Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

MIPIM’de gövde gösterisi yaptı, sektöre sahip çıktı

17.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen ve dünyanın en önemli gayrimenkul etkinliği olarak kabul edilen MIPIM'de İstanbul Ticaret Odası çabası sonuç verdi.

Bu yıl yapılan etkinlikte onlarca, yeni bire bir görüşme yapıldı ve çok sayıda projenin altyapısı için adım atıldı.

Oysa daha iki yıl önce İstanbul Ticaret Odası bu etkinlikte İstanbul Çadırı kurmak için çok önemli sıkıntılar yaşamıştı.

Bu etkinlikte İstanbul markasını öne çıkarmak için Başkan İbrahim Çağlar aylarca uğraşmış ve sonunda istediğini elde etmişti. İlk İstanbul Çadırı girişte biraz da son dakikaya gelerek açılmıştı. O etkinlikte İstanbul gövde gösterisi için ilk adımı atmıştı.

Umulanın üstünde başarı elde edildi. Zaten bütün dünyanın tanıdığı İstanbul’da çok önemli gayrimenkul projelerinin yapıldığı anlatılmış, yenilerinin de yolda olduğu mesajı verilmişti.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ilk etkinlikte mutlu ve istediğini elde etmiş bir başkan olarak dönmüştü Türkiye’ye...

Sonrasında bir önemli adım daha atıldı. İstanbul Çadırı genişledi. İstanbul Ticaret Odası’nın bu adımını duyan değişik kentlerin belediyeleri de bu etkinliğe katılmak için atağa geçtiler. Geçen yıl İstanbul Ticaret Odası’nın açtığı yoldan çok sayıda kent daha geldi. Özellikle belediye başkanlarının önderliğinde MIPIM seferi düzenlediler.

Geçen yıl ki etkinlikte çok sayıda projede gövde gösterisi yaptı. Ancak görüldü ki MIPIM bir satış arenası değildi. Daha çok yeni projelere finansman bulma, ortaklık geliştirme ve yoldaş arama etkinliği idi.

Çok sayıda kurum ve kuruluş bu nedenle geçen yıl MIPIM’dan hayal kırıklığı ile döndü. Onlar İstanbul Ticaret Odası’nın açtığı yolu yanlış anlamışlardı.

Ama bu yıl işler düzeldi. Artık proje satmaya değil, birlikte proje yapmaya gelmişti kuruluşlar ve firmalar...

İstanbul Ticaret Odası ise bu yıl bu işte ustalık dönemini yakalamıştı. Dünyanın iki önemli kenti Paris ve Londra’nın tam ortasına yerleşmişti. Önemli projelerin ve İstanbul’un tanıtımı yine ön plandaydı. Ama iki önemli adım daha atılmıştı.

Çadırda birebir görüşmeler için yerleşim alan ayrılmıştı. Yani "İstanbul: İki Kıta, Tek Şehir" temasıyla ile tanıtılmıştı ve kentin mega projeleri ortaya konmuştu ama bir adam daha atılmış ve büyük yatırımcılarla görüşme için altyapı oluşturulmuştu. Ve MIPIM'in 100 büyük yatırımcısı, potansiyel Türk ortakları İstanbul çadırında buluştu. Bu önemli gelişmeyi İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar şu sözlerle değerlendirdi:

“Uluslararası alım yapan en büyük 100 MIPIM katılımcısını Türk firmalarıyla görüşme yapmaları için İstanbul çadırındaki ikili görüşme alanına davet ettik. Böylece iş adamlarımızın birçok önemli kontrata imza atma şansını yakaladı. Ayrıca görüşmeler sadece 100 büyük yatırımcı ile sınırlı kalmayacak. Fuara sektörle ilgili tam 23 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 800’e yakın da üst düzey sektör yetkilisi fuara gelecek. Bunların hepsi görüşme yapılması gereken isimler.”

