Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

En ucuz kaynak

10.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de geçtiğimiz bir yılda açıklanan istatistiğe göre; 1 yıllık süre içerisinde toplam girişim sayısının % 99,8’i Kobiler tarafından gerçekleştirilmiş. İstihdamın %73,5’i, maaş ve ücretlerin % 54,1’i, toplam cironun %62’si, faktör maliyetiyle katma değerin % 53,5’i ve maddi mallara ilişkin yatırımın ise % 55’i Kobiler tarafından gerçekleştirilmiş.

Kobi sayımızın 1 milyon 703 bin adede ulaştığı söyleniyor. Kobilerin istihdam yaratma kabiliyetleri, esnek ve hızlı çalışma yetenekleriyle ekonomimize büyük katkılar sağladıkları muhakkak.

Ayrıca Kobiler bilgi birikimi, uzman insan kaynağı yetişmesi gibi temel alt yapıları oluşturması konusundan çok fonksiyonel işlev görmektedir.

Ancak ülkemizin ileri hedeflere ulaşabilmesi, teknolojik gelişimlerin takip edilmesi, yakalanması ve geçebilmesi için bugünden bazı adımların atılması şart.

Ciro büyüklükleri bizim GSMH’mızı aşan firmalara sahip ülkelere en iyi ihtimalle önümüzdeki yüzyılda yetişebilmemiz için Kobilerimizi büyütmememiz, bu sınıftan büyük işletme sınıfına taşıyabilmemiz gerekmektedir.

İşletmelerin büyümesinde en büyük sorun nedir diye merak ettiğinizde; işletme sahipleriyle, akademisyenlerle oda ve derneklerle konuştuğunuzda size finansman sorunlarından, insan kaynaklarının yetersizliğine, hammaddeden pazar olanaklarının kısıtlılığına kadar bin türlü izahı; ikna olmama ihtimalinizi de ortadan kaldıracak şekilde yaparlar.

Ben size şu kadarını söyleyeyim ki bunların tümü gerçeği örtmek için uydurulmuş bahanelerdir.

Bir dostumun dediği gibi “eğer bir insan çok şikayet ettiği olumsuz davranışından vazgeçmiyorsa, mutlaka bir çıkarı vardır.”

Tam olarak durum şu Kobi işletme sahipleri genellikle çok zor şartlarda hatta mecburen bu mücadelenin içine girmiştir. Çok badirelerden aşarak bugünkü düzeni ve sistemi kurabilmiştir. Tam para kazanmaya başlamış ekonomik olarak refaha ulaşmış ve birazda orta yaşın üzerine çıkmışken, kendisini nereye götüreceği belli olmayan bir “maceraya” girmek istememektedir.

Böyle düşünen Kobi sahibinin gözden kaçırdığı konular şunlardır;

1- Bir şeyi en iyi siz yapsanız dahi, rekabet,teknoloji ve dışsal sebepler kendini geliştiremeyen işletmeleri yutarlar.

2- Kendi yaşam çizginizde sürdürdüğünüz emekle kurduğunuz işletmenizin kurumsal bir kimliğe bürünmesi onun senelerce ayakta kalmasına size ve ailenize fayda sağlamaya devam etmesini sağlar.

3- Bir ülkede her ne sebeple olursa olsun varlığını sürdüren kişi ve kuruluşlar sadece kendilerine karşı değil toplumuna ve ülkesine karşı sorumlulukları olduğunu asla unutmamalıdır.

Büyüme dediğimizde ilk karşımıza çıkan konu yatırım sermayesidir. Bunu elde etmenin en sağlam yolu şirket paylarının halka arzı yoluyla satışıdır. Şirketin toplamını 100 birim hisse adedi kabul ettiğimizde bunun 30 tanesini sermaye piyasasında halka açmak size süresiz ve en az maliyetle kaynak yaratacaktır.

Kobilerin anonim şirket olarak kurulmamış olması, kotasyon yönetmeliklerine uyum, bazı alt yapı çalışmaları yorucu uzun prosedürler gibi görünse de sonuç almaya yönelik her çaba bizi başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Kurumsal bir yapıya kavuşmak adına atılmış bu küçük adım ileriki vadede şirketimizin kalıcı büyümesi istikrarı adına atılmış çok büyük bir adım olacaktır.

Özellikle son yıllarda özel sektör borçluluğu 300 milyar dolar seviyesine gelmiş olması, artık kamu krizinden değil özel sektör ödemeler dengesinden kaynaklanacak krizlerden söz edilir olması, işletmelerin halka açılarak değil doğrudan borçlanarak finansman bulma gayretinden kaynaklanmaktadır.

Hindistan borsasında 5.477, Kanada 3.774, Tokyo 3.429, İspanya 3.400adet şirket işlem görmekteyken milyonlarla ifade edilen şirket sayımıza karşın Borsa İstanbul’da sadece 577şirketin işlem görüyor olması içler acısı bir tablodur.

TL/Dolar yeniden güçleniyor
Dolar tüm dünya para birimleri karşısında olduğu gibi TL karşısında da güçlü kalmaya devam ediyor geçen hafta 3,72 seviyesi üstünü test etmiş fakat kalıcı olamayarak 3,67 seviyesine gerilemişti ancak bu kez daha güçlü bir görüntü vererek 3,72 seviyesinin üzerine hareket etti. Şu andaki hedef fiyatları 3,82/3,83 kadar mümkün görünüyor.


Bist’te düzeltme zamanı
Bist 100 yükseliş trendi içerisinde düzeltmelerini yaparak yoluna devam ediyor. Yabancı büyükler bunu desteklemek için elinden geleni yapıyorlar ancak aranan taze kan bulunamadığı zaman düzeltmelerin kaçınılmaz olduğunu hepimiz biliyoruz. Geçen hafta söylediğimiz 91,900 seviyesine yakın yerlerden düzeltme hareketi başlatmış görünüyor. Henüz nihai düşüşüsün başladığını düşünmemekle birlikte 87,900 burayı kırarsa 84,200 kadar bir düzeltme hareketi ihtimal dahilinde görünüyor.


Ons & gram altın
Onstaki yavaşlamayı ve dolardaki faiz artırım haberlerinin altına yaramayacağını söylemiştik tam da bu oldu ve yükselen trend kırıldı. 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1231 kırıldıktan sonra hızla aşağı hareketini arttırdı.

Gram altın TL dolar paritesindeki yukarı hareketten dolayı şimdilik onsa bağlı düşüş konusunda sınırlı hareket etmiş görünüyor. yön olarak bir gözü aşağıya bir gözü doların TL karşısındaki hareketine bakıyor.

“Sahilden ayrılmayı göze alamayanlar, yeni kıtalar keşfedemez.”

Twitter: @muratbilen1970 / Email: muratbilen1970@hotmail.com

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 4 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Selam Okur

13.03.2017 - 14:57
Değerlendirmelerinizi takip ediyor , finans ile ilgilenenlere paylaşıyoruz.

Yeryüzündeki Dünya

11.03.2017 - 18:49
Kaleminize sağlık Murat Bey.Saygılar.
Yazarlar
Website Security Test