Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Temel sorun: hukuk ve demokrasi

24.2.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Günümüzde ülkemiz ve halkımız, birçok siyasal, ekonomik ve sosyal sorunla cebelleşiyor. Üstelik sorunlar iç içe geçip adeta yumak olmuş önümüzde yuvarlanıyor. Toplumca hep birlikte yumağın ucunu yakalamaya çalışıyoruz.

Bu kaotik ortamda, sorunlar yumağını çözebilmenin, hiç olmazsa ucunu yakalayabilmenin yolu; sorunları öncelik sırasına göre sadeleştirmekten ve hedefi küçültüp çerçevelendirerek belirli hale getirmekten geçiyor.

 

Ülkenin de, ekonominin de temel sorunu
Öncelikle vurgulayalım ve altını kalınca çizelim; var olan pek çok sorunun temelinde hukuk ve demokrasi konusu yatıyor. Öyle ki 16 Nisan referandumunun temelinde bile bu tartışma var.

Bu temel mesele, hem genel olarak ülkemiz için, hem de özel olarak ekonomi için geçerlidir.

Çağdaş dünyada var olmanın yolu, ülkemizin hukuk ve demokrasi düzeyini / çıtasını yükseltmekten geçiyor. Tabii aynı zamanda ekonomide yaşanan sıkıntıları aşmanın yolu da…

 

Çift haneli enflasyona doğru
Ülkemizde hayat pahalılığı artıyor. Bu durum enflasyonu da tetikliyor. Ocak ayı enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 2,46 oranında arttı. Yıllık bazda ise yüzde 9’u aşarak, önümüzdeki süreçte çift haneli rakamlara ulaşabileceğinin sinyallerini verdi.

Enflasyon hesabı sepetiyle oynamanın, gıdanın payını düşürmenin ne anlama geldiği de somut olarak görüldü. Ocak ayında yalnızca gıda ve alkolsüz içeceklerde aylık enflasyon artışı yüzde 6,37 oldu. Bu durum aslında yoksul ve dar gelirli insanlarımızın enflasyonunun ne denli yüksek olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

İşsizlik can yakıyor
Ülkemizin en önemli ekonomik ve sosyal sorunlarının başında işsizlik ve özellikle de genç işsizliği geliyor. Son rakamlarla, işsizlik, son 7 yılın zirvesine oturdu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son verilere göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 590 bin kişi artarak 3 milyon 715 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 1,6 puanlık artış ile yüzde 12,1 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,9 puanlık artış ile yüzde 14,3 olarak tahmin edildi. Gençlerin işsizliğinde ise durum daha da can yakıcı. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 3,5 puanlık artış ile yüzde 22,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,6 puanlık artış ile yüzde 12,3 olarak gerçekleşti.

Bunlar devletin resmi rakamları. Bir de kayıtlara geçmeyen, ya da iş bulmaktan umudunu kesmişleri düşündüğünüzde; bu rakamlar ve oranlar çok daha yükseğe ulaşıyor.

 

Yatırım ortamı yok
Şu temel gerçek hiçbir zaman unutulmamalıdır; ekonomik büyüme sağlanmadan, istihdamın yükseltilmesi ve işsizliğin önlenmesi mümkün değildir. Ülkede yaşanan belirsizlikler, özellikle hukuk ve demokrasi alanlarındaki olumsuzluklar, ekonomiyi de durağanlaştırıyor. Yatırım ve üretim ortamını olumsuz olarak etkiliyor. Dolayısıyla, yeterince ekonomik değer üretemeyen bir ülke haline geliyoruz. Bu durum, istihdam sorununu büyütüyor. Gelir dağılımını ve paylaşımını, daha da adaletsiz hale getiriyor.

En önemlisi, ekonomide belirsizlik artıyor, geleceğe olan güven azalıyor. Son olarak TÜİK ve MB işbirliği ile yapılan tüketici eğilim anketinde; şubat güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında azaldı. Ayrıca, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının olumsuz değerlendirmeleri de, bu durumu teyit ediyor.

 

Hukuk ve demokrasi düğümü
Bizim değerlendirmemize göre; bütün bu sorunların temelinde hukuk ve demokrasi meselesi var. Hukuksuzluk ve demokrasi eksikliği, OHAL koşullarında yapılacak anayasa referandumu nedeniyle de aslında ülkemizde başat konu haline geliyor. Öyle görünüyor ki, ülkenin 140 yıllık çoğulcu demokratik parlamenter sistemi de tehlikede. Bu durum, sorunları ve sorumluluğu daha da ağırlaştırıyor.

Bakalım 16 Nisan’da, toplumca, hukuk ve demokrasi düğümünün çözümü yolunda umutlu bir adım mı atacağız, yoksa ülkeyi daha büyük sorunların burgacına mı sürükleyeceğiz?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test