Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bakan Çavuşoğlu'dan...

10.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geride bıraktığımız salı günü Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan anlamlı bir buluşma gerçekleştirdi. İstanbul'da bulunan kariyer Başkonsoloslarla bazı fahri Başkonsolosları Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu ile bir öğle yemeğinde bir araya getirdi.

Dışişleri Bakanı son günlerin yaşamakta olduğumuz önemli olaylarının perde arkasını birinci ağızdan, aralarında benim de bulunduğum diplomatik misyon şefleriyle paylaştı. Konuşmasını basına açık olarak yapan Bakan Çavuşoğlu, yemek sırasında aldığı sorulara verdiği cevapları ise chatham house kuralı içinde misafirleriyle paylaştı.

Dışişleri'nin proaktif, girişimci, insani ve vicdani çalışmalarını anlatan Bakan Çavuşoğlu sözlerini "Ülkemizin çıkarına uygun davranıyoruz." diye özetlerken "zemin kayması" tabirini reddetti. Örnek olarak da "Rusya ile krizin normalleşmesi birilerini rahatsız etmemeli." dedi.

Suriye konusunda bu sayede Rusya Federasyonu ile Suriyeli muhaliflerin bir araya getirildiğini de hatırlatan Bakan Çavuşoğlu vicdani ve insani dış politikamızın insani sorunların yaşandığı ülkelerdeki varlığının hiç de küçümsenmeyecek boyutta olduğunu vurguladı.

Suriye konusunda ateşkesin korunmasının önemine değinen Bakan Çavuşoğlu "Siyasi çözüme ancak böylelikle ulaşabiliriz." dedi. Suriye'nin toprak bütünlüğüne Türkiye'nin saygısını dile getiren Bakan, geçiş döneminde muhalefet diye adlandırılan unsurların doğru değerlendirilmesinin yapılmasının gerekliliği üzerinde de durdu. Özellikle de batılı dost ve müttefiklerimizin Suriye sınırları içinde yer alan terör örgütleriyle ilişkilerine dikkat etmelerini önerdi.

Kıbrıs'ta Rum kesiminin; erken seçim periyoduna girmesiyle Enosis yanlısı Rum ırkçı partisinden kaynaklanan öngörülerin ve seçim şartları içinde oluşan şovenist girişimlerin iktidarla düzgün bir biçimde sürdürülmekte olan görüşmelere sekte vurduğunu da anlatan Bakan, dondurulmuş ihtilaflar ile çözümü dondurulmuş ihtilafların son bulabilmesinin hatalardan dönülmekle mümkün olabileceğini söyledi.

Yabancı misyon şeflerini, böyle bir zaman periyodunda Dışişleri Bakanı ile buluşturan ve verimli bir teması sağlayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ı kutluyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test