Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TÜRSAB’ta kulisler erken başladı, ilk aday sahneye çıktı

10.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği sektörün en yaygın bir ismi olarak öne çıkıyor. Bu önemli kuruluşta genel kurul iki yılda bir yapıldığı için neredeyse bir seçim bitiyor diğer seçim başlıyor.

Bunu neden değiştirmezler bilinmez ama seçimler daha dün bitmişti. Bugün yeniden başladı.

Önce dün biten seçimleri hatırlatalım. Seçimlere üç aday katılmıştı. Yaklaşık 20 yıldır TÜRSAB Başkanlığı görevini yürüten Başaran Ulusoy yine seçimin galibi olmuştu.

3783 acentenin oy kullanmış ve 1688 oy alan Başaran Ulusoy diğer iki adayı geride bırakmıştı.

Adaylardan Firuz Bağlıkaya 1014 oy, Emin Çakmak ise 1060 oy almıştı. Özellikle Emin Çakmak ikinci defa aday olmuş ve destek için Türkiye’yi karış karış dolaştığını söylemişti.

Ama sonuç yine Başaran Ulusoy’un zaferi ile noktalanmıştı. Daha önceki seçimlerde de Başaran Ulusoy’un karşısına çıkan adaylar hüsrana uğramıştı. Bu arada her seçim öncesi Başaran Ulusoy’un aday olmayacağı söylentileri de artık şehir efsanesi haline gelmişti.

Bir ara Ulusoy’un köyüne döneceği söylenmiş, sonradan bu köyün Mecidiyeköy olduğu anlaşılmıştı.

Sonbahar’da yapılacak seçimler öncesi yine kulisler ısınmaya başladı. Yine her zaman olduğu gibi ilk söylenti Başaran Ulusoy’un aday olmayacağı yönünde çıktı. Ancak aylarca hatta yıllarca uğraşıp yapılan muhteşem TÜRSAB Merkezi’nde daha bir yılını bile doldurmayan Başaran Ulusoy’un görevi bırakacağı söylentisi bize pek doğru gelmiyor.

Ama kulislerde bu söylentiye ek bile yapılıyor. Başaran Ulusoy aday olmayacak hatta Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Murat Ersoy’un adaylığını destekleyecek.

TYD’de başkanlık süresi sona eren Murat Ersoy’un TÜRSAB Başkanlığını düşündüğü biliniyor. Ancak Başaran Ulusoy’un adayı olması biraz zor görünüyor.

Çünkü geçen seçimde Murat Ersoy, Ulusoy’a tam destek vermemişti. Ama Ulusoy’a rağmen Murat Ersoy aday olmaz mı? Bizce olur... Zaten gerçekçi beklenti de bu yönde.

Bir de kulislerin dışında somut bir adım atıldı TÜRSAB seçimlerine dönük olarak.

Sektörde işlerin iyi gitmediğini, TÜRSAB yönetimininde buna kayıtsız kaldığını öne süren sektörün tecrübeli isimlerinden Hasan Erdem muhalefetin sözcüsü olarak ortaya çıktı.

Kamuoyuna açık bir toplantı yaparak bu çıkışı yapan Erdem’e sektörden büyük destek geldiği konuşuluyor.

Hatta geçen seçimde aday olup da seçilemeyen Emin Çakmak ve Firuz Bağlıkaya’nın Hasan Erdem ismi üzerinde uzlaştığı söyleniyor.

Güçlü TÜRSAB Platformu Başkanı olarak sahneye çıkan Hasan Erdem her iki adayın oylarını alması halinde seçilmesi gündeme gelebilir değerlendirmesi yapılıyor. Çünkü iki adayın geçen seçimde aldığı oy Başaran Ulusoy’un toplam oyunu geride bırakmıştı.

Seçim kulislerinde Başaran Ulusoy’un birbiri ardına nasıl seçim kazandığına ilişkin de önemli bilgiler paylaşılıyor...

Hesap şöyle yapılıyor: Başaran Ulusoy’u Bölgesel Yürütme Kurulu destekliyor. 40 civarında Bölgesel Yürütme Kurulu var... Bunların yönetiminde ortalama 30 kişi bulunuyor.

Buradan gelen oy 1200’ü buluyor. Ayrıca komiteler de Başaran Ulusoy’u destekliyor. 15’e yakın komite bulunuyor. Bunlarla bir de Başaran Ulusoy’un kendi kemik oyları ile birlikte toplam oy 1700’ü buluyor.