Bu sözlerden anlaşılan bu yıl 685 metrekarelik bir büyüklüğe ulaşan İstanbul Çadırı geleceğe ışık tutacak görüşmelere sahne olacak.

Son dönemde birçok kesimin itip kaktığı gayrimenkul sektörüne Türkiye’nin ön önemli kurumu İstanbul Ticaret Odası omuz vermişti.

300’e yakın sektöre kan ve can veren, yeni istihdam alanları açan ve en önemlisi son dönemde ihracata yaptığı katkıya rağmen itilip kakılan inşaat sektörüne İstanbul Ticaret Odası kol kanat germiş, Çadırı onların emrine vermişti. Hem de dünyanın en önemli gayrimenkul etkinliğinde... Çünkü diyordu İbrahim Çağlar ve ekliyordu:

“İstanbul gayrimenkul sektörünün canlılığıyla da müthiş bir potansiyel sergiliyor. İstanbul'da geçen yıl 233 bin konut satıldı. Bunun 18 binini yabancı gayrimenkul yatırımcıları aldı. Bu yıl her şeye rağmen bu rakamın 20 bini geçmesini bekliyoruz.”

Evet, tam 20 bin konutluk ihracat. Muhteşem bir büyüklük, muhteşem bir gelir… Birinin bu sektöre sahip çıkması gerekiyordu. Bu görevi de İbrahim Çağlar üstlendi… Çünkü bu işin geleceği de var… Ve gelecekte uluslararası yatırımcıların mutlaka bilgili ve ilgili olması gerekiyor… Gerekçesini şu sözlerle açıklıyor Çağlar:

“Dev bir proje gerçekleşiyor. İstanbul finans merkezi oluyor. Sadece bu proje dahilinde önümüzdeki 2 yıl içerisinde ilave 1 milyon metrekare ofis arzı gerçekleşecek. Çünkü İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi çok büyük ve uzun soluklu bir proje. Bütünüyle faaliyete geçmesi halinde dünyadaki sermaye akımı İstanbul üzerinden yön bulacak, hukuk, müşavirlik, medya, gayrimenkul ve eğitim gibi pek çok alt sektörle birlikte 150 bin kişiye istihdam sağlanacak ve yıllık 20 milyar Euro’luk gelir ülkemize kazandırılacak.”

Böyle bir gelişme varken sektörün dünyadaki en büyük buluşması MIPIM'de 90 ülkenin potansiyelinin yer aldığını, 5 bini aşan küresel yatırımcının yer aldığı bir platformda olmak gerekmez mi? Bu soruya evet yanıtı veren Çağlar bu nedenle MIPIM’da gövde gösterisi yaptı.

Hem de bunu sektörün siyaseten en üst noktadaki ismini de yanına alarak gerçekleştirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki etkinliğe katılarak hem İstanbul Çadırı’na hem de MIPIM’de işbirliği arayan girişimcilere şu sözlerle tam destek verdi:

“Gayrimenkul Türkiye'deki en önemli sektörlerin başında geliyor. Bu sektörün bir taraftan inşaat, bir taraftan turizm, bir taraftan da ekonominin genelini yakından ilgilendiren müthiş bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Bu sektörün ülke ekonomisine katkısı yüzde 7'si gibi gözükse de etki alanı ekonominin yüzde 25'ine ulaşıyor.”

Bu siyaseten önemli bir destek. Tecrübeli bir siyasetçi olan Özhaseki başta tapu harçları olmak üzere birçok konuda da sektöre somut destekler vaat ederek MIPIM’dan ayrıldı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar Emlak Konut, TOKİ gibi kurumları da yanına almıştı bu etkinlikte… Ayrıca İstanbul Ticaret Odası’ndan da Başkan Yardımcısı Murat Kalsın, Meclis Üyeleri Fuat Kulaçoğlu ve Karabet Hemengül gibi sektörle ilgili isimleri de yanına almıştı yola çıkarken.

