Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’nin otomobil hikayesi... KARSAN...

31.3.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemiz, ben kendimi bildim bileli devamlı Türk yapımı otomobil üretmek düşüncesi ile adeta hemhal olmuştur. 27 Mayıs’ta yapılan ihtilal sonrasında Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, bu işe fiilen el atmış ve o zaman Eskişehir’deki cer atölyelerinde Türk mühendisleri hakikaten bir devrim ve örnek çalışma yaparak “DEVRİM” adlı, zannederim iki üç tane otomobil yaparak ortaya koymuştu.

Ancak talihsiz bir olay olmuş, yapılan teşhir ve kutlama töreninde benzin koymak unutulmuş ve arabalar hareket ettikten bir kaç adım sonra stop ederek ihmal sonucu bizleri üzmüştü.

Olmasaydı çok iyi olurdu ve yola devam edilirdi. Ben eminim ki mühendislerimiz bu sonucu devamlılıkla taçlandırırlardı.

Ne sebeple ise, bu iş tavsadı ve devam edilmedi. O otomobiller hala zannederim Eskişehir’de depolarda durmakta, zamanımızda da konuşulmaktadır.

Konuşmalar ise araba yapım hususunda günümüzün iktidarının bakanlarınca ve Sayın Cumhurbaşkanımızca da gündeme taşınmaktadır.

Yapar mıyız? Yaparız ve iyi de olur, derim.

Türkiye bugün muhripler yapmaktadır, denizaltı yapmaktadır, hatta uzay çalışmalarında bulunmaktadır. Ben sanayici veya mühendis değilim ama otomotiv sanayisini de bal gibi yapar ve örnek de olur. Gelelim hikayemize...

Karsan meselesi...

Türkiye’mizde bazı konulara bakıyorsunuz çeşitli konularda güzel hamleler gündeme geliyor. Prototipler yapılıyor, hatta uluslararasında başarı kazanıp beğeniliyor, ama he yazık ki birtakım karanlık eller işe karışıyor. Bunlar içten ve dıştan gelen baskılarla ustaca gündemden uzaklaştırılıyor ve kaynayıp gidiyor.

Ben şimdi ilgili bakanlardan sormak istiyorum...

Türkiye otomobil yapmak istiyor, doğru. Ama bazı fırsatlar neden heba edilmektedir?

Misal mi?.. Biliyorsunuz ,buyurunuz... Amerika’da, New York kentinde taksilerin bir örnek olarak yenilenmesi için yarışma yapıldı üç beş yıl önce. Dünyadan birçok firma teklif verdi. Bu arada Türkiye’den de Karsan firmamız, kendi ArGe’si ile yaptığı modeli yarışmaya soktu. Ve dünyanın profesyonelleri arasından finale kaldı bu yaptığı taksi prototipi. Daha sonra finalde bir Japon firması ve bir de Karsan yarıştı. Sonunda Karsan beğenildi. Ama Japonlar “Biz bu iş için Meksika sınırında bir fabrika kurar, burada imal ederiz” diye ek teklif verdi ve onlar kazandı.

İşi Türkiye’ye vermemek için birçok numara gündeme geldi.

Demek ki? Karsan’ın ArGe’si ve imal gücü vardı ki işe girdi.

Türkiye’de her şehrimizde, ilçelerde, hatta köylere kadar binlerce taksi var. Bir bankamız ile şoför dernekleri kredi sistemleri ile bunları desteklediği gibi, devletimiz de alımlarda taksi sahiplerine birtakım muafiyetler de tanınmaktadır.

Peki gelelim Karsan meselesine... Türkiye’de kendisini ispat etmiş, uluslararası yarışma kazanmış bu “TAKSİ”nin Türkiye’de imal edilmesini biz niye desteklemeyiz ve bütün taksileri bu imalata sokmayız? Böylece oto sanayimizi kalkındırmayız? Biri bana bunu izah etsin. Karsan firmasından da, ilgili Sayın Sanayi Bakanlığından da bu merakıma izah getirmelerini bekliyorum.

Türkiye’de her türlü iş yapılabilir. Tarım için en münbit(ekilebilir) topraklar bizim, ama tarım sanayisinde sistem ve organizasyon yok. Oto yapmak isteriz, firmalar ödül kazanır, uluslararası arenada başarır ama söner gider. Bir Allah’ın kulu “Biz bu taksiyi niye yapmıyoruz” demez.

Sonuç... Lafla peynir gemisi yürümez. Türkiye yeniden organize olmalı, sanayide, tarımda, teknolojide, ve uzay çalışmalarında, sağlık sektöründe, turizmde ve her şeyde...

Tek sebep, vergi sisteminin adaletsizliği, vergi toplamada yetersizlik ve neyin nerede, nasıl, ne miktarda yapılması gerektiği konusunda organize olamamasıdır.

Ülkemiz varlık içinde yokluk çeken sistemsiz ve frensiz bir ekonominin aksaklıkları ile lüzumsuz boğuşan bir mirasyedi ülke durumundadır.

Bunlara ciddi yaklaşmaz isek “CARİ AÇIK” belası ile debelleşip dururuz. Dışa bağımlılık ve baskıların kurbanı oluruz.

Artık aklımıza ve dirayetimize yol verelim, derlenip toparlanalım. Bu dağınıklıkla bir yere selametle ulaşmamız mümkün görünmemektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test