Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hisse senetleri nereye koşuyor?

24.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalarda risk iştahı devam ediyor. Normal şartlarda olaylar karşısında çok tedirgin tavırlar sergileyen Bist hisse senetleri başta bankacılık sektörü olmak üzere güçlü duruşunda henüz bir değişiklik yok. Referandum tarihine kadar bu durumu değiştirebilecek  majör bir gelişme olmazsa bu tarihe kadar da  sürmesi  beklenebilir .

Yabancı aracı kurumların yükseliş başlamadan önce  fiyat hedeflemeleri konusunda olumsuz yaklaşımlar göstermelerine rağmen şimdi alım tarafında en çok onların bulunmaları  ayrı bir ironi.

Finans piyasalarında  yöntem de hepimizin bildiği; cambaza dikkat çekerken cepteki parayı aşırmak yada , kazanacağı paranın hayalini kurdururken ‘’safa’’ köprüyü satmaktan fazlaca farklı bir şey değil.

Doları  bir haftada 3,50 fiyattan 3,94 e taşıyan güç Bist 100 endeksini  71,000 den 89.000ne on günde  taşıyıverdi. dolar 4 tl nin üzerine çıkacak korkusu yaşayan  ‘Safdüz Bey’ bunca zaman beklediği hisse senetlerini az zarara satıp  dolara 3.75 fiyattan geçiş yaptı .Ancak ne yazık ki hisseler uçtu , dolar 3,60 seviyesine geri geldi.

Yıllardır devam eden döngü bu şekilde sürüp gidiyor; iletişim gücünü iyi kullanan parayı kullanma ve speküle etme yeteneğine sahip olanlar yüreklere korku salıp ‘Safdüz Beyin’ elindeki varlıkları ucuza aldıktan sonra, bu kara  propagandayı  yapan kendileri değilmişçesine; değerlenen fiyatlardan her şeyin güllük gülistanlık olduğuna inandırdıkları ‘Safdüz Beye’pahalıya geri verirler. Ona düşen elindeki malı ucuza kaptırana kadar borsadan, finans piyasalarından şikayet etmek .’’ böyle olursa tabiki borsa gelişmez’’ hayıflanmasıyla ömrünü lak lak yaparak geçirmektir.

(İlerde finans piyasalarında ‘Safdüz Bey ‘ olmaktan nasıl kurtulacağımızı tüm detaylarıyla paylaşacağım)

 Yabancı aracı kurumlar endeksteki yükselişten önce borsada 8,50 fiyat hedefi verdikleri bir hisse senedine 15 gün içinde ne değişmişti ki Yüzde 35 değer arttırarak 11,30 fiyat hedefi verebilmişlerdi . Neden hisse 7,30 fiyatla işlem gördüğünde bunu açıklamadılar da fiyatlar yükseldiğinde ve küçük yatırımcılar ellerindeki hisseleri  sattıktan sonra açıkladılar. Bunun adı düpedüz manipülasyondur , durum  ve şartlara göre karar açıklamaktır.

Yatırımcı ,(popüler deyimle küçük yatırımcı aslında bu , zihinsel  ve davranışsal bir tanımlamadır ve parayla hiç ilgisi yoktur  1000 TL si olan büyük  yatırımcı milyonları olan ise pekala  küçük yatırımcı olabilmektedir )her zaman para kazanmaya o kadar odaklanmış ve kazanacağı paranın hayaliyle yaşamaktadır ki en temel konuyu gözden kaçırmaktadır.

Bilinmelidir ki dünyada çok para kazanan iş adamları , sporcular ,yazarlar, ressamlar  vb. onlarca gurup sayılabilir parayı kazanmak istedikleri için değil ,yaptıkları işi severek, en iyi şekilde yaptıkları ve  herkesten farklı  yaptıkları için para kazanmışlardır.

En basit en temel prensibimiz şu olmalıdır ‘ucuzlayınca almalı pahalınca satmalıyım’ makulü aramalı ve aşırı talepkar olmaktan kaçınmalıyım.

Finans piyasaları okyanuslar gibi fırtınalı ve dalgalı yerlerdir, makul donanımla kıyıdan fazla açılmadan  balıkçılık yapmak en iyisidir .

ABD borsaları
ABD borsaları son aylarda tarihi seviyelere gelerek yeni zirveleri test ettiler, Bilindiği üzere 2008 yılında ABD de yaşana kriz ,parasal  genişleme silahını kullanılarak on yıla yakın bir sürede  kontrol altına alındığı düşünülmektedir. ABD verilerinin de iyi gelmeye başlamasıyla önce parasal genişleme sonlandırıldı ve ardından FED (ABD merkez bankası) tarafından kontrollü bir faiz artırım süreci başlatıldı. Son zamanlardaki açıklamalardan da anlaşılıyor ki 2017 için üç faiz artırımı planlaması yapılmakta, bir yol kazası yaşanmazsa bununla ilgili çalışılmaktadır.

Hal böyle olunca bol paranın hormonal etkisiyle coşan piyasaların 2017 yılında sağlam bir geri çekilme yaşamasını beklemek yanlış olmaz , ekonomik büyümenin şirketler üzerinde olumlu tesirini göze alsak bile hisse senetlerini yukarıya taşıyan unsurun temel verilerden ziyada psikoloji ve paranın gücü olduğunu unutmamak gerekiyor.

Avrupa borsaları
Avrupa borsalarında durum biraz daha karışık krizden çıkış yönünde atılan tüm adımlara rağmen istediği sonucun alınamadığını açıklayan merkez bankası başkanı Mario Draghi parasal genişlemeden geri adım konusunda da sinyal vermedi.

İngiltere’nin çıkma kararıyla zayıflayan Euro bölgesi , bitmek bilmeyen Yunanistan’ın ekonomik sorunlarına da tam anlamıyla çözüm bulmuş değil.

İki  dominant ülkede seçimlerin aynı yıla denk gelmesi ve kurulacak hükümetlerin AB ye ne tür yön verecekleri konuları risk iştahlarını kapatsa da hisse piyasalarının önemli bir seviyede olduğunu söylemek gerekir.

“Zengin olmamın nedeni, yanlış vermiş olduğum kararların erken farkına varmış olmamdır.” - George Soros

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 3 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Enver

25.02.2017 - 12:41
Yazıların haftalık değilde günlük veya 2-3 günde bir olsa daha memnun kalırız.

KSK

24.02.2017 - 18:07
Her yazınız ayrı ayrı doğru tepitler.Kalleminize sağlık üstadım👍🏻
Yazarlar
Website Security Test