Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Teknik analiz ne işe yarar ?

3.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalarda serbestçe alınıp satılan tüm ürün fiyatlarında, şayet bir dış müdahale yoksa fiyatlar genel düzeyini belirleyen şey ürüne karşı olan talep ve bu talebe cevap veren arzdan başka bir şey değildir.

Diğer arz ve talebi etkileyen onlarca şeyden, bazı ürünlerde ise yüzlerce unsurdan söz edebilmek mümkündür. Bazen arz ve talebi etkileyen şeyler o kadar çoktur ki takip etmek neredeyse imkansız hale gelir.

Şehir efsanesi midir? Bilinmez ama; dünya piyasalarına yön veren büyük aktörlerin uydu kiralamak suretiyle, ülkedeki limanlara giriş çıkış yapan gemi sayılarını ve büyük AVM’lerdeki otomobil giriş çıkışlarına kadar her ekonomik aktiviteyi takip ederek önümüzdeki dönem ekonominin güçlenmekte mi?  Zayıflamakta mı? Olduğu hakkında fikir oluşturmaya çalıştıkları söylenir.

Bizler piyasaları takip eden fikir oluşturup söz söyleyenlerin belki de uydu kiralamak gibi bir şansımızın olmamasından kaynaklanan sebeplerle; uydudan sonraki en etkin yöntemle; TEKNİK ANALİZ yöntemiyle piyasaların geleceğini öngörme ve fikir oluşturmaya çalışıyoruz.

Teknik analizi bilen, seven ve yapanlar kendi aralarında çok çeşitli göstergelere bakarak fikirler oluşturup para kazanma ve fiyatlar genel düzeyini tahmin etme çabası içerisindeler. Ancak teknik analizi yapan kişiler belli bir sistem içerisinde bunu kullanmadıklarında ya da yıllarca piyasalara bakarak kazanılmış bir deneyime sahip olmadıklarında istedikleri sonucu almaları çoğu zaman mümkün olamamaktadır.

Piyasalarda para kazanmanın altın kardeşleri, ana kapital & bilgi, birikim & cesaret.Bunlar varsa piyasalarda para kazanmamak için hiçbir sebebiniz yok demektir.

Doların görünümü
Dolar 11/01/2017’de 3,91 fiyatlı  tarihi zirvesinden sonra, zayıflayarak bir düzeltme hareketine başlamıştı, Başkan Trump’ın  açıklamaları sonrası doların dünya para birimleri karşısında  değer kazandırmaya başlamasıyla; 23/02/2017 tarihindeki  en düşük seviyesi olan 3,55 fiyatla hareketli ortalamadan destek alarak tekrardan yukarı ivme kazandı. ABD’de faiz artırımının ilkinin martta yapılacağı beklentisi doları güçlü kılıyor bizde de referandumun yaklaşması dolardaki volatiliteyi arttıracaktır. Doların önündeki ilk kuvvetli direnç 3,72 olarak görünüyor burasının üzerinde kapanışlar gördüğümüz takdirde 3,82 fiyat seviyesine kadar önünde alan açılacaktır. 3,72 seviyesi geçilemediği takdirde 3,58/3,72 aralığına sıkışması beklenebilir.

Bist 100 gücünü koruyor
Borsalar aşırı güçlü yada aşırı zayıf olduklarında düzeltmeleri çok kısa kesip hedefine bir an önce ulaşmak için  gayretli davranırlar, şu anda da Bist’te yaşanan da bu. 89583 en yüksek seviyeyi gördükten sonra 87244 seviyesine küçük bir düzeltme yaptıktan sonra doların yukarı hareketine rağmen tekrar yukarı yönlü hareket başlattı. Kulislerde ‘herif’ denilen gizemli bir yabancı yatırımcı banka hisselerinde oldukça yüklü alımlarla piyasanın güçlü kalmasında büyük pay sahibi dolar bazlı ucuzluktan söz edilebilir, yine de alım yapmayı düşünenler için zarar olasılığına karşı zarar durdur opsiyonuyla piyasalarda işlem yapmalarını öneriyorum. Yukarı hareketin devamında hedefler 91,910 93,600 aşağıda 88,549 ve 86,742 olarak görünüyor.

Ons altın kararsız
Bir süredir yukarı yönlü hareketini sürdüren ons altın dolardaki güçlenme ve martta faiz artırımına dair sinyallerin artmasıyla yukarı yönlü gücünden biraz kaybetmiş görünüyor.

Şimdiye kadarki hareketine trende yaslanarak devam eden ons altın trendin aşağıya kırılması halinde destek 1219 desteğinin altında 1176 seviyesine kadar önünde bir düşüş koridoru açılacaktır.

Üç tür insan vardır; bilmediğini bilmeyen insan, bilmediğini bilen insan ve bildiğini bilen insan. - Sokrates

Twitter: @muratbilen1970

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 5 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Mehmet Kasapoğlu

05.03.2017 - 22:21
Murat Bey, değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. İlk sorum, referandum öncesi güçlenen dolar ile birlikte Türkiye'nin kendi iç dinamiklerinden kaynaklı sorunlar birleştiğinde dolarda yeni zirveler görebilir miyiz?

Yeryüzündeki Dünya

04.03.2017 - 09:47
Murat Bey kaleminize sağlık.Saygılar.
Yazarlar
Website Security Test