Ve üçüncü yılında MIPIM’de kalıcı bir iz bırakmıştı. Bugünlerde sıkıntılı günler yaşayan Türkiye açısında önemli bir adam olarak kayıtlara geçecek bir gelişmeydi yapılanlar…

Mekanlar bilimsel olarak belirlenecek

MIPIM’de çok önemli bir gelişme daha oldu. Türkiye’nin mekânsal yapısına bilimsel bir açılım getirildi. İlk defa bir üniversite Türkiye’de hangi mekan nerede olacak buna karar verecek. Proje pilot olarak başlayacak sonra adım adım gelişecek. Konuyla ilgili adım MIPIM’de atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından ülke ve pilot bölgede mekansal strateji planlarının hazırlanması protokolü imzalandı. Protokole Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki ile İTO Başkanı İbrahim Çağlar imza attı. Ve ardından Çağlar bu adımı şu sözlerle açıkladı:

“Bu protokolle Türkiye'de hangi binanın nereye yapılacağı, turizm sektörünün nerede olacağı, organize sanayi bölgelerinin nerede kurulacağının planlaması yapılacak. İstanbul Ticaret Üniversitesi Türkiye'nin yeni mekansal yapısında yol haritasını belirleyecek.” 

Türk taşını mimarlara anlattılar

MIPIM etkinliğinin bir önemli kurumu daha vardı... İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM 2017'de 400'ü aşkın renk ve desendeki Türk doğal taşlarını tanıttı.  İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu uzun bir süredir bıkmadan usanmadan dünyada Türk taşını anlatıyor. Her ne kadar Türkiye’de birilerine anlatmakta zorlansa da bu işi dünyada iyi yapıyor. Binlerce karar vericinin katıldığı MIPIM’de Türk taşını tanıtmak çok önemli bir adım olarak değerlendirildi.

Ar-Ge konusunda hassas davrandıklarını ve yenilikçi düşünerek doğal taşı katma değeri yüksek bir ürün haline getirdiklerini belirten Ali Kahyaoğlu bu önemli adımı şu sözlerle değerlendirdi:

 • Birlik olarak var olduğumuz pazarlarda daha da güçlenmek ve yeni pazarlar bulmak önceliğimiz. Bu yıl hedefimiz 2,2 milyar doların üstünde ihracat yapmak. Ana hedefimiz ise 5 yıl sonra 6 milyar dolar doğal taş ihracatı gerçekleştirmektir.
 • Değişik mermerlerin kullanıldığı standımızı ziyaret edenlerin doğal taşa dokunmalarını ve onun derinliğini hissetmelerini istiyoruz. Ayrıca ziyaretçilerin 3 boyutlu olarak izleyebilecekleri bir video da hazırlandı.

Başlıklarla MIPIM’de olanlar

 • Antalya fuarda her biri yaklaşık 1’er milyar dolarlık Kepez-Santral mahalleleri kentsel dönüşüm, Kruvaziyer Limanı ve Konyaaltı sahil yenileme projelerini sergiledi.
 • Kocaeli ulaşım projeleri ile konut ve ticari ünitelerini yabancılara anlattı.
 • Balıkesir Belediyesi altyapı ve kentsel dönüşüm projeleriyle dikkat çekti
 • Eskişehir ve Hatay ise tarihi ve kültürel mirasını ön plana çıkararak yabancıların markajına girdi.
 • DKY İnşaat Onursal Başkanı İbrahim Dumankaya fuarda nitelikli katılımcılar olduğunu söyledi.
 • Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Akbal, ikili görüşmelerden olumlu sonuçlar alındığını vurguladı.
 • Bürotime önemli bayilerinden Ergun Keceli MIPIM’de çok önemli fırsatlar olduğunu vurguladı.
 • Esta Construction, değeri 1 milyar doları olan Türkiye’deki beş yeni projesinin ön duyurusunu ilk kez MİPİM”de yaptı.
 • MİPİM’de 3.Hava Limanı İGA ve hemen yanındaki Airport City İstanbul da uluslar arası yatırımcıya tanıtıldı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test