizi beğenerek alır. Ama bir türlü Türkiye’de özellikle de kamuya ürünlerimizi beğendiremiyoruz.”

Bu büyük sıkıntı devam edip gider. Ama sahaya çıktığımızda sıkıntının sadece kamuda olmadığını gördük. Türkiye’nin  hatta dünyanın çamaşırhane dendiğinde önemli firmalarından biri olan TOLKAR  bazı Türk otelcilerine ürünlerini beğendirmekte zorlanıyor.

Bu yüzden Türkiye’deki bazı büyük otellerin milyonlarca dolar dövizi yurtdışına veriyor.

Oysa TOLKAR en inovatif ürünleri yapmakta adeta dünya markası olmuş bir firma…

Antalya Servis Hizmetleri Müdürü Deniz Karanfil yeni ürünleri anlatırken, Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Karace bir dokun bin ah işit vaziyetinde bu önemli vurguyu yaptı.

1969 yılında işe soyunan TOLKAR Makine sektörün en eski firmaları arasında yer alıyor. İzmir’de herkes tanıyor TOLKAR Makine’yi… Kentin başarı öyküsü yazmış firmaları arasında gösteriliyor.

İç pazarda büyük bir ağırlığı olan TOLKAR Makine tam 50’ye yakın ülkeye de ihracat yapma başarısı göstermiş.

Kimlere makine satıyor peki TOLKAR? Cenk Karace anlatıyor:

 • Oteller, tatil köyleri, pansiyonlara anahtar teslim üniteler kuruyoruz.
 • Ayrıca bu kurulaşlara hizmet veren endüstriyel ve ticari çamaşırhanelere yönelik, yıkama makineleri, kurutma makineleri, bantlı ve yataklı ütü makineleri, pres ve paskala ütüler, çarşaf ve havlu katlama makineleri, besleme makineleri ve diğer çamaşırhane ekipmanları ile bunların otomasyonları konusunda hizmet veriyoruz.

Peki son dönemde yeni ürünlerde hangi özellik öne çıkıyor. Bu soruya yine yanıt Cenk Karace’den geliyor…

 • Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de suyun tasarrufu konusunda bilinçlenme ve buna göre gerekli önlemleri alma konularında ciddi adımlar atılıyor.
 • Gerek üreticiler gerekse kullanıcılar artık daha az su tüketen makineler ve sistemlere yöneliyor.
 • TOLKAR, bu bağlamda 2009 yılında piyasaya sürdüğü Smartex Miracle serisi ürünleri ve patentli PolyRib ECO Drum teknolojisi sayesinde tüm muadillerine göre yüzde 50 su tasarrufu elde ediyor.
 • Bu alanda büyük bir başarıya imza attık. Suyun ekonomik kullanımı sadece su kaynakları için değil, çamaşırhanelerde kullanılan ısıtma enerjisi ve kimyasalların kullanımı açısından da ekonomi anlamını taşır.
 • Bu bağlamda çamaşırhaneciler de sürekli olarak su tasarrufu konusunda her türlü teknolojiyi takip ediyor.

Cenk Karace önümüzdeki dönemde de daha yeşil ürünlerin piyasada kayıtsız şartsız hakim olacağını vurguluyor ve ARGE çalışmalarını bu alana kaydırdıklarını anlatıyor.

O bunları anlatıyor ama biz hala dünyanın 50 ülkesindeki devlere ürün satan firmanın neden Türkiye’deki oteller tarafından el üstünde tutulmadığını anlamıyoruz.

Ve bu anlayışın değişip değişmeyeceğini merak ediyoruz…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test