Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tarihimizin yağmalanmasına hayır

31.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Anayasa değişikliği ile getirilmek istenen tek adam yönetiminin en fazla zarar vereceği konulardan birisi de tarihi ve doğal sit alanlarının korunmasıdır. Halk oylamasında hayır denmesi bu nedenle de gerekli.

Koruma kurulları, son zamanlarda siyasi merkezlerden etkilenmiş kararlara karşın yine de önemli bir rol oynuyor. Koruma kurulları olmasa idi, Safranbolu elden gitmişti. Türkiye’nin dört bir tarafındaki tarihi değerlerimiz talan edilmişti. Ya taş ocakları? Taş ocağı kurmak ve maden aramak için tek başvuru noktası şimdiden saray. Bir de evet çıkarsa olacakları düşünmek bile istemiyor insan.

İzmir özeline gelince, Kemeraltı’nda elimizde sınırlı sayıda kalan tarihi eserler yıkılmış olacak, Kemeraltı ruhsuz AVM’ler ile dolacaktı. İnciraltı yağma edilip yok edilecekti.

8 bin 500 yıllık tarih
Yıkım tehdidi altında bulunan bir bölge de Bornova’da. Yeşilova Höyüğü, İzmir’in yerleşim tarihini 8 500 yıl geriye götürüyor. Işıkkent Eğitim Yerleşkesi’nin  hemen yanında; Manda Çayına kıyı.

Höyük ilk olarak 2003 yılında Buca'daki bir parka bölgeden toprak alınması sonucu bulunmuş. Resim öğretmeni olan Alibeke Özkan, Buca'daki parka gelen topraklar içerisinde gördüğü arkeolojik kalıntıları İzmir Arkeoloji Müzesi'ne teslim etmese, binlerce yıllık tarih üzerine çoktan apartmanlar dikilmişti.

2008 yılından itibaren düzenli bir şekilde yürüyen kazıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi ve Bornova Belediyesi destekliyor. Kazı Başkanı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Zafer Derin. Gepgenç bir ekibi var. Bir bölümü, Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla görev yapıyor, bir bölümü de Bornova Belediyesinin elemanı olarak. Güzel bir dayanışma.

Kazılar yalnızca, Yeşilova höyüğünde değil, Bornova Forum’un karşısında bulunan Yassıtepe Höyüğünde de yürütülüyor. Forum’un karşısındaki okları takip ederseniz günümüzden 5500 yıl öncesine uzanan ev temellerini görebilirsiniz. Her tarafı villalarla çevrili bu saha özellikle korumayı hak ediyor.Çevre arsalardan büyük baskı var. Umarız Koruma Kurulu uyanık davranır.

Zaman yolculuğu
Bornova Belediyesi, 10 yıldır Yeşilova Höyüğündeki kazılara büyük bir destek veriyor. Her şeyden önemlisi burada özellikle öğrenciler için bir arkeopark gerçekleştirdi. “Ziyaretçi Merkezi” için bir proje yarışması düzenlendi. Mimarlar, Ramazan Avcı, Seden Cinasal Avcı ve Evren Başbuğ'un projesi birinci oldu; kazanan proje uygulandı. Ulusal ve uluslar arası alanda başarı ödülleri alan tasarım, tarih ziyareti yapanlara da güzel bir mekan oluşturdu. Kazılardan çıkan yüzlerce parçanın tıpkı yapımları sergileniyor. Ayrıca gençler için mükemmel tasarlanmış eğlenceli ama öğretici alanlar yaratılmış. Geçtiğimiz yıl Merkezi 16 bin öğrenci ziyaret etmiş.

Katılımcı öğrenciler, neolitik döneme yani 8 500 yıl öncesine özgü avlanma tekniklerini, takı, kil çanak çömlekleri, taş aletleri yapmayı, ekmek ve yemek hazırlamayı, duvar sıvamayı, boya yapmayı, ot biçmeyi öğreniyor ve uyguluyor. Çağdaş mimarinin bir yapısı binlerce yıl öncesinin yapı tekniğini yansıtan binalarla iç içe. Müthiş heyecan verici.

Forum Bornova’ya yığılan İzmirliler burayı uğramazlar ise ayıp olur doğrusu!(Buraya, özel araçla otoyoldan otogar yönünde Yassıtepe ve Yeşilova Höyüğü levhalarını izleyerek ya da Metro-Kemer arasında çalışan 59 nolu otobüs ile Karacaoğlan Mahallesi, Yeşilova Höyüğü durağında inerek ulaşılabilir.)

Nereden nereye geldik ama güzel bir noktaya geldik. Halk oylaması ile getirilmek istenen Anayasa değişiklikleri her noktada olumsuzluklara neden olacak. Bunlardan bir tanesi de tarihi eserlerin ve doğal ortamın tahribatıdır. Tarihi mirasımızı iyi tanırsak, bunu korumak için çaba göstermekten de kaçınmayız. 16 Nisan, ülkemiz için Hayırlı olsun!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test