Ulusoy’u geçmek isteyen adayın bu sayının üstünde oy olması gerekiyor. Peki şu anda en somut aday olan Hasan Erdem bu sayıyı geçebilir mi?

Sektörün tecrübeli isimleri bu soruya şu yanıtı veriyor:

“Hasan Erdem bir kere çok tecrübeli bir isim. Ulusoy iki adayın çıkmasını istemez. Bu konuda 1 arttı 1 formülü bile ortaya attı. Yani iki aday çıkacaksa birer yıl başkanlık yapabiliriz noktasında. Ayrıca seçimlere katılımı artırmak için çalışıyor. Bunu yaparsa işi kolaylaşır. Katılım 3 bini geçip 5 bine çıkarsa seçilme şansı artar.”

Evet TÜRSAB’ın sonbaharda yapılacak seçimlerinin kulisi şimdiden başladı. Seçimin üzerinde iki yıl bile geçmeden... Başaran Ulusoy aday olur olmaz mı bu tartışmalar devam edecek gibi... Ancak aday olursa bu defa Hasan Erdem gibi zor bir rakiple yarışacak gibi geliyor bize...

 

 

Zeki Konukoğlu Onursal Başkan’ın izinden gidiyor

Abdulkadir Konukoğlu babası Sani Konukoğlu’ndan başlattığı işleri kardeşleri ve ekibi ile birlikte gece gündüz çalışarak dev bir imparatorluk haline getirdi. Yıllar önce İstanbul’daki SANKO’da sohbet ederken İstanbul’a gelmediği için pişman olup olmadığını sormuştum... Yanıtı şöyle hatırlıyorum:

“Evet, doğru İstanbul’a gelseydim biz de bir Sabancı olurduk”

Sohbette bulunan bir meslektaşımız da şunu söylemişti bu yanıt üzerine:

“Evet, SANKO belki Sabancı’yı da geçirdi İstanbul’a gelseydiniz. Ama Gaziantep zirvede olmazdı.”

O sohbetten sonra onlarca kez karşılaştık... Hatta çok uzun bir televizyon çekimi bile yaptık Abdulkadir Konukoğlu ile... Ama bu buluşma hep aklımda kaldı. Sonrasında Abdulkadir Konukoğlu yine önemli bir açıklama yaptı. Başkanlığı bırakacağını şu sözlerle açıkladı hem de iki yıl önceden:

“SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevimi Zeki Konukoğlu devrediyorum.15 yıl önce açıklamıştım.”

Söylediğini yaptı. Zeki Konukoğlu gibi bir ismi SANKO’nun başına getirdi. Zeki Konukoğlu başarısını ispatlamış, ekonomiyi çok iyi analiz edebilen bir isim. Kısa sürede önemli başarılara imza attı.

Aldığı bayrağı daha yukarı çekmeyi başardı. Yeni projelere imza atarken, her zaman önem verdiği iyilik çalışmalarına da devam etti.

Zeki Konukoğlu ayrıca dev bir imparatorluğun başında olmasına karşın mütevazılığını da her zaman korumayı bildi ve bilmeye devam ediyor.

Belki  iş dünyasının en mütevazı, alçakgönüllü patronu seçilse Zeki Konukoğlu ilk sırada gelir... İşleri Zeki Konukoğlu’na devreden Abdulkadir Konukoğlu ise bilgi birikimini paylaşmaya devam ediyor...

Son olarak SANKO Holding Onursal Başkanı olarak Gaziantep Üniversitesi II. Kariyer Zirvesi’ne katıldı ve bir öğrencinin “En çok hangi sektörden kazandınız” sorusuna verdiği yanıtı sevgili meslektaşım Cengiz Halil Çicek sosyal medyada paylaşmış:

“Hastaneden. Geçen yıl 5 milyon TL zarar ettik. Ama en fazla duayı, Allah razı olsun temennisini oradan aldık. O nedenle en çok kazancımız hastaneden.”

İşte size bir Konukoğlu bakışı... Zeki Konukoğlu da olsa aynı şeyi söylerdi... Bir anlayış birlikteliği... Bir Gaziantep duruşu, bakışı... İyi ki Konukoğlu ailesi Gaziantep’te kalmış...

 


ABD’de Aleviliği anlatacaklar

Son dönemde Avrupa’da özellikle de ABD’de Müslümanlara yönelik büyük haksızlıklar gündemde...

İnancı yüzünden insanlar aşağılanıyor. İşte tam da böyle bir dönemde bir müzik adamı çok önemli bir etkinliğe imza atıyor.

