Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni Çağ

19.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni çağın tarifi için en önemli unsur ne? Bence zihnimizde oluşmakta olan bir değişim! Kendi yetersizliğimizi anlamamız!

Eskiye bakınca çağlar bir şekilde birbirlerinden ayrılıyor. Örneğin taş devri sonra demirin kullanılması, yazının icadı, ama şöyle insanın içine sinecek, her insanın kabul edeceği 4 mevsim türünden bir ayrım yok. Bu dört mevsim ayrımını tek mevsimi olan Ekvator’da yaşayanlar da biliyor, yaz ve kışları ters olan kuzey ve güney yarım kürede olanlar da.

Laf söylendiği, kelime yazıldığı an eskimeye başlıyor. Bazısı birkaç yıl, bazısı birkaç bin yıl, nadiren anlamı değişmeden kullanılıyor. Şu an örneğin birkaç takvim inat ile yan yana kullanılıyor ama bilimde miladi sistem İsa’nın doğuşuna denk gelmese de (Eski zaman (EZ) 4 ila 6 arasında doğduğu tahmin ediliyor) en yaygın olan takvim bu!

Bilim tarihi ile uğraşanın bu dört mevsim türü basit ve kolayca anlaşılacak bir dönem ayrımına gereksinimi var.

Sadece Akademi dünyasına bırakırsak, genelde daha çok ayrım daha çok kürsü, bölüm falan demek olduğundan, daha kolay anlaşılabileceği seçmeyebiliyorlar.

Zaman hızlanıyor, ben daha kolay düşünebileyim diye:

1) Buzul Çağı ve seller yani Eski Çağ

2) Sonra atların, tekerleğin ve yazının keşfini tekrar 2.1) Klasik dönem ve 2.2) Orta Çağ diye ikiye ayırmış, 3’üncü çağı da makinalar ve bilgisayar çağı diye adlandırmıştım, yani endüstri devriminden bu yana.

3) Artık yeni çağın girişindeyiz, zaman hızlanıyor çünkü daha fazla insan birbirinden kısmen habersiz çözümleri üretiyorlar.

İletişim ile, bilgisayarın yaygınlaşması ile her bilgisayarın bizden iyi, örneğin zihin sporu denilen satrancı oynayan hale gelmesi ile hızlı bir şekilde yeni çağdayız. Önce makinalar bizden öte mekanik işleri yapabildiler Şimdi yapay zeka bizden öte! Bu belki bizim yetersiz olduğumuzu gerçekten idrak etmemizi sağlayacak bir gelişme. Bilgiye ulaşım kolaylaşıyor. Doğal olarak yalan zorlaşıyor. Uçuk liderlerin hezeyanları kitlelerce ortaya konulabiliyor. Hukukun sadece hukukçulara, sağlığın sadece hekimlere hemşirelere, güvenliğin sadece askerlere ve politikacılara bırakılmayacak kadar önemli olduğunu anlamaya başlıyoruz. Sadece akil olanlar falan değil, kitleler halinde.

Zihnimizde olan değişim yetersiz olduğumuzun daha çok insan tarafından anlanması, saf tutma gereğini çok daha fazlamızın sadece güdüsel olarak değil, zihnen de anlaması ve adil olmayanın dışlanmasının daha kolaylaşması.

Biz çok çabuk tepki veren, az dinleyen, çok konuşan yaratıklarız ama kendi yaşam alanımızı da gayet çabuk berbat ettiğimizden artık öne doğru koşmanın son safhasındayız. Bakalım nüfus ve gazlar dengesini ne zaman yakalayabileceğiz? Tabii gazlar dengesi ve iklim bizim şu anda algılamaya başladığımız sonlardan sadece basit bir tanesi. Astrofizikçiler başka, türlü çeşitte son imkanını da bize sunacaklardır. Çözüm tabii tek olamaz, küçük adımlarla aldığından biraz daha fazlasını bir sonraya bırakma gayreti.

Öne doğru küçük adımlardaki ilerlemeye küçük günlük çözümleri, makulde arayarak gideceğiz ve bu nüfus ve eğitim içinde Trump , Aliyev, Erdoğan, Duterte’ nin de normalin içinde olduğunu istesek ve istemesek de kabullenerek. Bırakalım bu liderleri bir kenara, bu günlere sadece son yüzyılda Hitler, Pol Pot ve Stalin’i bile türümüz bir süre için kabullenmedi mi? Depresyona davet gibi geliyor bu satırlar. Ama objektif verilere göre geçen yüzyılla mukayese edince daha fazla insan, daha azı aç olarak, daha fazla bilgi, elektrik, ilaç, iletişim imkanı ile yaşıyor günümüzde.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test