Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Avrupa'nın geleceği

7.4.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

  1. yıl dönümünde Avrupa'nın küresel rolü ve geleceği soruları gündemdeki yerini koruyor.

Trump'ın başkan seçilmesi ile birlikte Amerika'nın değişen Avrupa Birligi, NATO politikaları; Ukrayna krizi; Güney Amerika'daki gelişmeler; Ortadoğu'da Putin - Trump yakınlaşması; Enerjiye ulaşma hedeflerinde dünya dengelerinin yeniden değiştiğini gösteriyor.

Avrupa Birliği karşıtlığı hedefinde olan Trump ve Putin arasında kalan Avrupa, kendi içinde de Avrupa Birliği karşıtı sağ popülist politikaların yükselişe geçmesi ile ciddi bir kriz içine girmiştir

İç ve dış dinamiklerin hedef birliğindeki Avrupa Birliği; bütünlüğünü ve gücünü koruyabilmek için, ortaçağdan kalma alışkanlıkla İslamofobi - Türkofobi gibi  düşman aramaya başlaması, endişe vericidir.

Avrupalılığa yakışan; değerlerini koruyarak, bencillikten uzak, barış ve çoğulculuk fikrini destekleyen yeni yollar aramak olmalıydı.

Bunun için de, her şey iyi giderken refah ve barıştan en fazla çıkar sağlayan ülkelerin, işler kötü gidince "yabancıları" ve "Brüksel"i suçlamaktan vazgeçmesi gerekiyor.

Her ülkenin kendi varlığını koruma içgüdüsü ve korkunun etkisiyle; değerlere, kurumlara, özgür düşünceye olan inancını kaybederek, kurtarıcı liderlerin peşinden gittiğini son yıllarda yaşadıklarımızla da gördük.

Amerika'da Trump'ın, Avrupa'da Le Pen, Wilders gibi İslamofobik popülistlerin Avrupa Birliği'ne karşı olmaları son derece tipik bir göstergedir.

Mülteci krizi ile birlikte ülkelerin sınırlarında yaşanan insanlık dışı görüntüler, henüz unutulmadı. Avrupa'yı ikiye bölen duvarların ıstırabını yaşayıp kaldıranlar; açlık ve ölümden kaçanların acılarına duvar örmeyi konuşabildiler.

Terörün yükselişi, teröristlerin eylemlerinde İslam adını kullanmaları, zihinlerde var olan ön yargıları tekrar uyandırdı. Brexit kampanyası sürecinde İngiltere'de ve seçimler öncesi diğer Avrupa Birliği ülkelerinin politikalarında, Türkiye'nin Avrupa'daki varlığını sorgulayan ve ötekileştiren, Türkofobiye dönüşmesi, Avrupa demokrasilerinin yeni bir kimlik krizi işaretidir.

Hollanda'da toplanma özgürlüğünü kullanan, Türk - İslam kökenli Hollanda vatandaşlarının coplanması ve üstlerine polis köpeklerinin salınması sahnesi, sanırım zihinlerden pek kolay silinmeyecek! İnsan hakları, eşitlik, özgürlük gibi değerlerin sadece kendi ulusal sınırları içinde ve sadece kendi inancında, etnik kökenindeki insanlar için geçerli bir hak olduğunu görmek, insanlık adına düşündürücüdür.

Popülizmin panzehiri benzer politikalar değil, "dayanışma" olmalıydı!

Merkezdeki politikacıların da, Avrupa değerlerini savunmak yerine, popülist politikalara yaklaşan söylemleri tercih etmeleri Avrupa'nın geleceği ile ilgili derin kaygılar uyandırmıştır.

Gördük ki gündem "iktidar" olunca, bütün siyasetçiler hep aynı!

Doğulusu, Akdenizlisi, Avrupalısı aynı söylemi kullanıyor...

Avrupa dünyaya hangi kültürü sunduğunu sorgulamalıdır!..

Avrupa'da sağ partilerin oylarının yükselmesi, Avrupa Parlamentosu'nun da sahnesini değiştirecek potansiyeldedir. Bu durumda Avrupa'nın gelecekte hangi yönde ilerleyeceği meçhuldür.

Avrupa geleceğini sorgulamalıdır!.. Mümkün olduğunca çabuk, doğru ve somut kararlar almak zorundadır.

Gelinen noktada Avrupa Birliği içindeki güncel uzlaşı formülü "farklı hızlarda ama birlikte kalma" isteği olsa da, bunun nasıl bir ortak dış politikaya, güvenlik ve savunma politikasına evrilebileceğine ilişkin soruların cevabı, henüz tam verilmiş değildir.

Sonuç olarak sunu söylemek isterim;

21.yüzyılda bir kriz çağı yaşamakta olduğumuz açıktır.

Fakat bu kriz modern bilimin ve liberal demokrasinin sonu değildir.

Korkulan yükselen popülizmin insanlığa ağır faturalar ödetmesidir.

Ancak Avrupa Birliğinin doğasında var olan, krizlerden güçlenerek çıkma potansiyeli vardır.

Şayet Avrupa Birliği içinde bulunduğu bu krizi fırsata dönüştürebilirse, yeni dönemde ekonomik açıdan daha güçlü, dinamik, saygın bir Avrupa görmek pekala mümkündür.

Avrupa Birliği'nin her şeyden önce bir ortak değerler ve barış projesi olduğu unutulmamalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test