Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Özbekistan Türk iş dünyasını bekliyor

3.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ile Özbekistan arasında verimli ve o nispette de isabetli ilişkiler günden güne gelişme sağlayan bir grafik çiziyor.

Tuğrul Türkeş'in gidişiyle başlayan Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan'ı ziyaretiyle doruk noktasına ulaşan Türk - Özbek ilişkileri, geride bıraktığımız hafta içinde Özbekistan'dan buraya gelen üst düzey devlet yetkililerinin Cumhurbaşkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi Bakanı, Turizm Bakanı gibi şahsiyetlerin bir araya gelmeleriyle büyük bir ivme kazandı.

Bu gerekli ve gecikmiş yan yana gelme, yalnız Türkiye ile Özbekistan'ın başarısı değil, Türk dünyasının geleceği için önem arz eden bir gelişmedir.

Bu gelişmenin kıymetini bilmek gerekir.

Türkiye ticaretin, sanayinin, yatırımın ve ekonominin bütün kollarıyla Özbekistan'ı kucaklamalı ve Orta Asya ile Avrupa bu büyük birlikteliğin önemini görmelidir.

Özbekistan'ın Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov; "Bizim için makroekonomik istikrar kendi içinde bir hedef değildir. Makroekonomik istikrar sürdürülebilir ekonomik kalkınma için temeldir" diyerek görüşlerini ortaya koyarken Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci; "Özbek - Türk ticaretinde seferberlik arifesindeyiz" diye kendisini cevapladı.

Aramızda bulunan 1.2 milyarlık ticaretin yetersizliğine de değinen taraflar, iki ülke arasındaki ticaret hacminin önümüzdeki birkaç yıl içersinde üç ile beş milyar dolar seviyesine çıkarılmasını hedeflediklerini de bu ziyaret sırasında birlikte açıkladılar.

Başbakan Yardımcısı başkanlığında İstanbul'da ve Ankara'da iş dünyası ile temaslar yapan Özbekistan yetkilileri Türk yatırımcısına, Türk işadamına yeni ufuklar, düzgün olanaklar sunarken özelleştirme, yeniden yapılanma fırsatlarının yanı sıra yatırım teşviklerini de sıraladılar.

Artık iş yapma zamanıdır. Daha geniş bir deyimle şimdi sıra Türk girişimcisinde, Türk iş adamında ve Türk yatırımcısındadır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test