13 Nisan’da ABD’deki Indiana Üniversitesi’nde yapılacak Alevi Bektaşi Etkinliği ile İslam İnancı ile ilgili gerçekler anlatılacak.

Indiana Üniversitesi’nde Post Doktora çalışması yapan Türk Halk Müziği’nin ikinci kuşak önemli isimlerinden biri olan Dr. Yusuf Benli’nin organize ettiği etkinlik hem kültür sanat hem de bilim çevrelerinde büyük ses getirecek çalışma olarak görülüyor. Indiana Üniversitesi dünyanın değişik ülkelerinden farklı inançlardan binlerce öğrencinin eğitim gördüğü çok önemli bir kurum olduğuna dikkat çeken Dr. Yusuf Benli etkinlikle ilgili şu noktaların altını çiziyor:

 • Alevi Bektaşi Günü ve Can'ların Cem'i adı verilen bir dizi aktiviteye Arif Sağ, Yavuz Top, Musa Eroğlu, Erdal Erzincan, Tolga Sağ gibi sanatçılar da katılacak.
 • Üniversitenin tam destek verdiği etkinliğe bu alanda en önemli bilim insanlarından biri olan Prof.Dr. Kemal Sılay ve 98 yaşındaki Prof. İlhan Başgöz de iştirak ediyor.
 • Burada herkese Aleviliğin temeli olan barış, dostluk, sevgi, paylaşım gibi kavramları anlatacağız.

 

 

Devlerin seçimi yapıldı

Son olarak TÜSİAD Genel Kurulu’nda ayaküstü sohbet etmiştik... TÜSİAD yönetimine seçilen yeni isimlerden biriydi. Kadın olsun diye mi aldılar demişti birileri ona... Yanıtı hazırdı:

“Umarım öyle değildir...”

Aslında öyle olmadığını iyi biliyordu. Çünkü bileğinin hakkıyla başında bulunduğu kurumun ilk Türk başkanı olmuştu. Ve geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT) 13. Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda üçüncü defa başkan seçilmişti.

Serra Akçaoğlu’ndan bahsediyoruz... Bu başarılı kadın Dernek Yönetim Kurulu Başkanlığı’na üçüncü kez Citibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçiliyordu.

Yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri şu isimlerden oluşuyordu...

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri

 • Serra Akçaoğlu – Citibank Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi – Başkan
 • Tankut Turnaoğlu – Procter & Gamble Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye ve Kafkasya
 • Canan Özsoy – GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür
 • İhsan Necipoğlu – Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Başkanı
 • Mine Öztürk – Baxter International Genel Müdürü
 • Ufku Akaltan – UPS Türkiye Genel Müdürü
 • Haluk Yalçın – PwC Türkiye Başkanı
 • Nilgün Langenberg - Korn Ferry Genel Müdürü
 • İsmail G. Esin – Baker & McKenzie Yönetici Ortağı
 • Levent Yüksel – PepsiCo Türkiye Genel Müdürü
 • Defne Tozan – IBM Türkiye Ülke Genel Müdürü
 • Filiz Akdede – HP Türkiye Genel Müdürü
 • Ayşem Işıl Sargın – Boeing Türkiye Genel Müdürü
 • Yalım Eriştiren – Intel Türkiye Genel Müdürü

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri

 • Orhan Geniş – Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı
 • Banu Oruç – Warner Bros Türkiye Yönetici Müdürü
 • Mert Büyükyazgan – 3M Türkiye Genel Müdürü
 • Dirk Jan Hehenkamp – Nike Türkiye Genel Müdürü
 • Ayşegül Aydın - Heidrick & Struggles Yönetici Ortağı
 • İhsan Karagöz – Mondelez International Türkiye Genel Müdürü
 • Maria Fernando Prado - Janssen Türkiye Genel Müdürü

Denetim Kurulu Asil Üyeleri

 • Murat Alsan – KPMG Türkiye Başkanı ve Kıdemli Ortak
 • Ural Aküzüm - Bilgi Üniversitesi Laureate Yönetim Kurulu Üyesi
 • Berna Betül Öztürk – Ulusal Faktoring Genel Müdür Yardımcısı

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri

 • Armin Zerunyan – Hilton Türkiye Bölge Müdürü
 • Benan Arseven – Moroğlu Arseven Avukatlık Ortaklığı Kurucu Ortağı
 • Oğuzcan Bülbül – Anadolu Efes Kurumsal İlişkiler ve Rekabet Uyum Direktörü

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test